Forbes: Pardon, nenávistníci Putina, ale Rusko to má pod kontrolou!

Rusko téměř zaručeně přežije současnou ropnou krizi kvůli tomu, že je integrováno na západních kapitálových trhů a nashromáždilo značné devizové rezervy, píše Forbes.

Podle časopisu však může závislost Moskvy na ropě spolu se současnými problémy tvrdě udeřit do rozpočtu a výrazně zvýšit dluhové břemeno, což sníží jeho atraktivitu v očích zahraničních investorů.

Rusko přežije současnou ropnou krizi. Všechno bude vypadat jinak než ve dnech Sovětského svazu, kdy systém pohřbil cena černého zlata za 10 dolarů za barel. Moderní Rusko je integrováno do kapitálových trhů. Má dolary – a hodně. Konkrétně, devizové rezervy ve výši 563 miliard USD.

„Promiňte, nenávistníci Putina. Rusko má vše pod kontrolou,“ 
píše Forbes.

V souladu se svým konzervativním stylem vynakládá Rusko peníze pouze na záchranu dělnické třídy před pandemií koronaviru pocházející z Číny. Výsledkem bude,že i Rusko hako mnoho zemí čelí prudkému ochudobnění státní pokladny – včetně 5,5% schodku primárního rozpočtu.

Prognóza na letošní rok se radikálně liší od předchozích odhadů, podle nichž měl rozpočtový přebytek dosáhnout 0,8%. Ekonom BNP Paribas Luis Peixoto se však nedomnívá, že tento faktor znemožní Moskvě financovat své dluhy. V současné době je poměr dluhu k HDP totiž méně než 35%.

„Rating neklesne,“ řekl Peixoto. „Navzdory nevyhnutelnému šoku Rusko zjevně nečelí snížení ratingu.
Náš kreditní simulátor naznačil zvýšení ratingu.“

„Koupili jsme společnosti Gazprom, Norilsk Nickel a X5 (Retail Group) a nevylučujeme pořízení dalšího balíčku Yandex,“ řekl Arent Thijsen, manažer nizozemského fondu Blauwtulp Wealth Management. „Mnoho ruských akcií je nyní velmi levných a vykazuje neočekávaně stabilní růst.“

Dohoda o snížení produkce ropy OPEC + zasáhla ruské příjmy z ropy, které odradily místní investory od významných ruských ropných a plynárenských společností. Na druhé straně dobrá sklizeň a stálá poptávka po potravinách se mohou pro ruskou vládu stát bezpečnostním polštářem, což je užitečné, pokud koronavirus způsobí vážnější škody, než se očekávalo. Vzhledem k plnému rozsahu a vícefaktorové povaze karanténního šoku pro ekonomiku v nejhorším případě COVID-19 sekne 10% ruského HDP, uvedl časopis.

Jinými slovy, rizika pro ekonomiku jsou reálná. Rozdíl mezi dnešním Ruskem a SSSR je v tom, že Moskva je nyní integrována do západních kapitálových trhů; tato země není uzavřena a má plovoucí kurz měny.

German Gref, šéf Sberbank, popsal současnou krizi jako „snadnou procházku“ ve srovnání s předchozími ekonomickými šoky. Přesto  Forbes vznesl výhradu – závislost Ruska na ropě a plynu zůstává hlavním problémem.

Analytici TS Lombardu, vedeni Chrisem Granvillem, věří, že Rusko bude čelit hlubší recesi, než v roce 2014 během kolapsu cen ropy a změny měnové politiky centrální banky. Tentokrát Rusko čelí většímu rozpočtovému deficitu, který ohrožuje moskevský daňový konzervatismus – rys, který opravdu přitahuje mnoho zahraničních investorů v Rusku, zejména pokud jsou držiteli dluhopisů.

Po pandemii bude možná muset Rusko žít s mnohem větší dluhovou zátěží – ale může si to dovolit.

„Na jedné straně hlavní břemeno adaptace po šoku z roku 2014 nesli jednotlivci, jejichž skutečné příjmy klesly o více než 10%,“ řekl Granville. „Nyní je situace opačná. V letošním roce se očekává pokles osobní spotřeby pouze o 2,6%. Objem rezerv centrální banky se sníží přibližně o 70 miliard dolarů na podporu domácí poptávky. “

„Bude to chránit vládnoucí Putinovu třídu – stranu „Sjednoceného Ruska“, která by měla kandidovat v parlamentních volbách v září 2021. Pokud by byli Rusové do té doby na pomezí, pak by to mohlo zasáhnout stranu, která vedla zemi od rozpadu SSSR. Ropná závislost by je mohla zničit poprvé. A nechtějí, aby se to opakovalo znovu,“ uzavírá Forbes.

První zprávy
https://bit.ly/2KSueTt

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek