politika

Francie a Spojené státy byly obviněny ze smrti 80 cestujících v letadle, které sestřelily v roce 1980

VLADIMIR PROCHVATILOV

Dne 2. září bývalý italský premiér Giuliano Amato v rozhovoru pro La Repubblica řekl, že dopravní letadlo Itavia DC9, které se zřítilo 27. června 1980 poblíž italského ostrova Ustica severně od Sicílie, bylo sestřeleno francouzskou raketou.

Podle Amata Spojené státy a Francie vypracovaly „plán zasáhnout letoun [Libyan Air Force MiG-23], ve kterém cestoval Kaddáfí. Plán zahrnoval simulaci cvičení NATO s velkým počtem letadel, během kterého měla být na libyjského vůdce vypálena raketa. Následně měl být incident prezentován jako nehoda.

Amato také tvrdí, že Bettino Craxi, který v letech 1983 až 1987 působil jako premiér, před těmito plány Muammara Kaddáfího varoval. Sám Amato v té době pracoval ve vládním aparátu.

Kaddáfí po varování, když se dozvěděl o plánu NATO na jeho likvidaci, do letadla nenastoupil, dodal expremiér. 

“Později jsem se dozvěděl – pravda bez důkazů – že to byl Bettino, kdo varoval Kaddáfího před nebezpečím na italském nebi. Samozřejmě neměl zájem, aby taková pravda vyšla najevo: byl by obviněn z neloajality vůči NATO a špionáže pro nepřítele,“ řekl Amato. 

Tvrdil také, že „raketa vypálená na libyjský MiG zasáhla osobní letadlo Douglas DC-9 společnosti Itavia”.

Při havárii civilního letadla Itavia let IH870 27. června 1980 zahynulo 81 lidí. Letadlo spadlo do moře mezi ostrovy Ustica a Ponza na jihu země. Podle Amata bylo dopravní letadlo sestřeleno omylem francouzskou stíhačkou.

“Nejpravděpodobnější verzí je odpovědnost francouzského letectva se spoluúčastí Američanů a těch, kteří se zúčastnili leteckých bojů na našem nebi večer 27. června,” dоdal Amato.

Amato také řekl, že šest let po této tragédii, kdy působil jako premiér, ho navštívili generálové, kteří se ho nejprve snažili přesvědčit, že příčinou katastrofy byla konstrukční vada letadla, a poté tuto verzi změnili na jinou, že v letadle byla umístěna bomba.

Uvědomil jsem si, že existuje pravda, kterou je třeba skrýt. A naše letectvo bylo připraveno bránit lež,“ poznamenává Amato.

V roce 2000 se Amato už jako premiér rozhodl „napsat prezidentům Clintonovi a Chiracovi a požádat je, aby objasnili tuto leteckou tragédii“. 

„Dostal jsem velmi zdvořilé odpovědi, které mě nasměrovaly na příslušné úřady. Ale potom jsem už nic neslyšel. Úplné ticho,“ dodává.

„Mezi loajalitou k ústavě a loajalitou k NATO převažovala ta druhá, “ argumentuje Amato. – Aparát [NATO] složený z vojenských představitelů opakovaně popřel pravdu. Všichni tito lidé zločin ze státních důvodů tajili. Nevymlouvám se a chápu tlak, který vedl ke skrývání pravdy, ale o 40 let později je to už těžko pochopitelné. Je zajímavé, proč se Macron, byť historicky cizí této tragédii, nechce zbavit hanby, která visí nad Francií. Buď tím, že prokáže, že tato teze je nepodložená, nebo tím, že jménem jeho vlády nabídne nejhlubší omluvu Itálii a rodinám obětí”.

Rozhovor Amata vyvolal v Itálii ostrou reakci. Stefania Craxi, dcera Bettina Craxiho, předsedkyně komise pro zahraniční věci a obranu italského Senátu, poskytla sérii rozhovorů, ve kterých obvinila Amata ze lži.

V rozhovoru pro Corriere della Sera uvedla, že její otec, “dokud byl naživu, nevěděl nic o této katastrofě”.

Bývalý premiér lže, nevím, jestli ze zlomyslnosti nebo kvůli problémům s pamětí. Pokud existují důkazy o tom, co říká, ukažte je, než požádáte Francii o omluvu,“ řekla Stefania Craxi listu La Stampa.

Předsedkyně senátní komise země, která je součástí bloku NATO, odvrátila od svého otce podezření z neloajality vůči Západu a dodala, že „Craxi skutečně varoval Kaddáfího před útokem, který organizoval americký departement, ale na území Libye a především to bylo v roce 1986! A ne v roce 1980, jak tvrdí Amato. A dodávám, že můj otec uspěl ve snaze udržet rovnováhu ve Středozemním moři, vzhledem k tomu, co se stalo po smrti Kaddáfího v Libyi.“

Předsedkyně italské vlády Giorgia Meloniová zavolala Giuliano Amata a vyzvala ho, aby odhalil jakékoli důkazy, které má ohledně letecké havárie v Ustice v roce 1980.

“Prohlášení Amata je velmi závažné a zaslouží si pozornost,” řekla Meloniová a objasnila, že tato slova jsou výsledkem jeho osobních závěrů. 

„Žádám…, aby Amato sdělil, zda má kromě svých předpokladů důkazy, které nám umožňují vrátit se k [předchozím]  závěrům soudnictví a parlamentu a možná je zpřístupnit, aby vláda mohla přijmout všechna možná opatření.“

„V souvislosti s touto tragédií poskytla Francie všechny informace, které měla k dispozici, pokaždé, když byla požádána,“  uvedlo francouzské ministerstvo zahraničí pro italské televizní vysílání RAI s tím, že pokaždé byly informace poskytnuty „zejména v rámci prováděných vyšetřování italskou systémovou spravedlností.  Samozřejmě jsme stále připraveni spolupracovat s Itálií, pokud nás o to požádají”.

Přední francouzská média, Le Figaro Le Monde, informují o senzačním prohlášením Amata důrazně objektivním tónem, líčí jeho rozhovor pro La Repubblica, ale vyhýbají se vyjádření názoru na Amatova obvinění proti Francii.

Avšak Le Parisien se přiklání k podpoře verze Amata a připomíná, že Muammar Kaddáfí v roce 2003 řekl:  „Američané byli přesvědčeni, že jsem na palubě toho letadla (MiG-23). Proto ho sestřelili.” 

„Tato hypotéza byla také posílena objevem úlomků libyjského MiGu-23 v horách Kalábrie v jižní Itálii 18. července 1980,“ píše se v publikaci.

„Trestní řízení proti několika vysoce postaveným italským vojenským důstojníkům podezřelým ze zatajování informací v tomto případě skončilo v roce 2007 jejich zproštěním viny u kasačního soudu. Římští soudci poté v roce 2008 znovu otevřeli vyšetřování případu Usticy na základě tvrzení bývalého premiéra Francesca Cossígy, který řekl, že francouzská střela sestřelila italský Douglas DC-9,” uvádí Le Parisien. 

Bezprostředně po havárii letu IH870 nad Usticou v Itálii byla vytvořena vládní komise, která to prošetřila. Byla provedena tři vyšetřování, která v roce 2013 vyvrcholila soudním procesem, jehož výsledky italská vláda odmítla zveřejnit.

Podle maltského portálu The Malta Independent důvěrné dokumenty nalezené v archivech libyjské tajné služby po pádu Tripolisu, které získala organizace Human Rights Watch, dokazují, že dopravní letadlo bylo zasaženo raketou z francouzské stíhačky.

Dvě francouzské stíhačky nejprve zaútočily na letoun a poté se utkaly v souboji se stíhačkou MiG se znakem Džamáhíríje, o které se předpokládalo, že doprovází plukovníka Kaddáfího. V důsledku bitvy MiG havaroval v hornaté oblasti La Sila v jižní Itálii.

Plukovník Kaddáfí, který byl o útoku včas informován, odletěl na Maltu. Nalezené dokumenty tajné služby naznačují, že italská tajná služba (SISMI) informovala Kaddáfího, že se na něho chystá útok. 

Italské úřady uzavřely oblast, kde se MiG zřítil, a novináři a fotografové, kteří do oblasti pronikli, byli zatčeni policií a drženi několik hodin, dokud nepředali své poznámky a fotografie.

Obvinění bývalého premiéra Itálie Giuliano Amata vznesená proti Francii a Spojeným státům ze smrti 81 Italů v důsledku honu na Muammara Kaddáfího mohou odhalit pravdu, která je pro úřady Francie a Spojených států nepřijatelná, o zločinu spáchaném před více než třemi desetiletími.

Rampelli (FdI): „Dost státního tajemství“

“Soudní pravdy v Itálii ne vždy potvrdily historickou pravdu. Slova Giuliana Amata, i když opožděná a v rozporu s tím, co se tvrdilo v minulosti, potvrzují tezi, kterou prosadil již bývalý prezident Cossíga. Mnozí z nás vždy tvrdili, že na obloze V Itálii došlo k válečnému aktu mezi západní mocností a libyjským režimem. Nahromadilo se mnoho, příliš mnoho indicií,“ prohlašuje viceprezident komory Fabio Rampelli (FdI).

“Doufám, že Macron pomůže objasnit tragickou explozi DC9 nad oblohou Usticy a odhalí všechna tajemství, která byla po 40 let jeho předchůdci skryta. Itálie by měla udělat totéž, dost se státními tajemstvími na kostech nevinných obětí.“

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://1url.cz/7uBBC

sdíletj na

18 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Jaris
2. 10. 2023 01:13

A neprislo to obvineni trochu pozde? Co s tim jako chteji delat po 43 letech?

Autor
2. 10. 2023 03:15
Odpovědět  Jaris

Svědomí v podstatě poctivé lidi hryže stále za nedobré činy. Neznáte? To si jen myslíte. Kolikrát jste se probudil(a) a … nemohl(a) spát … Pokud to neznáte, pak jste buď ideální člověk, či to naprosto TO druhé …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
skylla
2. 10. 2023 08:03
Odpovědět  Peter 008

tito zrmdi nemají svědomí

Jaris
2. 10. 2023 08:42
Odpovědět  Peter 008

Ti, kteri pad letadla uskutecnili, zadne svedomi nemaji. Takovych lidi je docela dost.

Autor
2. 10. 2023 17:55
Odpovědět  Jaris

Ach jo!! 🙁 🙁 Ten kdo to “prozradil” pád nezpůsobil!!!
Jeho svědomí v této zápležitosti je čisté, ale jeho svědomí chtělo vyjádřit to, co si myslí, že by se mělo vědět.

Je tak těžké chápat jednotu článku a poznámek? Co, kdo, kdy a jak?

V žádném případě – řečeno polopaticky – jsem nemyslel ty, co to nařídili a provedli!!

K čemu jsou pak informace? Když Vám řeknu, kdo ovládl v minulosti Anglii jedním dvěma slovy, bude to jasné. ale bez chápání a znalostí souvislostí dochází k obrovskému nedorozumění. A přitom tento fakt ovlivňuje od té doby světové dějiny.
Pokud se nerozlišuje sndno pak námi manipulují.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frank
2. 10. 2023 06:55

Ty západní svině jsou schopny naprosto všeho.

Ladislav 💤
2. 10. 2023 07:07
Odpovědět  Frank

👍 ano, všeho.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Putinovec
2. 10. 2023 07:17

To se jim to údajné sestřelení letadla v roce 2014 , po kterém byla obviněna bez důkazů RF hlasem ukřičeným a jednotným , už v době , kdy letadlo teprve padalo , velice nepříjemně vrací .
A neděje se to samo od sebe , to někdo Mocný v zákulisí zatahal za špagátek . Tak , jako nedávno zatahal za jiný špagátek a Merkelová a spol se náhle kajícně přiznala k tomu , že od samého začátku bylo v plánu benderstán vyzbrojit a poslat zabíjet Rusy .
Západ vyprovokoval problém v Náhorním Karabachu a toto je odpověď od Globalistů . Těch kostlivců máte ve skříni plné zástupy a není problém , Vás odepsat před celým světem .

Slovan
2. 10. 2023 08:40
Odpovědět  Putinovec

Tak když jsem četl článek, tak mě napadlo hned to samé, a to setřelení letadla nad UA, kde měl letět Putin, úplně stejný scenář. Oni nejsou už schopni vymyslet něco originálního. Banda prašivců.

Pavel z Moravy
2. 10. 2023 10:15
Odpovědět  Slovan

Vždyť to tady říkám stále. Těmto západním grázlům nevěřím ani pšouk z jejich zádele. Rusové mají tak jak to říká Dugin jedinou možnost, úplně se na tyto západní grázly vybodnout. Jiné řešení neexistuje. A naše řešení, zdechnout v náručí KOZY, protože na víc nemáme. S tímto omladinským matrošem na víc nemáme. Staré do toho nepočítám, ti jsou rádi, že chodí, vyměšují a čekají na tu s kosou. Ona je tahle banda k té s kosou čím dále víc přibližuje. Jsme v naprosté rici, většina to ještě ale ani neví.

Putinovec
2. 10. 2023 11:31
Odpovědět  Pavel z Moravy

Já to vidím tak , že tlak okolního prostředí donutí lidi buďto hledat způsob , jak se zachránit , chápat co probíhá , nebo se nechat zkompostovat .
My můžeme jen ovlivňovat informační prostor a tím všem dávat větší šanci na probuzení se .

ModrýKlokan
2. 10. 2023 12:37
Odpovědět  Putinovec

@ Putinovec

Přesně

Pavel z Moravy
2. 10. 2023 17:07
Odpovědět  Putinovec

Jelikož chodím v našem městě kolem vitrín se smutečními oznámeními, vidím jak to jede. Šedesátnící a lidé něco přes sedmdesát odchází jak na běžícím pásu. Ale zkuste se zmínit, že by to mohlo mít souvislost s tím Mrna sajrajtem. Potom teprve člověk uvidí, kolik lidí je alespoň částečně v obraze a probuzených.

Putinovec
2. 10. 2023 19:15
Odpovědět  Pavel z Moravy

To je to zkompostování .
Všedržitel – po staru Alláh – Bůh , nemění to , co se lidem děje , pokud se nezačne měnit morálka člověka . A protože fungujeme jako supersystém – národ , či lidstvo jako takové , tak morálka se odvozuje statisticky od celého supersystému . A podle toho je Vyměřována Míra . Od úplně nejlepšího po naprostou katastrofu , od dobrého po úplně nejlepší a nebo od špatného po úplnou katastrofu .

Ladislav 💤
2. 10. 2023 14:55
Odpovědět  Putinovec

Naprostý souhlas 👍👍👍👍 bylo to Malayské letadlo a sestřelil ho banderostan za asistence těch amerických sviní! Už chystali válku na naše Slovanské Rusko!

krtek
2. 10. 2023 09:35

NATO (obranná aliance) – proti pravdě, míru a klidu na planetě Země.

zuza
2. 10. 2023 10:56

takých prípadov bolo…..napr
https://simon22.blog.pravda.sk/2020/02/04/smutne-22-vyrocie-nepotrestaneho-zabitia-dvadsiatich-ludi-americkym-pilotom-v-taliansku/
v r. 1998 hnUSAcky pilot zabil 20 ľudí, keď pri lete preťal lano kabínovej lanovky…

Gales
2. 10. 2023 13:13

Holt demokraté. Sfině sfinský.