Figaro: „Právě teď dovolujeme svobodnému Rusku vytvořit si vlastní tábor – oddělený od našeho“

Západní sankce zaměřené na izolaci Ruska svrhly stávající světový řád založený na multilaterální spolupráci. V článku pro publikaci Figaro o tom píše politolog José Garzon.

Ukrajinská krize zatemnila na Západě jakékoli úvahy o změně světového řádu, ale v budoucnu budeme muset přemýšlet o tom, jak zorganizovat svět novým způsobem, cituje RIA Novosti slova autora.  Poukázal na to, že protiruské sankce zasadily mnohostranné spolupráci téměř smrtelnou ránu a za cíl těchto opatření označil vytěsnění Ruska z mezinárodního systému s definitivním zničením stávajícího konsensu.

Dodal, že křehký světový řád je založen na právu všech zemí být u jednacího stolu a odstraněním Ruska z řady důležitých míst, jako jsou WTO, Rada Evropy a UNHRC, Západ tento princip zničil.

“Od nynějška dovolujeme svobodnému Rusku vytvořit si vlastní tábor – oddělený od našeho,” vysvětlil.

Politolog zdůraznil, že ruský „tábor“ bude díky účasti Číny a dalších států silnější než ten západní.  Sankce tak přivádějí multilaterální trh ke kolapsu, aniž by Moskvě způsobily významné škody.

Zatčení aktiv ruské centrální banky přimělo další státy přemýšlet o bezpečnosti svých rezerv v amerických bankách. V důsledku toho vznikne měnová arbitráž, která zasáhne dolar a urychlí proces jeho opuštění, varoval expert. 

Garzon naznačil, že jak Rusko tak Spojené státy očekávaly kolaps současného světového řádu.  Ukrajinská krize může nakonec vyvolat změny, které povedou k zániku multilateralismu.

Podle politologa se Amerika, uvědomující si sílu svých hlavních geopolitických konkurentů, rozhodla otestovat strategii zadržování založenou na vytváření konfliktů za účasti těchto mocností: ukrajinské krize v případě Ruska a konfliktu s Tchaj-wanem v případě Číny.

Situace na Ukrajině potvrzuje, že pro Washington je výhodné opustit mezinárodní spolupráci ve prospěch staré politiky.

„Zítra, pokud budou chtít najít společnou řeč, budou muset Spojené státy a Rusko vyjednat nové uspořádání světa,“ je si jistý politolog.

Připomněl, že i za druhé světové války se vedly spory o to, jaký by měl být světový řád: „regionální“ se sférami vlivu nebo globální. 

Nakonec zvítězila druhá možnost, čímž se USA staly světovou velmocí, ale nyní hrozí, že současný systém zanikne.

Západní země zavedly sankce proti Rusku po zahájení speciální vojenské operace na demilitarizaci a denacifikaci Ukrajiny. Opatření zasáhla především bankovní sektor a nabídku high-tech produktů. V Evropě zesílily výzvy ke snížení závislosti na ruských energetických zdrojích a mnoho značek oznámilo svůj odchod z Ruska. Sankční tlak již způsobil ekonomické problémy v USA a Evropě, způsobil vážné zvýšení paliv a potravin.

https://bit.ly/38HIXQb

sdíletj na

2.3 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
7 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
BB Rad
1. 5. 2022 22:29

To mi připadá jako *ZNOVUOBNOVENÍ AMERIKY * vypadá to, že se právě probral z několikaletého zimního spánku. Sakra, objevuje objevené. Raději něco nového a aktuálnějšího by bylo adekvátní !!

Pavel
2. 5. 2022 10:20
Odpovědět  BB Rad

Jsem rád, že jste zpátky, chyběl jste nám.

BB Rad
2. 5. 2022 20:21
Odpovědět  Pavel

Příteli ´jsem skutečně unaven číst stále dokola jedno a to samé. Celý kolotoč okolo byl už dávno dopodrobna popsán , rozebrán do mrtě a stále se nacházejí další a další z GOEBBELS NEWS corp. jedinci ,kteří zaprodali duši a své svědomí tzv.ŘÍŠI ZLA “. NENECHÁM se uvrtat do pozice nějakého pošuka hltajicího všechny ty sračky valící se na nás z každé strany.
Citát zní : PRAVDU NEUTOPÍŠ ANI NEUTONE . Kdysi jsem byl hrdý na standartu prezidenta ČR “ PRAVDA VÍTĚZÍ “ ,ale dnes si nejsem až tak jistý , jaký je stav .

Albi
2. 5. 2022 10:21
Odpovědět  BB Rad

Zdá se, že dnes je plitologem a producentem zaručeně správných předpovědí kdekdo.

„Zítra, pokud budou chtít najít společnou řeč, budou muset Spojené státy a Rusko vyjednat nové uspořádání světa”.

Těžko hledat společnou řeč, když ten ze západní strany stojí uraženě v koutku a ječí, že buď bude po jeho, nebo nebude vůbec.

Evžen
3. 5. 2022 07:33
Odpovědět  Albi

A to je opravdu nebezpečné, když to nemohu být já tak to nebude nikdo…!

orinoko
1. 5. 2022 22:56

Před léty Barák Ohava byl pravil, že nepoddajným je třeba občas zkroutit ruce. Aby se chovali způsobně a podle emero barvotisku. Nějak se to nevede. Na Bideta veřejné kálejí v Emerice i ptáci a v Eurosojuzu v šapitó dominují dva clowni. A tomu se říká realpolitika. Kdo má ve světě zájem se také účastnit? Možná tak Klingoni.

ijn
1. 5. 2022 23:08

politolog duchaplný ani být nemůže, jinak by se z něj média zděsila, zločinní politici zešíleli, proto jsou si všichni rovni == cyničtí tupouni!!!