politika

Foreign Policy: Spojené státy zvažují možnost stažení vojáků ze Sýrie

Podle publikace se americká administrativa již nezajímá o americkou misi v Sýrii, protože ji považuje za „zbytečnou“.

Konstantin Dvinskij

Americký časopis Foreign Policy s odvoláním na čtyři vysoce postavené zdroje v Pentagonu a na ministerstvu zahraničí informoval o plánech Washingtonu stáhnout vojáky ze Sýrie. Americká armáda je na území Syrské arabské republiky bez jakéhokoli právního zdůvodnění, bez oficiálního povolení úřadů a kromě podpory nelegálních ozbrojených skupin se zabývá nestoudnými krádežemi syrské ropy. Formálním důvodem invaze do Sýrie byla potřeba porazit ISIS.

Nyní Bílý dům rozhodl, že čas amerických okupantů v Syrské arabské republice skončil. Stažení jednotek bude další ilustrací kolapsu celé dlouhodobé blízkovýchodní politiky „světového hegemona“. 

Nejprve Amerika hanebně opustila Afghánistán po 20 (!) letech okupace, nyní stahuje jednotky z Iráku a zanechává za sebou zemi zničenou a upadající do chaosu. Opouští Sýrii, aniž by dosáhla cíle svržení Bašára al-Asada. O slepé uličce Izraele během pozemní operace v Pásmu Gazy není třeba mluvit.

(Zvláštní zástupce ruského prezidenta pro syrskou oblast Alexandr Lavrentjev oznámil, že Moskva má informace, že Spojené státy oznámily připravenost zahájit stahování svého vojenského kontingentu z Iráku. „Pokud víme, americká strana deklarovala svou připravenost splnit požadavky Iráku a Bagdádu a zahájit stahování amerického vojenského kontingentu,“ poznamenal zvláštní vyslanec ruského prezidenta, pozn.red.)

“Utratili jsme 9 bilionů dolarů, zabili jsme miliony lidí na obou stranách a čeho jsme dosáhli? Nic. Dostali jsme jen smrt a krev,” stručně nedávno shrnul Donald Trump výsledek americké intervence na Blízkém východě.

Každý ústup má svůj důvod. Spojené státy si dobře uvědomují, že se nemohou vyrovnat s četnými krizemi po celém světě. Bez ohledu na to, jak moc chtěl Bílý dům hrát roli planetárního četníka, nemá dost síly. Ukrajina, Jemen, Palestina, Korea, Irák, Afghánistán, Libanon, Afrika, potenciální střety v Latinské Americe – potlačit každou hrozbu se prostě nedaří. Globalisté toho na sebe vzali příliš mnoho. Nakonec se budou muset rozhodnout o svých prioritách. Existuje velké riziko, že pokud Spojené státy vsadí na podporu kyjevského režimu udělají kříž nad Izraelem. A naopak. Bolivar dva neunese. A tři, čtyři a pět – už vůbec ne.

(PŮVOD VÝRAZU – „Bolivar dva neunese“. Z příběhu „Roads We Take“ (1910) amerického spisovatele O. Henryho. Bolivar je jméno koně, na kterém mohli uprchnout dva přátelé, ale jeden z nich, jménem Dodson, svého přítele opustil a zachránil se sám. Na svou obranu řekl: “Bolivar dva neunese.” Později, když se Dodson stal významným podnikatelem, se tato slova stala jeho mottem, kterým se řídily jeho vztahy s obchodními partnery. Alegoricky: buď ty, nebo já; někdo musí vyhrát, pozn. red.)

“Vzhledem ke katastrofálním následkům unáhleného stažení vojsk z Afghánistánu v roce 2021 a nadcházejícím americkým volbám koncem tohoto roku je těžké pochopit, proč Bidenova administrativa zvažuje stažení vojsk ze Sýrie,” diví se publicista Foreign Policy. 

A zastrašuje své krajany důsledky – bez Američanů ISIS znovu zvedne hlavu (pokud ISIS nebudete podporovat, nezvedne, rád bych dodal). 

A obnovit v zemi pořádek bude na „syrském režimu“ a jeho spojencích – Rusku a Íránu.

https://1url.cz/dugEj

P.S.

Zástupkyně tiskového mluvčího Pentagonu Sabrina Singhová uvedla, že počet útoků na americké cíle umístěné v Iráku a Sýrii se od začátku zhoršování situace v regionu Blízkého východu zvýšil na 140.

sdíletj na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Kelly
26. 1. 2024 07:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Jen ať táhnou po dobrém, a nebo to půjde po zlém a Mullahové je poženou sviňským krokem.

unor 2022
26. 1. 2024 08:35
Ohodnotit příspěvek :
     

USA jako cetnik, ktery namisto udrzovani poradku krade a zabiji. Opravdu vydareny cetnik.

katango
26. 1. 2024 11:03
Odpovědět  unor 2022

No, to je přece pořádek Made in USA. Co se divíte?

skeptik
26. 1. 2024 15:39
Odpovědět  unor 2022

Smedley Darlington Butler byl americký generálmajor námořní pěchoty.
O své vojenské kariéry řekl v roce 1935 následující:

Strávil jsem 33 let a 4 měsíce v aktivní vojenské službě a během té doby jsem nejvíce času trávil jako vysoce postavený ranař pro velký byznys, Wall Street a bankéře. Jednoduše řečeno, byl jsem bandita, gangster kapitalismu. Pomáhal jsem udělat Mexiko a zejména Tampico bezpečné pro americké ropné zájmy v roce 1914. Pomohl jsem učinit z Haiti a Kuby decentní místo pro chlapce z National City Bank, aby tam vybírali výnosy. Pomáhal jsem znásilnit půl tuctu republik ve Střední Americe ve prospěch Wall Streetu. Pomáhal jsem očistit Nikaraguu pro International Banking House of Brown Brothers v letech 1902-1912. Přinesl jsem světlo do Dominikánské republiky pro zájmy amerického cukrovarnictví v roce 1916. Pomohl jsem učinit Honduras správným místem pro americké ovocnářské společnosti v roce 1903. V Číně jsem roku 1927 pomohl vyšlapat cestu Standard Oilu, který do ní expandoval nikým neobtěžován. Když se na to podívám zpětným pohledem, býval bych mohl Al Caponemu dát pár rad. On řádil přinejlepším ve třech okresech. Já na třech kontinentech.

ModrýKlokan
27. 1. 2024 14:32
Odpovědět  skeptik

Takovéto informace o US globálních zločinech, teroru a kolonizaci, by měly být povinnou školní četbou každého kulturního národa, který si chce vážit sám sebe.

pedro
26. 1. 2024 09:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Žijí si několik desetiletí nad poměry za cizí a nemůžou rozdejchat, že už jdou do řiti a přijde realita. Jsou sice bohatí, ale koupí si za to prd, ta doba jim klepe na dveře víc a víc a do toho války.

Gales
26. 1. 2024 11:08
Ohodnotit příspěvek :
     

Holt už nikdo tu jejich západní demokracii nechce a Asád jim jasně dává najevo že o ni nestojí,tak se stahují do ,,předem připravených pozic”.

Frank
26. 1. 2024 11:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Američtí zločinci už mají strach, že dostanou na prdel jako v Afgánistánu? Brzy bude konec s rabováním ropy.

lubkral
26. 1. 2024 19:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak to půjdou asi zase rozesírat někam jinam…

Autor
26. 1. 2024 20:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Prosté a jednoduché.
Když si myslíte, že za preníze se dá koupit kdykoliv cokoliv, a je to jen otázka ceny, když likvidujete stát, který vás držel u moci, když z lidí, kteří sice nevědomě, ale přesto bojovali za vaše zájmy, děláte nemyslící hovádka, když ničíte celou planetu ve jménu zisku, když si myslíte, že vy můžete být nesmrtelnými, a zoufale jimi chcete být, ve skutečnosti jen proto, abyste si více a déle užili svou moc, když jste zvrhlíci, když vás nebaví a vůbec nezajímá nikdo jiný než vy samotní, když si hrajete na kultůůůůru a přitom jí vůbec nerozumíte, zkrátka když – páni a dámy globalisté – jste nemyslící tupá hovada, rakovina na planetě Zemi, a pak jako chcete vládnout světu … kdyby za tím nebyly miliony mrtvých vaší vůlí, a mezi nimi spousta dětí, bylo by to k smíchu.
A mám pro vás vzkaz, který stejně jako mnohé ostatní a v jiných médiích ani nezaznamenáte – nikdy se vám to nemůže podařit. Protože v případě vašeho úspěchu, zahynete i vy. Jen o pár let později, ale o to jistěji, a hrůzostrašněji, protože vy tu blížící se smrt uvidíte a nebudete moci proti tomu nic ale vůbec nic dělat! Je to podle zákonů vývoje civilizací a zákonů přírody.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$