politika

Expert očekává nové provokace ze strany Spojených států po akci torpédoborce “Johna McCaina”

Americký torpédoborec John McCain narušil státní hranici Ruska. Stalo se to v zálivu Petra Velikého.

Informace potvrdilo ruské ministerstvo obrany. Torpédoborec amerického námořnictva John McCain, který byl již několik dní v Japonském moři, narušil ruské teritoriální vody v zálivu Petra Velikého a vplul dva kilometry za námořní hranici, uvedlo ministerstvo obrany. Incident se stal v 06:17.

Americký torpédoborec zastavila velká protiponorková loď tichomořské flotily „admirál Vinogradov“.

Dnes na Dálném východě došlo k incidentu, který velmi připomínal časy studené války a který mohl vést k více než vážnému konfliktu mezi ruskou a americkou armádou.

Je třeba poznamenat, že torpédoborec je vyzbrojen více než dobře. Včetně notoricky známých systémů Aegis a také řízených střel Tomahawk. Tyto střely jsou schopné v závislosti na modifikaci nést mimo jiné jaderné hlavice na vzdálenost přes dva tisíce kilometrů.

Možná i proto velení ruské tichomořské flotily vyslalo velkou protiponorkovou loď „Admirál Vinogradov“, aby zachytila ​​a vytlačila americký torpédoborec z ruských teritoriálních vod

Kapitán ruské lodě varoval narušitele před nepřípustností těchto akcí, případným užitím síly a připraveností vytlačit americký torpédoborec i za využití taranu, a požadoval opuštění teritoriálních vod Ruska. Tyto akce byly posíleny změnou kurzu “Admirála Vinogradova” na torpédoborec. 

Teprve poté se „McCain“ otočil a vydal se do neutrálních vod.

Následné vysvětlení velení amerického námořnictva bylo provokativní. 

Americká strana prohlásila, že záliv Petr Veliký není vnitřními vodami Ruska, ale že americký torpédoborec zajišťoval „svobodu plavby“ a Američané i nadále budou plout tam, kam chtějí. 

Z pohledu USA jsou hranice Ruska označeny nesprávně. Ruský Dálný východ je příliš velký. 

Touto operací Spojené státy prokázaly, že tyto vody nejsou teritoriálními vodami Ruska,” uvedlo velení ve svém prohlášení.  Záliv Petra Velikého není ruským územím, pokračují Američané. A mezinárodní právo říká, že jde o vody, kde může americká flotila plout docela klidně …

Ukázalo se tedy, že Američané narušili ruskou hranici zcela záměrně.

A tak se zdá, že tato jejich pozice znamená jen jednu věc: tato provokace zjevně nebude jediná.

„Tento druh provokace bude pokračovat. Američané opravdu potřebují vědět, jak funguje náš obranný systém, protivzdušná obrana, námořní obrana a jak se vzájemně ovlivňují a doplňují. Protože na základě těchto informací se formují určité strategie a taktiky. Pokud to ale přejde do fáze ohrožující periody a podél našich hranic se začnou soustřeďovat některé síly a jednotky, pak tento druh provokace může skončit střelbou,“  věří vojenský expert Alexej Leonkov.

Vojenský pozorovatel „Komsomolskaja pravda“ Viktor Baranec je přesvědčen, že šlo o záměrný pokus o kontrolu obrany ruské flotily, a nikoli o „náhodnou“ invazi do ruských vod.

“Na takových lodích na velitelském můstku nesedí mladíci z námořní akademie Spojených států. Jsou to ostřílení lidé. Už se hodně procvičili v mořích a oceánech. Mají vynikající vybavení, orientaci, hydroakustiku, vše potřebné aby důsledně dodržovali všechna mezinárodní pravidla a věděli, kde je „červená čára”. Kde jsou neutrální vody a kde začíná státní hranice Ruské federace,” uvedl Baranec.

Pozorovatelé a vojenští experti, varují, že USA mohou překročit „červenou čáru“, a v tom případě by mohla být použita mimořádně nepříjemná odvetná opatření Ruské federace.

https://bit.ly/375CH0j

sdíletj na