Finsko

Politologové řekli, jak střet zájmů průmyslníků a nacionalistů určí dynamiku politického života Finska.  Podle finského publicisty, docenta sociálních a politických věd Johana Bäckmana převáží zájmy průmyslníků a Finsko začne obnovovat vztahy s Ruskou federací i přes vstup země do bloku NATO.

Finsko vstupuje do NATO podpisem příslušného dokumentu na schůzce ministrů zahraničí zemí severoatlantického bloku, která se konala v Bruselu. Dříve se ve Finsku konaly parlamentní volby, do čela země se dostal Petteri Orpo, předseda strany Národní koalice (NCP, 20,8 %), a bývalá vládní Sociálně demokratická strana (SDP) Sanny Marinové získala 19,9 %. 

Orpo již učinil prohlášení, že podpora v nezaměstnanosti bude za nové vlády snížena, a vyjádřil podporu iniciativě postavit plot na finsko-ruské hranici.

Politolog a lidskoprávní aktivista, docent sociologie práva na Helsinské univerzitě Johan Bäckman neočekává, že by nová vláda změnila svou politiku vůči Rusku. Všechny tři strany, které v posledních volbách získaly většinu hlasů, se podle jeho slov drží protiruských a rusofobních postojů. 

Jediným pozitivním momentem podle Bäckmana je, že post předsedy vlády Finska opustila naprosto šílená rusofobka Sanna Marinová.

„Je to fanatická rusofobka, která všude křičela a hulákala, že Ukrajina musí vyhrát. Jenom co byla v Kyjevě slíbila převést finské stíhačky ozbrojeným silám Ukrajiny. Tahle šílená rusofobka se zjevně zbláznila,“ řekl Johan Bäckman.

Příčinu porážky finských „zelených“ ve volbách vidí politolog v tom, že se Sanna Marinová ve své politice soustředila na ideologii na úkor ekonomiky, v důsledku čehož se život Finů výrazně zhoršil. Právě nespokojenost Finů s poklesem životní úrovně umožnila straně “Praví Finové” vytlačit Zelené v parlamentu, poznamenal Bäckman.

„Petteri Orpo postaví Finsko na první místo. O finské ekonomice a blahobytu lidí bylo teď řečeno hodně. A vítězství „Pravých Finů“ v těchto volbách je přirozeným protestem proti Sanně Marinové a ideologii této ženy,“ vysvětlil Bäckman.

Politolog se domnívá, že spojení dvou konzervativních stran – Koalice, v jejímž čele stojí Petteri Orpo a zastupuje zájmy průmyslníků, a „Pravých Finů“, v jejichž čele stojí Riikka Purra a zastupují zájmy maloburžoazie, bude poznamenáno omezením globalistických projektů ve Finsku, jako je péče o klima.  Výsledkem toho, podle jeho slov, bude postupný návrat Finska k dialogu s Ruskem.

„Petteri Orpo by měl do roka zahájit proces obnovy vztahů Finska s Ruskem. Nemůžeme žít bez Ruska navždy. Myslím, že tento proces již pomalu začíná,“ řekl Johan Bäckman.

Povzbudit nového premiéra k obnovení obchodních vztahů s Ruskou federací bude v zájmu průmyslníků, kteří nyní trpí těžkými ztrátami kvůli ztrátě trhu pro své výrobky.

„Průmyslníci se už dívají na východ. Čekají na normalizaci situace, vývoj našich vztahů v oblasti obchodu,“ řekl Johan Bäckman.

Politolog lituje, že Finsko souhlasilo se vstupem do NATO. 

Podle jeho názoru účast v této organizaci přinese Finsku mnoho problémů, protože rozšiřování NATO je vždy doprovázeno provokacemi proti Ruské federaci. A nyní nevylučuje, že Finsko bude zataženo do tajných operací NATO, které ohrozí bezpečnost Finů.

„NATO pravděpodobně i dnes plánuje nové teroristické útoky, protože, připomínám, NATO je teroristická organizace. Vzpomeňte si, co dělalo NATO v Jugoslávii nebo Libyi. Musíme pochopit, že dnes je naší hlavní hrozbou NATO, a proto je samozřejmě velký problém, že se to teď týká nás,“ řekl Johan Bäckman.

Andrej Starikov, ředitel zpravodajské agentury Baltnews, s finským politologem souhlasí. Podle jeho názoru výsledky posledních voleb rusko-finské vztahy nijak neovlivní, protože vítězství stran, které se dostaly do parlamentu, určila domácí politika a především v ekonomické oblasti.

„Byly to ekonomické volby, ve kterých se strany víceméně zaobíraly inflací, veřejným dluhem, půjčkami od budoucích generací, sociální politikou, platbami, daňovým systémem a tak dále. Ruské téma tam nefigurovalo,“ řekl Andrej Starikov.

Téma vstupu do NATO ve volbách také chybělo, ale především kvůli tomu, že se ve velkých politických stranách ve Finsku vytvořil jistý konsenzus po zahájení ruské speciální vojenské operace na Ukrajině. 

A aby nedošlo k narušení veřejného mínění, které vstup Finska do NATO vůbec nevítá, rozhodly se vládnoucí kruhy toto téma v mezistranických polemikách tabuizovat a také zakázaly i slibované referendum, poznamenal expert. 

Kromě toho Finové už byli tak zastrašeni pro-NATOvskou propagandou, že hrozilo, že se do parlamentu dostanou radikální politické formace, což si naopak nepřála konzervativní většina.

„Před zahájením SVO bylo jen něco málo přes 30 % Finů, kteří chtěli vidět Finsko v NATO, a to s ohledem na velmi spekulativní formulaci otázky v těch anketách: jestli to chceš nebo ne. Nyní je jich už více než 60 %, protože masivní pro-NATOvská veřejná kampaň Finy vystrašila,“ vysvětlil Andrej Starikov.

Finové si podle Starikova velmi váží svého neutrálního postavení a přátelských vztahů s Ruskem, ale ve výsledku však nedokázali odolat mazané politické hře Anglosasů, kteří na Finy vrhli břemeno udržování relikvie období Studené války.

„NATO oklamalo Finy. Nesměli uspořádat referendum, byli zastrašováni, byli tam postrčeni pod značným tlakem Spojených států, které potřebují nové členy aliance, i pro koncepci zadržování Ruska a také kvůli naplnění rozpočtu. Finové teď za tuto hračku zaplatí,“ řekl Andrej Starikov.

Expert očekává nárůst protiruské rétoriky Finska v souvislosti s tím, že do parlamentu vstoupila strana “Praví Finové”, která je nejvíce protiruskou stranou ve Finsku. To podle jeho názoru povede ke zhoršení vztahů mezi zeměmi. 

Finská zahraniční politika však bude zcela záviset na úspěchu Ruska v zóně SVO na Ukrajině. 

Pokud ruská armáda dosáhne hmatatelných a znatelných výsledků v boji s neonacisty a jejich kurátory, pak Finové, jak věří Starikov, rychle změní svůj tón na přátelský.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3GnrMBI

sdíletj na

4 7 hlasy
Ohodnotit příspěvek
20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 04:00

“Finská zahraniční politika však bude zcela záviset na úspěchu Ruska v zóně SVO na Ukrajině. 
Pokud ruská armáda dosáhne hmatatelných a znatelných výsledků v boji s neonacisty a jejich kurátory, pak Finové, jak věří Starikov, rychle změní svůj tón na přátelský.”

Z takového přátelského tónu bych blil.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
6. 4. 2023 07:54

V tom nejsi sám.
V každém případě se Finové ďáblovi upsali na doživotí a i kdyby někdy “prozřeli”, NATO je z drápů nepustí, dokud se samo s pomocí boží (tedy ruské) nerozpadne.

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 08:13
Odpovědět  Albi

Popravdě je nechápu. Vážně ne. Oni skutečně věří, že se tak vecpali na stranu budoucího vítěze? Navíc nebýt ruského Impéria, tak by po nějakém Finsku nebyl ani smrad. Ale co se divím. Jakoby to u nás bylo jiné. Nebo v pšonsku. A to jsme navíc Slované. Ach jo.

Autor
6. 4. 2023 09:08

Naši politici si také po roce 1989 mysleli, že jsou na straně vítězů a té “správné demokracie”, ne?
A že jsme Slované? Ano, ale nezapomeňte, co se kdy dělo v naší historii, ta není tak jednoduchá a prostá. My a správně dáváme důraz na pozitivní věci, ale bylo tam víc než dost … No třeba Bílá Hora. Proč oslavujeme to, že jsme tehdy ztratili samostatnost? A navíc jedině vinou českých “pánů”, kteří se nedokázali dohodnout na tom, aby byl český a silný král. Téměř všichni koukali jen na to, aby se soused, nebo prosto kdokoliv nestal silnějším než je a jeden druhého oslaboval jak mohl. Pak “panovníci” byli slabí a “slavně” utíkali … Nikoho z nich, těch našich “pánů” osud království nezajímal víc než vlastní měšec. Tak ztratili všechno.
Ostatně podobně to bylo v Polsku, kdy jeden – i ten nejchudší šlechtic mohl na sněmu zablokovat jakékoli rozhodnutí polského krále a jak to tam dopadlo?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
J.Sladin
6. 4. 2023 11:10
Odpovědět  Peter 008

A tak to zůstalo, jen šlechtu vystřídali mnohem horší svině politici.

JKkklkkkkk
6. 4. 2023 11:44
Odpovědět  Peter 008

Musim se tady o necem rozepsat. Pamatuji jako dite prazskou revoluci v r. 1945, jsem uz stary a taky jsem mel svuj vyvoj. Co mne posledne napadlo, o tom se musim podelit.
Stare ceske filmy a jejich scenare delali geniove a hrali v nich genialni herci. Tocily se tenkrat v kapitalismu. Dnes ho mame taky, ale pochybuji, ze by takove filmy z dnesni doby pak pustili do kin ci do CT. Filmy Hej rup, Svet patri nam, Puder a benzin, Neznamy muz, Krakatit i jine (je jich urcite vice, ktere ani neznam) maji vsechny jedno spolecne a ukazuji

  • skutecnou krutou tvar kapitalismu
  • jeho krutost a bezcitnost k pracujicim
  • jeho podvody a podlosti, prolhanost medii
  • jeho opovrhovani hodnotami jako soucit, vzajemna pomoc mezi lidmi, moralka, svedomi
  • jeho zboznovani zisku a majetku, jine hodnoty neuznavaji
  • nevazi si lidi, ktere uznavaji jine hodnoty a nejsou bohati
JKkklkkkkk
6. 4. 2023 11:47
Odpovědět  JKkklkkkkk

Pokracuji.
Vycet neni urcite uplny. Proc o tom pisu. Nasi umelci (tenkrat to byli skutecni umelci, nikdo je nesubvencoval, museli se sami prosadit jako VaW, K. Novy, V. Burian). Ukazovali lidem uz tenkrat skutecnou tvar kapitalismu, se kterou jsme ted konfrontovani. Kapitalismus dospel svou organizaci a ovladnutim vseho do stadia, kde se sam zacina nicit. Vse se odehrava bez nas, my mame pouze roli statistu, kteri ovsem budou nest nasledky.
Kdyby se lide uz tenkrat zamysleli a chodili do bijaku, nikdy by nepodporovali nasi cestu po 1989 na zapad. Ted jsme tam a spousta uz toho lituje.

Pedro
6. 4. 2023 09:14

Brzy budou amícké základny ve Finlandu a brzy poznají, že byli ojebáni, jako my.

JKkklkkkkk
6. 4. 2023 11:17

Srac vzdy skoci na stranu silnejsiho. Nema zadne zabrany, ani moralni, ani jine! Tak to bude vzdy. Protoze je srac taky idiot, nevi a netusi, kdo vyhraje, zejmena kdyz veri mediim a Zeldovi.

Milan ze Zahrady Čech
7. 4. 2023 00:07
Odpovědět  JKkklkkkkk

Souhlas

Milan ze Zahrady Čech
6. 4. 2023 08:22

Markýzo, pod ten článek – ale já to ošlehnu, at nemusíte hledat: https://www.pokec24.cz/nezarazene/je-zajimave-kolik-lidi-se-stale-jeste-domniva-ze-svetem-hybe-valka-na-ukrajine/
Už jsem vám tam vlepil odpověd, jak jsem slíbil.

Pijack
6. 4. 2023 09:02

Finsko bylo přece tradičním spojencem Hitlera. Čemu se dnes divíme? Finská pěchota byla oblečena do Německých uniforem. Na helmách měli hákové kříže atd… Velení bylo přímo napojené na Německé velení a poslušně plnilo rozkazy furera. Bylo by velmi zajímavé rozpoutat válečný konflikt mezi Banderovci a Finy. To by se děly věci 🙂 Ani jeden z nich se nemají rádi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
6. 4. 2023 09:42
Odpovědět  Pijack

Nebylo to tak jednoduché. Nesporně i tam byli a jsou fašouni, a ne málo, ale třeba si položte otázku, proč položil Putin, který nic nedělá veřejně jen tak, věnec k památníku Mannerheima v Petrohradě, bývalého finského prezidenta!
Pokud budu mít čas a najdu k tomu něco, možná to uveřejním. Nikdy není nic jen tak černobílé.
Stalin po válce k jeho jménu poznamenal – nesahat!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pijack
6. 4. 2023 09:59
Odpovědět  Peter 008

Je pravda, že moc té pravdy neznáme. Ale proč? Protože nám státní média tuhle pravdu nesdělují. O Mannerheimovi nám od války v podstatě neřekli nic. Sem tam unikly nějaké dokumenty, jaké dělal zákony, jaký byl jeho život a tak… Též jsem něco postřehl. Ale jsou to jen střípky, ze kterých jsem se moc nedokázal orientovat. Známe jen výsledky. Ale z těch výsledků se dá dělat také závěr. Něco na způsob rčení “komu to prospívá”. No co dnes vidíme – jen přihlášení se Finů k fanatickému Evropskému nacizmu. Kdo, jak a proč k takovému stavu věcí dospěl nemusím bádat. Jedno jiné rčení – “to nemusíš hlásit, to je vidět… stěrače stírají, klakson troubí… Jistě mne pochopíš. Prostě Finové jsou fašouni, protože to je vidět.

JKkklkkkkk
6. 4. 2023 12:25
Odpovědět  Pijack

Sklon k nacismu a fasismu maji vsechny severske staty – Nemecko, Norsko, Svedsko, Polsko, cely Balt. Misto spoluprace s Ruskem hledaji stale konfrontaci s nim. Jsou pri tom popichovani ‘spojenci’ a dostavaji pokazde pres drzku. Jediny uspech melo Finsko, ktere porazilo v zime spatne pripravenou ofenzivu sovetske armady.
Cely Balt smeruje do bidy a nedostatku, protoze doted jim pomahali stale Rusove. Namisto vdecnosti ted rusofobie jejich loutek u moci, ktere bori pomniky Rudoarmejcu. Lide k nim pak prinaseji kvetiny, ktere buldozery zmrdu u moci pak shrnuji do odpadku.

Pijack
6. 4. 2023 12:33
Odpovědět  JKkklkkkkk

Nelze nesouhlasit.

Gales
6. 4. 2023 10:14

Komu není rady tomu není pomoci.Je to jako v manželství. Kdo tam není chce tam, a kdo tam je chce ven.

Pavel z Moravy
6. 4. 2023 11:10

Já bych Finy neřešil, prostě si vybrali, jen oni ví proč. Kolektivní západní tupost tady na západě pod vedením zmrdů funguje dokonale. Nejhorší je, že tolik lidu obecného tyhle zmr.dy podporuje. Možná by nám to vysvětlil Jung, kdyby žil nebo někdo jeho kvalit. Ámen.

JKkklkkkkk
6. 4. 2023 11:12

Finske loutky u moci byly pod tlakem donuceny vstoupit do NATO, obcane se k tomu nemohli vyjadrit v Referendu! To je naprosta prasarna!
Je to vysledkem usurpace zapadni Evropy a vsech zemi na hranici Ruska Sionisty v Londyne. Finsko bohuzel zapomnelo, ze jako stat vdeci svemu vzniku Rusku a ze Rusko Finsko od 2. valky neohrozuje a spolupracuje s nim. Vstup do NATO naopak ohrozuje Finsko, zacne-li se Rusko agresi NATO branit, nemuze na NATO zeme brat zadny ohled! A tak je to Londynem planovane a chtene! Znicit Evropu.
Je to tragedie ten vstup a doufam, ze nebude mit dlouheho trvani!

konzerva
6. 4. 2023 11:34

Mannerheim byl bývalý Ruský generál a Finové dopadnou jak Baltské státy podle některých Ruských politologů.