politika

Exředitel CIA Petraeus nevyloučil zapojení USA do konfliktu na Ukrajině 

Bývalý ředitel CIA a bývalý velitel sil USA a NATO v Afghánistánu David Petraeus hovořil o možném zapojení sil země do konfliktu na Ukrajině. 

Své hodnocení situace uvedl v rozhovoru pro francouzské vydání L’Express.

Deník L’Express zveřejnil rozhovor s bývalým ředitelem CIA Davidem Petraeusem, jehož výroky se v poslední době vyznačují rostoucí bojovností a nehoráznou eskalační rétorikou.

Podle bývalého šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (Petraeus byl v této pozici jen něco málo přes rok během prezidentování Baracka Obamy) by se konflikt na Ukrajině mohl nakonec týkat mnohonárodního vojenského kontingentu pod velením USA.

Podle Petraeuse mohou Spojené státy nebo jiné státy reagovat na to, co se děje „tak či onak“, ale pravděpodobněji jako mnohonárodní kontingent pod vedením Washingtonu, ale ne jako síly NATO.

Exšéf zpravodajské agentury také nevyloučil, že útok na jednoho z členů severoatlantického bloku se může stát „červenou linií“, jejíž překročení by znamenalo aktivnější zásah.

David Petraeus:

Hovoříme o intervenci Severoatlantické aliance v případě útoku na některého z členů NATO. Je ale nutné zvážit variantu použití nikoli sil NATO na Ukrajině, ale mnohonárodních sil, které nemají s NATO nic společného.

Podle Petraeuse by se mohlo jednat o kombinovaný kontingent z řady zemí, včetně těch, které nejsou součástí severoatlantického vojenského bloku. 

Bývalý ředitel CIA si je zároveň naprosto jistý, že takový kontingent by neměl zahrnovat pouze americké vojáky, ale také že američtí generálové by takovému kontingentu měli velet.

Petraeus se přitom jaderných otázek v této souvislosti nedotkl. 

Není ale absolutně žádný rozdíl, pod jakou „vlajkou“ mohou Spojené státy vstoupit do ukrajinského konfliktu. Klíčové je, že mohou vstoupit, a tím vytvořit existenční hrozbu pro Rusko. A v tomto případě už může fungovat ruská jaderná doktrína, pro kterou je v podstatě jedno, zda půjde o kontingent NATO nebo jakýkoli jiný kontingent pod velením USA.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3VK3zLM

sdílet na

19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
krtek
23. 10. 2022 01:11
Ohodnotit příspěvek :
     

V tom případě řeknou své slovo torpéda Poseidon u břehů USSA a GB..

Milan
23. 10. 2022 13:12
Odpovědět  krtek

To nejsou jenom torpéda Poseidon. Také před více než půlrokem úspěšně odzkoušená gravitační zbraň Grazer, umístěná ve vesmíru, schopná způsobit cílené lokální zemětřesení, stejně jako, rovněž úspěšně odzkoušený, ve vesmíru umístěný “energetický zdroj o velikosti ledničky” který umožňuje napájet laserové zbraně z družic, a jimi likvidovat pozemní obrněnou techniku. Více zde, v čase 1:46:46
https://www.youtube.com/watch?v=vpm3FUeYP4E
Na otázku, proč to ještě Rusové nepoužili, je, myslím, odpověď jasná.
Sakra. Zase jsem sebeodhlášený. MzzČ

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Frankie
23. 10. 2022 01:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Kruci už delší dobu nefunguje plátek ředitele celé galaxie VK Aeronet. Že by už zase ty jeho kecy vypnuli? Ne, že nemá v drtivé většině pravdu, ale to jeho podání je místy otřesné a mně uráží.
Co ten člověk bude dělat, jak se bude chudák živit? Jsem si jist, že nic pořádného nic neumí. Zavře hubu a má vercajk sbalený. Jak se krásně poslouchá pan Hájek na Protiproudu,

josef
23. 10. 2022 07:32
Odpovědět  Frankie

Nějak mi připomínáte scénku z krásné filmové pohádky Sůl nad zlato. Tam se sešli dva velikáni českého herectví pánové Werich a Burian. Burian tam prohlásil: “Tajtrdlík, tajtrdlík?! Nevím co to je, ake uráží mne to!!!”. A šel spát. Takže tajtrdlík. Hm.
A amíci a NATO v Rusku oficiálně? Nějak brzy se otřepali z toho nátěru v Aghanistánu. Ale tady by to bylo asi ještě horší. A až by se ozvala píseň Vsatavaj strana ogromnaja, to by si nejspíš vzpomněli i vnuci hrdinů Rudé armády bez ohledů na národnost … .

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaris
24. 10. 2022 01:13
Odpovědět  josef

Take by me zajimalo, co se s Aeronetem deje. Nejde mi uz ctyri dny. Vi nekdo, co se stalo?

František
23. 10. 2022 01:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Když došli UK vojáci, tak budou rusové vybíjet po tisících cizince. Raketám je jedno, kdo bude v jejich cílech.

Pijack
23. 10. 2022 08:19
Odpovědět  František

Jací vojáci? 🙂 V NATO již staví své jednotky na zženštilých mamáncích, fetkách, teplouších a transgendrech… Plánují růžové maskáče a lodičky. Pro těhotné vojandy mají speciální uniformy s deštníkem a v plné polní mají vložky, rtěnky a zrcátka 🙂

zuza
23. 10. 2022 10:49
Odpovědět  Pijack

v Poľsku nájdu dosť vojakov s normálnou hladinou testosterónu, čo pôjdu ochotne umierať za svojho páníčka, len keď pri tom zoberú so sebou na druhý svet aj nejakého Rusa.
A hrdinská US armáda môže nosiť kľudne aj ružové maskáče, ich štýl boja je plošne zbombardovať krajinu. A pre zábavu ešte dosť často zvyknú poslať nejaké drony na pohrebný sprievod, svadbu, nemocnicu a pod. V Iraku alebo Afganistane s tým majú skúsenosti.

Pijack
23. 10. 2022 08:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak v tom Rusku chcípněte vy mamrdi. Pochcípali tam s Napoleonem i Hitlerem. Pochcípají i vojáčci z NATO. Opakuji – v Rusku, protože Ukrajina byla, je a zůstane Rusko.

23. 10. 2022 08:39
Ohodnotit příspěvek :
     

Vy už tam dávno zapojení jste, jste zločinná teroristická agentura. Každý agent CIA má být oběšen na potkání,hned jak vytáhne paty z USA. Jinak na světě klid nebude. To že Ukrajina vaše práce vy Americký teroristi, to ví dnes i malé dítě. Teď už se nejedná o vašem zapojení do konfliktu, ale o tom jak moc přes držku dostanete, a kolik měst vám zmizí z povrchu Planety.

Karel
23. 10. 2022 09:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejen Zelenský ujíždí na koksu. Vypadá to, že většina americké administrativy je sjetá jak zákon káže.

Aleš
23. 10. 2022 09:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Ano, Rusové se uz těší na genderove vyváženou LGBT armádu USA. Nakopou jim tlusté americké pedele.

Gales
23. 10. 2022 10:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Přáním naši generalisimky je aby Češi šli v první řadě.Je přesvědčena o tom,že jedině tak zničí Putina.

zuza
23. 10. 2022 10:50
Odpovědět  Gales

veď nech tá krysa ide príkladom aj svojou rodinou… Teraz som pozrela na stránku ac24.sk a je tam článok, že som si musela ísť zobrať silnejšie okuliare, lebo som neverila vlastným očiam
https://www.ac24.cz/zpravy-z-domova/na-pomoc-ukrajincum-si-cesko-pujci-deset-miliard/
Keď ešte nejakých pár miliónov ukrajincov príde, o pár rokov bude v Česku a možno aj na Slovensku všetko vypísané dvojjazyčne a o ďalších pár rokov dopadneme ako Rusi na Donbase – zakážu nám našu reč aj kultúru

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
23. 10. 2022 14:43
Odpovědět  zuza

Bohužel, to nebezpečí tady hrozí. A reálně.

Vladimír
23. 10. 2022 11:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Ten Petraeus zřejmě obývá nějaký vším vybavený bunkr. Ať si ho užije. Já bych to měl raději rychle za sebou.

Buchtík
23. 10. 2022 16:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Tady názor (pro angličtináře) ohledně eskalace, která nás přibližuje opravdu velké válce v Evropě:
https://www.youtube.com/watch?v=VdqR-XMvbS4
Holt uvidíme, řekl slepej 🙂