politika

Evropa a USA se připravují na hladové vzpoury

RIA Novosti, Maxim Rubčenko. 

Milionům lidí po celém světě, kteří jsou nuceni sedět doma kvůli karanténě, docházejí peníze a trpělivost. 

Nedostatek potravin způsobený rozpadem dodavatelských řetězců může způsobit nepokoje i v bohatých zemích. V Evropě a ve Spojených státech již zrají sociální konflikty. 

O tom, co dále očekávat, v materiálu RIA Novosti.

Hladové hry

“Pandemie COVID-19 měla obrovský dopad na životy milionů lidí. Neúčinná politická rozhodnutí vyvolají potravinovou krizi, což povede k rozsáhlé humanitární katastrofě,” uvedl minulý týden Qu Dongyu, generální ředitel Organizace spojených národů, Organizace pro výživu a zemědělství (FAO).

Poznamenal, že propuknutí koronaviru se všemi souvisejícími karanténními opatřeními způsobilo velké logistické problémy. 

“Na světě je dost jídla, aby bylo možné nakrmit všechny,” řekla hlava FAO. Existuje však velké riziko, že výrobky se nemusí dostat na to, nebo jiné místo.

FAO požaduje „globální, koordinované a konzistentní“ akce k minimalizaci přerušení dodávek. 
A co je nejdůležitější – Qu Dongyu považuje omezení vývozu potravin za nepřijatelné.

“Taková omezení povedou k vážným narušením světového trhu, k prudkému růstu cen a pro mnohé bude jídlo nepřístupné,” uzavřel. 

V takové situaci jsou možné rozsáhlé sociální konflikty a to i v bohatých zemích.

Obava FAO je oprávněná. 

Vietnam, jeden z prvních tří vývozců rýže na světě, pozastavil její vývoz. 

Kazachstán uvalil zákaz na vývoz pšeničné mouky, pohanky a zeleniny, včetně cibule, mrkve a brambor. 

Rusko neprodává pohanku ani rýži do zahraničí.

Bělorusko neprodává pohanku, cibuli a česnek.

Západní odborníci jsou zděšeni, když diskutují o tom, co se stane, pokud Rusko, největší vývozce pšenice, přestane dodávat obilí. Není divu, že pšenice na obchodní burze v Chicagu zdražila za dva týdny o 11%.

“Jsme na pokraji”

V důsledku uzavření hranic dochází ke katastrofickému nedostatku pracovní síly na nižších pozicích v agroprůmyslovém komplexu, což tradičně byli pracovní migranti. 

Na farmách není nikdo, kdo sklízí úrodu, téměř nikdo nezůstal na jatkách a v závodech na zpracování masa, a dokonce i přeprava potravin je velkým problémem.

Aby se zabránilo kolapsu zemědělství, povolila EU navzdory riziku epidemie vstup pro „kriticky potřebné pracovníky“, včetně sezónních dělníků na sklizeň a řidičů nákladních vozidel.

To však obyvatelstvu nepomůže s penězi. Přední západní média zveřejnila video ze sociálních sítí, ve kterém obyvatel italského města Palermo říká, že poté, co jeho rodina strávila tři týdny v karanténě, nemá ani cent, a pro jeho dceru, „jako pro mnoho jiných dětí ve městě “- zůstal poslední kousek chleba.”

„Lidé jsou zamčeni 15-20 dní a jsou na pokraji,” varoval. „Budete litovat, u nás bude revoluce.”

Starosta města Palermo Leoluca Orlando řekl novinářům, že riziko nepokojů v jižní Itálii je velmi vysoké, protože stížnosti občanů budou využívat zločinecké struktury, které se snaží „destabilizovat systém“.

“Čím více času ubíhá, tím méně zbývá zásob. Lidem docházejí úspory. Brzy vyvstanou sociálně-ekonomické obtíže,” řekl Orlando.

Italský ministr pro jižní region Giuseppe Provenzano také zaznamenal zvýšené sociální napětí a možnost občanských nepokojů v chudých regionech země. 

“Obávám se, že obavy velké části populace o zdraví, příjem a budoucnost se brzy změní v hněv a nenávist,”
uvedl v rozhovoru pro La Repubblica.

Podle publikace musela policie v Palermu a Neapoli po několika incidentech rabování zajistit supermarkety. 
V sociálních sítích existují dokonce nabídky, jak se zúčastnit útoku na konkrétní obchod.

Je to otázka času

Američtí odborníci nepochybují, že v USA bude situace brzy následovat „italský scénář“. 

K tomu přispívají minimálně tři faktory. 

První je finanční. Za dva týdny se počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti přiblížil deseti milionům. 
V dubnu se toto číslo podle všech propočtů zvýší tři až čtyřikrát.

Mezitím podle průzkumu analytické společnosti GOBankingRates mělo v prosinci 69% Američanů na svých účtech méně než tisíc dolarů, z toho 45% respondentů připustilo, že nemají žádné úspory a žijí od výplaty k výplatě. Je tedy jasné, že když začala epidemie, nemohli si pořídit zásoby potravin a základního zboží.
Mnoho z nich nyní ztratilo své výdělky a nezbylo jim nic.

Deník The Daily Mail píše, že jen v Los Angeles trojnásobně stoupl počet návštěvníků bezplatné jídelny pro bezdomovce Skid Row.

„Charitativní organizace jsou přetíženy žádostmi o pomoc a jejich finanční zdroje jsou vyčerpány,“
uvádí se v publikaci.

Takže brzy budou miliony Američanů muset hledat nové způsoby, jak nakrmit sebe a své rodiny. 
A ne vždy tyto metody budou legální.

Druhým faktorem je nedostatek potravin. Americké obchody s potravinami po březnovém boomu neobnovily své zásoby. A nejsou příčinou jen blázniví lidé, kteří kupují toaletní papír po stovkách rolí.

Typicky – 36% Američanů se stravuje mimo domov – v kavárnách, jídelnách, restauracích. Avšak kvůli karanténě bylo všechno zavřené, nyní každý vaří doma a v souladu s tím nakupuje jídlo v supermarketech. 
Americký obchodní a potravinový systém prostě k tomu určen není a tudíž ani na to nebyl připraven.

A nakonec epidemie narušila fungování mnohých veřejných služeb, včetně policejních složek. Stovky policistů v New Yorku, Detroitu, Los Angeles a dalších městech onemocněly COVID-19. Aby nedošlo k dalším případům, omezily místní úřady seznam důvodů pro vyslání policie.

Policie nepřijede v případě kousnutí psa, krádeže poznávacích značek, obtěžování po telefonu nebo poškození majetku. Zprávy o domácím násilí nebo krádeži „pokud neexistuje možnost okamžitého zadržení pachatele“ budou rovněž ignorovány. 

Není divu, že obchody a restaurace po celé zemi zakrývají okna deskami a obávají se nezvaných hostů.

Pokud jde o obyčejné Američany, připravují se na obranu.  Nejoblíbenější otázkou vyhledávání Google minulý měsíc bylo „kde koupit náboje“ a „jak koupit náboje on-line”.

Podle dat FBI stoupá prodej střelných zbraní v USA – v březnu o 33%. Američané si koupili o 91,1% více pistolí než před rokem, pušek včetně automatických o 73,6%. 

A hlavním bestsellerem je kniha Kat Ellis, “Průvodce přežití pandemie COVID-19”, kde většina se týká přípravy “na možné útoky na váš domov a ochrany vašeho majetku”.

“Je jen otázkou času, než masová karanténa dojde k občanským nepokojům a násilnému zločinu,”
řekla americká novinářka a spisovatelka Daisy Luther.

“Lidé, kteří mají podezření, že byste mohli mít jídlo, se objeví u vašich dveří. Nejprve se budou ptát, pak začnou prosit a potom budou požadovat. A to nejen od vás, ale také od místního byznysu.

Pak začnou krádeže a násilí, a pak lidé přijdou se zbraněmi na ochranu svých domovů a podniků.

A nakonec – občanská válka, stanné právo a totalita – něco, co jsme v naší zemi nikdy neviděli.“

https: //ria.ru/20200406/156955 …

sdíletj na