politika

Facebook a Google se mohou stát klienty společnosti Gazprom

Spuštěním Amurského závodu na zpracování plynu se Gazprom stane jedním z předních hráčů na globálním trhu s héliem. Hélium je ve velkých objemech používáno technologickými giganty. 

Odborníci odhadují, že uvedení ruských zařízení do provozu ukončí nedostatek hélia na trhu a může dokonce vést k nadměrné nabídce.

“Po naplnění kapacity závodu “Amur” se Gazprom stane jedním z předních hráčů na mezinárodním trhu s héliem. Společnost zvýší produkci hélia třináctkrát. To je asi třetina současné globální poptávky. Je důležité, aby se Gazprom vydal touto cestou v úzké spolupráci s domácím průmyslem.  Živým příkladem toho je spolupráce s KAMAZ “- řekl šéf Gazpromu Alexej Miller při prezentaci projektu výroby a marketingu hélia v rámci „Východního plynového programu“.

Nové zařízení se staví za účelem zpracování plynu dodávaného do Číny prostřednictvím „Síly Sibiře“. 
Úroveň připravenosti je 66%. Jednou ze složek, které se uvolní a zkapalní, bude hélium.

“Z Amurského závodu bude komerční hélium v ​​kontejnerech, které udržují teplotu -269 °C, dodáváno do logistického centra pro servis izolovaných kontejnerů v oblasti Vladivostoku a dále zasíláno na export přes přístavy Primorského kraje. Přepravu kontejnerů mezi závodem, uzlem a přístavy zajistí ruské dálkové tahače KAMAZ-5490 Neo, které pracují na zkapalněný zemní plyn (LNG), ekologické motorové palivo,“
uvádí se v prohlášení Gazpromu. 

Společnost poznamenala, že celosvětová poptávka po héliu roste, zejména v asijsko-pacifickém regionu:

„Pokud jde o produkci hélia – 60 milionů metrů krychlových ročně – Amurský závod se stane světovým lídrem.“

Hélium je tradičně žádané v high-tech průmyslu, od vesmírného průmyslu po medicínu a elektroniku. 
Například bez něj nebude fungovat magnetická rezonance a také ho ve velkých objemech nakupují společnosti Facebook a Google, aby ochladilo zařízení v jejich centrech pro ukládání dat.

Phil Kornbluth, vedoucí Kornbluth Helium Consulting, řekl vydání Gasworld, že od února 2018 trh zažívá nedostatek hélia.

„Deficit byl způsoben spíše snížením stávajících zásob, než zvýšením poptávky. Vrchol byl v minulém roce. 
V srpnu 2019 deficit dosáhl 40%. Pokles poptávky v důsledku koronaviru situaci poněkud uklidnil,“ uvedl expert. Podle něj bude poptávka po héliu obnovována postupně a zahájení takových produkcí, jako je Amur, pomůže v budoucnu zabránit jeho nedostatku.

“Na konci letošního roku bude uveden do provozu nový závod v Kataru, část dodávek může pocházet z Alžírska a již příští rok se na Sibiři objeví velmi velký zdroj hélia. Je zřejmé, že nyní vidíme deficit hélia naposledy,“ konstatoval Phil Kornbluth. Podle jeho slov jsou kapacity Gazpromu opravdu velké a mohou dokonce vést k tomu, že se na trhu může objevit nadměrná nabídka hélia.

Jak poznamenali v ZME Science, USA po dlouhou dobu zajišťovaly 90% produkce hélia, ale od 90. let se situace začala měnit a nyní patří mezi největší producenty Katar a Alžírsko.

https://bit.ly/30dR1Bb


sdíletj na