politika

Evropané v sankčním běsnění si nechali jenom jedno plynové potrubí z Ruska

Ze čtyř plynovodů čerpajících ruský plyn do Evropy je v současnosti v provozu pouze jeden.

Igor Juškov, přední analytik Národního fondu pro energetickou bezpečnost, to řekl ve vysílání rozhlasové stanice Vesti FM, uvádí zpravodaj PolitNavigator.

„V červnu ze čtyř plynovodů z Ruska do Evropy normálně pracuje pouze jeden – “Turecký proud”. “Jamal-Europe” nepracuje vůbec, protože Polsko odebralo Gazpromu jeho podíl v provozní společnosti a Rusko zavedlo sankce. Ukrajina odmítá přijímat plyn přes stanici Sochranovka, takže objemy čerpání jsou tam omezené: místo předchozích 100 milionů metrů krychlových za den se čerpá 40-45.

A z “Nord Stream” byla turbína Siemens poslána do Kanady na opravu, ale nepočítali s tím, že Kanada turbínu kvůli sankcím nepředává zpátky. A už nadešel čas na opravu druhé turbíny. Pokud se nic neudělá, “Nord Stream” se zastaví a vyvstane otázka, jak dodávat ruský plyn do Evropy. 

Věříme, že míč je na straně Evropanů: vyjednávat s Kanaďany a Ukrajinci. Ať Kanaďané udělají ve svých sankcích výjimku. Američané to dělají každý týden,“ řekl Juškov.

Podle jeho slov je nyní kvůli zvláštnostem smluvního vzorce, vázaného na naléhání Evropanů na spotové ceny, ruský plyn přepravovaný plynovodem dražší než LNG. Brzy se ale situace změní a poptávka prudce poroste.

„Jak vidíme na příkladu ropného průmyslu, když je ruská ropa levná, Evropané ji chytnou, nalijí do každé konvice a zapomínají na to, že je „toxická“. Totéž se stane s plynem. Jakmile bude levnější než LNG, vzroste přání po jeho koupi,“ řekl Juškov.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3IgcnCF

sdíletj na

19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
5. 7. 2022 01:21

Kéž by Rusové zavřeli kohouty co nejdříve. Pak by se to mohlo do zimy vyřešit. Tím myslím masové nepokoje, převraty a rozpad Eurosajuzu. Pak nové vlády a jednání s Federací.

Ladislav
5. 7. 2022 06:54

A hromadně věšet!

Pavel K
5. 7. 2022 07:25
Odpovědět  Ladislav

Nojo my budeme chtít se ale hlavně napapat. Někoho věšet hladový, to není taky žádná výhra. 😂🙋‍♂️

Gales
5. 7. 2022 08:52
Odpovědět  Pavel K

Jestli ten hlad zavinil,tak jeho eliminací se to napraví.

Josef
5. 7. 2022 07:10

Nebojte, n plyn bude. Tedy pro někeré.

Jar
5. 7. 2022 07:09

Za socialismu jsme takové turbíny,co vyrábí simens hravě vyráběli,byly nejlepší na světě.O tom čummobilové,ovce označené fialovou barvou už nic neví. Z ruska si ale nechali dodávat plyn skrze jedno potrubí,pro koho ten plyn asi bude ? Když pro občany chystají zimu,strádání,krachy malých firem,vybíjení hovězího,ale i drobného zvířectva a pšenici z česko-slovenska pak stejně,jako ty granáty,tanky,houfnice,komu ? Už letos na jaře pobíhali u nás polští kšeftaři ve snaze skupovat naši pšenici,vychcankové,hajzlíci jedni. Nic neprodávat,svou pšenici nechat doma je nutnost.Ten,kdo má chalupu u lesa bude mít výhodu,ale ,,kdo ví” co chystají i na ně ,ta bruselská,fašistická selanka přežranců co serou a prdí nejvíce.

Pavel K
5. 7. 2022 07:21
Odpovědět  Jar

Jakou výhodu? To je právě ono, co si někteří myslí. Možná tak pár dní než zombíci z měst zjistí, že u lesa je žrádlo a jste mrtvý muž. Kdyby to došlo až sem není úniku, to byste musel bydlet leda někde na Sibiři, kde v okolí několika stovek km 2 nikdo není.

me2d44
5. 7. 2022 12:52
Odpovědět  Jar

Bacha: ono to pro Evropu tak snadné nebude. To “jedno potrubí” je Turecký proud. NS2 Evropa odmítla povolit, Jamal nechce povolit Polsko a na NS1 odchází i druhá turbína – jak jsem se dočetl (ne tady). Takže pak bude záležet na Tureckém proudu, kde mimochodem Turecko připravuje referendum o vystoupení z NATO, nebo na plynu z kánoí, co pošlou USA (a ty samy mají problém). No já si pořídil termoprádlo, tak snad tu zimu přežiju….

me2d44
5. 7. 2022 13:04
Odpovědět  Jar

Jen dodatek: do 1989 byla ŠKODA PLZEŇ státní podnik. Ano výrobky – světový unikát. Dnes je to nějaká pobočka Siemensu, protože po sametu nějaký Ynteligent vymyslel, že stát NESMÍ PODNIKAT. Vždyť i dnes – poslední zbytky majetku, co má stát v ruce, chce současná vláda PRIVATIZOVAT (já říkám rozkrást, protože do rozpočtu nepůjde “ani vorel”).

Pavel
5. 7. 2022 08:36

Přátelé, do socialismu se nevrátíme, protože mnohým smrděl, vypatlané mozkovny současníků neopravíme, protože to nejde. Zde by bylo zapotřebí vychovat od plenek nové myslící tvorečky, ale to také nejde, protože není kdo by to udělal. Nějakého spasitele a vůdce by se možná dalo najít, ale jelikož by se za něj musela postavit alespoň polovina národa a ten ale není, tak to také nejde. Žijeme prostě v jedné velké Evropské žumpě, která se rozpadne a končí. Pozastavoval se vůbec někdo nad tím, proč měli latinoameričané ještě před desítkami let tak mizerný život?

Pavel
5. 7. 2022 08:49
Odpovědět  Pavel

Nu, ono to nebylo tím, že by byli sakra hloupější než my, oni měli prostě smůlu. Vládli jim grázlové, většinou vojenská chunta. Ti lidé nedostali ani základní vzdělání, neměli zdravotní péči atd. Na Kubě v roce 1959, když přebíral moc Fidel bylo přes 80% analfabetů. A co my, o nás se starala socialistická moc o všechny. Co nám chybělo? Asi tito škůdci zemští a grázlové, kteří to tady a v celé Evropě řídí nyní. Nejsme tedy nic vyjímečného, žili jsme pouze v pořádné socialistické společnosti, nu a teď bohužel žijeme v žumpě a řídí nás škůdci. Vím, že to zní pesimisticky, ale bohužel dopracovali jsme se k tomu sami. Jsme teď na dně a současní mlaďoši si musí pomoci sami.

Pavel
5. 7. 2022 09:02
Odpovědět  Pavel

Ono to nebylo tím, že byli hloupější. Vládla jim vojenská chunta, nedostali vzdělání ani zdravotní péči. Na Kubě v roce 1959, když Fidel přebíral moc bylo přes 80% analfabetů. Zato o nás se režim staral, takže jsme měli vše co člověk ke svému rozvoji potřebuje. Nyní nás řídí jiná sorta lidí, kterým o své spoluobčany vůbec nejde. Bohužel, tuto novou cestu si ale národ vybral sám a sám si ji bude muset prožít. Buď se z tohoto zlého snu probudí a něco s tím udělá, nebo padne. Jde o to jestli na to procitnutí současné generace duševně mají. My staří s tím ale asi již nic neuděláme. Nejsme u indiánů, kde se chodilo ke kmenovým starším o radu.

Pavel
5. 7. 2022 09:17
Odpovědět  Pavel

Měli ho mizerný,protože jim vládli mizerové. Nedostali vzdělání ani zdravotní péči. To u nás za socialismu jsme měli ke slušnému životu vše. Nu a teď tu máme my jiné lidi, jaké, na to ať si každý odpoví sám. Proto jsme tam kde jsme.

me2d44
5. 7. 2022 13:20
Odpovědět  Pavel

Já jen doplním své oblíbené moto – protože ta situace nás provází posledních 30 let: “Národ, který dopustí, aby jeho potomky učili a vychovávali jeho nepřátelé, se sám odsoudil k zániku” – proto se děti učí podle amerických a bruselských osnov, neumí zazpívat písničku česky, studují raději v zahraničí, popírají historii národa, protože naše učební osnovy jsou už 30 let pokřivené!

Pan Tau.
5. 7. 2022 09:58

Přitom vše je tak jednoduché a bylo i po II WW. a historie potvrzuje. Žádný němec, američan.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
janle57
5. 7. 2022 10:01

11.7. 2022 t.j.den,kdy se zastaví ruský plyn,by měli novodobí evropští nacističtí gauleiteři vyhlásit
jako den národního smutku a spustit vlajky na půl žerdi,začne takový celoevropský sešup,
jaký tenhle světadíl ještě za doby míru nezažil,k tomu,aby se myšlení dnešní čummobilské
generace změnilo,je potřeba 20% nezaměstnanost a ta na podzim určitě přijde.

TTT
5. 7. 2022 16:55

Je ještě plynová trubka NS 2. Funkční, naplněná plynem – stačí otevřít kohout a platit.

me2d44
6. 7. 2022 09:11
Odpovědět  TTT

Budu oponovat: NS2 je napuštěna plynem kvůli kolaudaci a certifikaci. Když si postavíte dům a nezkolaudujete ho, nenecháte udělat potřebné revize a přesto se nastěhujete, tak Vás žádná pojišťovna nepojistí. Navíc to stát může prohlásit za černou stavbu a nechat Vás pozemek “uvést do původního stavu (tedy vše zbourat…). Kolik je běhání a papírování kolem revizí a kolaudace, to by Vám popsali ti, kdo si stavěli vlastní bydlení….. (to už nemluvím o tom, že dodnes se může najít někdo, kdo Vámi zakoupený pozemek si bude nárokovat v restituci – ovšem, NS2 je v podobné situaci, takže sice existuje, ale použít se nedá).

Vladimír
6. 7. 2022 09:31

Sice budu letos spát v kožichu, ale za tu legraci to stojí..! 😂