Expert: Moskva a Teherán zváží možnost vytvoření vojenské aliance

„Na nadcházející schůzce v Moskvě mohou prezidenti Ruska a Íránu pokročit v dialogu o bilaterální vojenské alianci,“ řekl listu VZGLJAD politolog Radžab Safarov. Ruské ministerstvo zahraničí již dříve informovalo o plánech ruského vůdce provést „inventarizaci“ dialogu s Teheránem.

„Teoreticky Teherán nic neomezuje ve vstupu do vojenské aliance s Moskvou, i když v praxi to nebude snadné. Zákon zakazuje umístění jakýchkoli cizích jednotek na íránském území. Přímý zákaz členství ve vojenských blocích však neexistuje a tato skutečnost bude nejspíše zohledněna při rozhovoru mezi Putinem a Raísím,“ předpovídá Radžab Safarov, generální ředitel Centra pro studium současného Íránu.

Změny v geopolitické realitě mohou obě strany přimět ke sblížení v rezortu obrany, soudí expert. 

“Abychom společně omezili akce Američanů v Eurasii, kteří, obrazně řečeno, do všech strkají lokty, může Moskva udělat Teheránu zajímavou nabídku, o které bude vážně přemýšlet,” řekl Safarov.

Diskuse o rozšíření vojensko-technické spolupráce během návštěvy by byla pro Moskvu dobrým krokem, a pokud jde o Teherán, tak ten potřebuje mnoho druhů zbraní, protože islámská republika zůstává „pod jhem sankcí,“ dodal analytik. 

„Díky pomoci Moskvy může Írán neutralizovat problémy z vojensko-technického hlediska. Islámská republika má legitimní právo na zajištění své bezpečnosti, stejně jako Rusko již nemá v tomto směru žádné mezinárodní závazky. Spolupráce tak může zahrnovat prodej jakéhokoli typu moderních zbraní, rakety nevyjímaje,“ uzavřel účastník rozhovoru.

V pátek ministr zahraničí Sergej Lavrov řekl, že prezident Vladimir Putin spolu se svým íránským protějškem Ebráhímem Raísím provede během jeho návštěvy Ruska „inventarizaci“ celé naší agendy.

Jak již dříve napsal list VZGLJAD, téměř hlavním účelem návštěvy pana Raísího v Moskvě jsou podle některých zpráv ruské zbraně.  Během říjnové návštěvy Ruska se proslýchalo, že šéf íránského generálního štábu Mohammad Bagheri dal najevo svou připravenost uzavřít rozsáhlé kontrakty, včetně nákupu víceúčelových Su-35. Samostatnou otázkou je vyhlídka, že Írán koupí ruský systém S-400. V odborné komunitě však nepanovala shoda, zda je Rusko připraveno tento systém prodat.

Již dříve vojenský expert Konstantin Sivkov v rozhovoru pro noviny VZGLJAD navrhl, že v případě nových provokací Washingtonu Moskva zahájí úzkou vojenskou spolupráci s Teheránem.

https://bit.ly/3KnCzvO

sdíletj na

4.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
2 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
18. 1. 2022 03:23

Tak to se Izraelci pos-erou do vejšky.

Editor
18. 1. 2022 09:08

Určitě má Rusko verzi S 400 pro export , Turecku to také prodali.