Expert vysvětlil, jak dlouho bude trvat, než Rusko opustí dolar

Pro Rusko je možné se vyhnout dolarovým transakcím a bude to trvat přibližně 4–5 let, řekl RIA Novosti hlavní investiční stratég BCS World of Investments Maxim Shein.

Náměstek ministra zahraničí Ruské federace Alexandr Pankin již dříve v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti uvedl, že pokles předvídatelnosti americké politiky zpochybňuje spolehlivost a pohodlí používání dolaru ve vzájemných transakcích. Podle jeho slov se tendence omezování používání dolaru ve vzájemných dohodách pro obchodní operace stala objektivní reakcí na současnou geopolitickou realitu..

“Otázka odmítnutí použití dolaru byla v posledních letech nastolena opakovaně, ale poprvé byla oznámena jako oficiální kurz. Rusko ve skutečnosti oznámilo zahájení budování systému vypořádání bez použití americké měny. To zabere značné množství času (4-5 let), protože je nutno změnit mnohé, obchodní a bankovní praktiky, které se vyvíjely v průběhu desetiletí,“ řekl Shein.

„Nyní se pro tento krok objevily všechny podmínky: akumulovaly se rezervy zlata k zajištění rublu, snížily se investice do aktiv nominovaných v dolarech, snížila se úroveň veřejného a soukromého dluhu v dolarech, byl vytvořen a zahájen vlastní platební systém, existuje přání obchodních partnerů opustit dolar a také je důvod (tvrdá prohlášení amerického prezidenta Joe Bidena) celý tento proces aktivovat,“ dodal expert.

Ruské úřady opakovaně poukazovaly na to, že Spojené státy svou sankční politikou podkopávají důvěru v dolar, snižují investice rezerv země do amerického veřejného dluhu a samy přispívají k nárůstu zahraničního obchodu v rublech a jiných měnách. Ruské orgány zároveň tvrdí, že politika de-dolarizace ekonomiky nepřed-
pokládá zákaz oběhu dolaru – jde o vytvoření ekonomicky výhodných podmínek pro používání jiných měn.

V Rusku se hovoří o potřebě odklonit se od „platebních systémů kontrolovaných Západem“. Kromě toho ruské společnosti stále častěji používají národní měny v mezinárodních transakcích.

V Rusku dlouhodobě probíhá postupný odklonu od dolaru, podobný trend je pozorován v ostatních zemích.

“Americká obchodní bilance neustále klesá. USA přestaly být v obchodě lídry a ustoupily Číně. Současně ruské vedení důsledně uplatňuje politiku de-dolarizace. Začátek byl položen téměř úplným odmítnutím investovat do amerických cenných papírů.

Rusko také již má svůj vlastní platební systém a systém mezibankovních transakcí. 

V zásadě je z ruské strany vše připraveno na konečné odmítnutí použití dolaru. Pokud náhle například ve Spojených státech začne hyperinflace (před kterou analytici varují již šest měsíců), bude to poměrně rychle tlačit ke konečné de-dolarizaci.“

https://bit.ly/3wuqsGw
https://bit.ly/3urNufw

sdíletj na