politika

Foreign Affairs: Rusko a Čína porážejí USA v boji o Afriku

Rusko a Čína zintenzivnily své hospodářské a vojenské aktivity v Africe, zatímco Spojené státy během prezidentství Donalda Trumpa snížily svou přítomnost na kontinentu na minimum, píše Foreign Affairs. 

To vyvolává znepokojení u amerických politologů, kteří vyzývají Bílý dům, aby se v tomto “boji” znovu stal soupeřem Moskvě a Pekingu.

Rusko a Čína překonávají USA v boji o kontrolu nad Afrikou a posilují své ekonomické a vojenské složky na kontinentu, píše americké vydání Foreign Affairs.

Za předchozího šéfa Bílého domu Donalda Trumpa Spojené státy omezily svoji vojenskou i jinou přítomnost v Africe v rámci přechodu systému národní bezpečnosti od boje proti terorismu k soutěžení s jinými velmocemi.

Trump omezil přítomnost USA na potírání džihádistů v Kamerunu, Nigeru a Nigérii, čímž omezil vojenské síly v některých nejvíce nestabilních zemích kontinentu. A v posledních měsících Trumpova prezidentství jeho administrativa stáhla téměř všechny své jednotky ze Somálska.

Od roku 2014 Rusko podepsalo vojenské dohody s nejméně 19 africkými zeměmi a stalo se hlavním dodavatelem zbraní pro tento kontinent, připomíná článek.

USA se sice spoléhají na velvyslance pro interakci s africkými zeměmi, ale diplomatické mise nemají požadovaný počet zaměstnanců a dostatečné stimuly pro práci nejen na vnitropolitické úrovni, ale také na úrovni regionálních organizací pro řešení globálních problémů.

„Zvýšená aktivita Ruska a Číny již nyní přeměňuje Afriku na arénu intenzivního soupeření s USA <…> Zvýšená aktivita Ruska a Číny na kontinentu bude vyžadovat aktivnější přítomnost USA zde,“ uvádí se ve sdělení.

Na konci roku 2019 se v Soči konal první rusko-africký summit v novodobé historii, kterého se zúčastnili zástupci všech 54 afrických států a předních regionálních organizací.

Jak řekl ruský prezident Vladimir Putin na prvním plenárním zasedání summitu, Moskva podepsala dohody o vojensko-technické spolupráci s více než 30 zeměmi na dodávky široké škály zbraní a vybavení.

„V roce 2018 činil obrat ruského zahraničního obchodu s Afrikou více než dvacet miliard dolarů. Zároveň se za posledních pět let objem obchodu zdvojnásobil,“ uvedl Putin.

Šéf Ruské federace zdůraznil, že rozvoj vztahů se zeměmi afrického kontinentu a jejich regionálními organizacemi je jednou z priorit ruské zahraniční politiky.

„Africké státy sebevědomě získávají politickou a ekonomickou váhu, prosazují se jako jeden z důležitých pilířů multipolárního systému světa a stále aktivněji se podílejí na vývoji rozhodnutí mezinárodního společenství o klíčových otázkách regionálního a globálního programu,“ vysvětlil ruský prezident.

Při nabídce nových technologií Moskva nezapomíná na staré páky. 

Jednou z nich je zrušení řady dluhů sahajících až do sovětských časů. Jak řekl Putin na fóru, Rusko odepsalo dluh africkým zemím ve výši více než 20 miliard USD. Rusko navíc v roce 2018 přidělilo 5 milionů USD prostřednictvím kanálů Světové potravinové organizace pro potřeby afrických zemí .

Obecně platí, že za pouhé dva dny v Soči podepsaly Rusko a africké země více než 50 dohod v hodnotě 800 miliard rublů, uvedl tehdejší poradce ruského prezidenta Anton Kobjakov .

Čína však také nezahálí, staví mosty, nemocnice a školy v Africe, staví podniky a vojenské základny. 

V posledních letech se Peking stal předním investorem v regionu a objem vzájemného obchodu Číny s africkými zeměmi v roce 2018 činil více než 200 miliard USD oproti 148 miliardám v roce 2017.

https://bit.ly/313LbCp

sdílet na