politika

FBI oznamuje možnost ozbrojených protestů ve všech 50 státech Ameriky.

Do boje se zapojili „digitální vojáci“ generála Michaela Flynna.

11. ledna zavedl Donald Trump svým výnosem výjimečný stav až do 24. ledna včetně v okrese Columbia. 
Území kraje zahrnuje Bílý dům a Kapitol.

V okrese Columbia je tradičně zaveden nouzový režim v den inaugurace, aby byla zajištěna bezpečnost zvoleného prezidenta při slavnostním uvedení do funkce. 

Neobvyklá věc na dekretu Trumpa je, že nouzový stav rozkládá na dva týdny. Důvodem jsou podle nadcházejících zpravodajských agentur ozbrojené protesty ve všech 50 státech země.

„Podle dokumentu pro oficiální použití, který byl vypracován týden před obsazením Kapitolu, od 16. do 20. ledna, mohou radikálové zaútočit nejen na Kapitol ve Washingtonu, ale také na administrativní budovy v hlavních městech jiných států …“  – uvedl reportér CNBC Tom Winter.

FBI obdržela více než 40 000 výpovědí, včetně videí a fotografií účastníků obsazení Kapitolu.

Podle FBI, organizace, která vede ozbrojené povstání je ultrapravicová skupina Boogaloo, která „věří v nevyhnutelnost otevřené konfrontaci s úřady a považuje za nezbytné urychlit události spuštěním ozbrojeného protivládního odporu, který bude eskalovat do občanské války.

Extrémistické výzvy zaznívají také z tábora demokratů. 

Michael Beller, zaměstnanec televizního kanálu PBS, zveřejnil na YouTube video, ve kterém navrhoval odebrat děti voličům, kteří hlasovali pro Trumpa a posílat je do „převýchovných táborů.

8. lednaTwitter uvedl, že hlavním podněcovatelem útoku na Kapitol je Donald Trump, jehož tweety mohou „povzbudit a inspirovat lidi k opakování trestných činů v Kapitolu 6. ledna 2021“ . 

Z tohoto důvodu Twitter zablokoval účet současného amerického prezidenta.

Big Tech společnosti zavedly nejzávažnější cenzuru. 

Facebook zablokoval kongresmana v důchodu Rona Paula poté, co napsal, že „akty cenzury ve Spojených státech jsou šokující.” Ron Paul (85 let) kandidoval v letech 2008 a 2012 na prezidenta (Republikánská strana) jako protiválečný kandidát a zastánce občanských svobod. 

Jeho syn senátor Rand Paul, republikán z Kentucky, tweetoval v reakci na otcovu cenzuru: 

„Facebook nyní považuje propagandu svobody za podněcování k povstání. Kdy to skončí?”

Facebook a Twitter dříve zablokovaly skupinu Stop The Steal, ve které příznivci Trumpa odsoudili volební podvody.

YouTube také zasadil Trumpovi úder: prezidentův kanál měl zakázáno nahrávat nová videa na sedm dní; možnost zanechávat komentáře je zmrazena na neurčito.

V reakci na kampaň cenzury vypukla vlna protestů ve státech, kde vládnou oponenti Bidena.

V San Francisku v Kalifornii byla policie nucena uzavřít vchod do ústředí Twitteru poté, co tam příznivci Trumpa uspořádali protest. 

Poskytovatel internetových služeb T1 WIFI v Idaho má v úmyslu blokovat Facebook a Twitter ve své síti po zablokování účtů Donalda Trumpa.

Republikánští zákonodárci v Severní Dakotě chtějí, aby Facebook a Twitter čelily soudním sporům od uživatelů, kteří byli cenzurováni. Návrh zákona, který předložilo šest poslanců, stanoví „civilní žaloby proti webům sociálních sítí za cenzuru“. Kompenzace pro „cenzurované uživatele” budou zapracovány v návrhu zákona: 
„škody kompenzační, následné a náhodné škody.

Guvernér Floridy Ron DeSantis již požadoval převedení státního majetku a investic ze společností Facebook, Twitter, Amazon, Apple a Alphabet (Google), protože „v případě, že americký prezident je umlčen těmito společnostmi, pak to znamená, že totéž se může stát každému.

Bývalý Trumpův poradce pro národní bezpečnost, generál Michael Flynn, uvádí The Daily  Beast, poté, co proběhlo „bouřlivé setkání“ v Oválné pracovně se stal opět poradcem prezidenta. 

V červenci přijal Flynn přísahu věrnosti civilního hnutí QAnon a zahájil činnost vlastní zpravodajské agentury Digital Soldiers .  “Digitální vojáci z celého světa se přihlásili, aby zaplnili prázdnotu, která byla kdysi skutečnou žurnalistikou,” uvádí web Flynna.

Bývalý šéf vojenského zpravodajství Michael Flynn je zkušený profesionál s vojenskou autoritou. 
Sbor náčelníků štábů však ve zprávě vojenskému personálu přísahal věrnost Bidenovi. 

„20. ledna se v souladu s ústavou … nově zvolený prezident Biden se stane naším 46. nejvyšším vrchním velitelem,“  zní zpráva podepsaná osmi členy Sboru, včetně jejich šéfa generála Marka Milliho.

Zdá se, že sám Trump se snaží „dostat z palebné linie“. 

11. ledna se setkal s viceprezidentem Mikem Pencem. „Měli dobrý rozhovor“ , –  řekla agentura Reuters s odvoláním na zdroj v Bílém domě. Pence předsedal společnému zasedání obou komor Kongresu, které potvrdilo Bidenovo vítězství, a byl první, kdo informoval zákonodárce o prohře Trumpa. 

Z tohoto důvodu ti, kteří obsadili 6. ledna Kapitol, požadovali „pověsit Mika Pence“ (Hang Mike Pence)

Penceova bezpečnost byla posílena a nad jeho rezidencí neustále krouží vrtulníky. Posílila se také ochrana všech členů Kongresu poté, co byli senátoři Lindsey Graham a Mitt Romney vystaveni veřejným urážkám ze strany příznivců Trumpa.

Navzdory nárůstu počtu příslušníků Národní gardy ve Washingtonu na 15 tisíc lidí (nyní se již hovoří o 25 tisících) pochybuje demokratický senátor Chris Murphy, že tento počet vojáků bude stačit. Možná budou potřeba pravidelné armádní jednotky,  napsal v dopise americkému ministrovi obrany.

Vojáci Národní gardy jsou rozmístěni v budově Kapitolu, jsou ve službě nepřetržitě. 

Nancy Pelosi osobně instruovala národní gardu a postavila je před Kapitol.

Maximálně posílená je ochrana Joe Bidena. SUV blokují cestu k jeho domu v Greenville v Delaware. Uprostřed ulice poblíž kanceláře, kterou Biden používá jako televizní studio, byl postaven sklápěč.

Tajná služba a Pentagon prověřují každého vojáka nasazeného do Washingtonu. FBI je zaneprázdněna identifikací vojáků, kteří se mohli podílet na „útoku na Kapitol“.

Hyperaktivita letectva je zaznamenána na území USA. Někdy je ve vzduchu nejméně 300 bojových letadel s maximální koncentrací na východě země.

Organizátoři inaugurační ceremonie upustili od tradice pochodování po Pennsylvania Avenue od Kapitolu do Bílého domu, nebude oběd s představiteli Kongresu, ani večírek na počest nového prezidenta. Očekává se, že Biden složí přísahu ve vzdálené ceremonii, kterou organizátoři doporučují sledovat v televizi. Na cestě do Bílého domu ho bude doprovázet slavnostní stráž. Místo Trumpa se inaugurace zúčastní Pence.

Mezitím zdola roste polarizace – grass roots . Podle nedávného sociologického průzkumu 25% respondentů podporuje rozdělení Spojených států podle stranických linií, 62% s tím nesouhlasí.

VLADIMIR PROCHVATILOV
https://bit.ly/3nS8fgF

sdíletj na