politika

Eurokomisařka pro energetiku: „Evropa se vymanila z energetických okovů Ruska“

Zdá se, že Estonka Kadri Simon má jednu z nejtěžších, ale také nejdůležitějších prací v Evropě.

Jako komisařka EU pro energetiku je odpovědná za kolosální úkol, jehož naléhavost začala 24. února 2022. Energetická transformace v Evropě zaznamenala nové odpočítávání, kdy se cílové harmonogramy počítají spíše v měsících než v letech.

Svaz půl miliardy obyvatel a 27 zemí se odtrhává od fosilních paliv a ruských energetických pout. Doba levného ruského plynu je pryč.

Komisařka EU pro energetiku, Estonka Kadri Simson, navštívila Finsko a poskytla rozhovor finskému novináři. 

Sedm „ale“ evropské komisařky:

1) Za prvé ujišťuje, že situace je mnohem lepší než minulou zimu. Ale zejména v Německu jsou na zemním plynu závislé domácnosti a průmysl.

2) Nedostatek plynu a vysoké ceny plynu ovlivnily ceny elektřiny ve Finsku, ale budují se nové terminály pro větší kapacitu LNG.

3) LNG nahradil plyn z potrubí, ale trh s LNG je globální a je silně ovlivněn různými faktory. Takže ve chvíli, kdy se někde něco stane, řekněme dlouhodobá stávka pracovníků doků v Austrálii nebo neočekávaná údržba v zařízení, trh zareaguje. 

4) Evropa je odříznuta od ruského plynovodu, ale Evropa může radikálně snížit spotřebu. V celé EU dosáhly úspory téměř 18 %. 

5) To je dobrá zpráva, ale spotřebitelé ve Finsku by se měli připravit na to, že ceny energie a elektřiny mohou nadcházející zimu dále růst, protože LNG nahradil plyn z potrubí. 

6) “Musíme pokračovat v nahrazování zemního plynu energetickými alternativami, ale musíme se vyvarovat příliš hlubokého ponoření se do nových závislostí. Jedním z příkladů je čínská převaha .Čína má navrch v těžbě nerostů potřebných pro větrnou a solární energii.”

7) Ve Finsku zlepší situaci v oblasti elektřiny větrná energie a jaderná elektrárna Olkiluoto 3, ale v případě výpadků může být nezbytná „flexibilita spotřeby“.

HS
https://aftershock.news/?q=node/1293452

sdíletj na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
zuza
15. 10. 2023 20:38

ešte za 8) Budú nám všetkým v zime mrznúť rite, ale pri srdci nás bude hriať, ako sme vybabrali s Putinom!

Boomer
15. 10. 2023 20:41

.. jo, té děvčici asi zůstala utajená pohádka o sedlákovi, co chtěl koně odnaučit žrát, aniž by přestal tahat. Každý den ho zapřahal, každý den mu taky ubral obroku. Už byli skoro u cíle, už to skoro měli, když ten sviňa kůn chcípnul..

Frank1
15. 10. 2023 21:16

Vsak pockejte, az zacne mrznout. Minula zima k nam byla vlidna. Pak ta EU Komisarka-krava bude mlcet a jenom tupe zirat.
Situace je takova, ze hlavni energetickou zilu NS 1 a 2 si KoZa sama utnula. Jako nahradu ma zcasti nekolikrat drazsi LNG z USA. Ta nezavislost na Rusku je ovsem vylhana!
EU kupuje plyn LNG i ropu z Ruska i nadale pres prekupniky, ovsem x krat draze. Levne energie z Ruska umoznily v EU blahobyt a prosperitu. Ted bude hospodarsky narust v EU a v KoZa nulovy, v Rusku kolem 2 %. Pro Rusko 1 :0. Jako vysledek sankci. Jakmile Rusko ziska nahradni odbytiste na sve suroviny, zacne ty na zapad skrtit, protoze budoucnost vidi v Eurasii, ne na zapade. Ten je mu uz putna.

Frank1
15. 10. 2023 21:16
Odpovědět  Frank1

Pokracuji.
Presmerovani toku surovin uz je v ukonceno. Neni totiz mozne ze dne na den bez velkych ztrat uzavrit tezebni platformy.
Pro Rusko znamenala ztrata odbytist velky sok, skodu a jejich presmerovani naklady, vypadek prijmu za suroviny. Rusove nelenili a skoupili stovky tankeru, ktere i preplaceli, aby je ziskali. Ted maji zapadem nekontrolovatelne lode a toky surovin transportuji namisto ekologickeho potrubi lodemi po mori, pohanenymi mazutem, nejhorsi naftou pro dieselmotory. Ekologie dopravy je ted nezajma!

Spam Janka
16. 10. 2023 13:20
Odpovědět  Frank1

a najkrajsie na tom celom je, ze aj v pripade, ze pride EU za Putinom, ze chce viac plynu, tak urcite nepresmeruje opat toky z vychodu na zapad len preto, ze tomu to teraz treba….jednak su to naklady, jednak spolahlivost zapadu je silne spochybnena

Milan ze Zahrady Čech
15. 10. 2023 21:53
josef
15. 10. 2023 22:19

Té nasypat zrní do míchačky, tak zkroutí sama sobě krkem.

krtek
15. 10. 2023 23:24

A nní se uzavře Suezský průplav a lodě buď budou jezdit okolo celé Afriky – 12236 km, nebo jim to bude zajišťovat RF severní cestou 5576 km. A to nepíši o vlakové přepravě. Vymaštěnci v EU.

Jaris
16. 10. 2023 00:41

Jj, kdo topeni zapina, podporuje Putina. Proto je lepsi mrznout, nevarit a nesvitit, nez se pred Ruskem ponizit. Teple svetry, konzervy a svicky nahradi lehce ty hnusne ruske energie.

Frank
16. 10. 2023 06:17

A takové hovado je komisařkou. A že jich podobných v tom eurobordelu je!

Tupý hulvát
16. 10. 2023 08:42

Že tady zmrzneme čtu už skoro dva roky a pořád nic.A hodná zima?Za minulou sezonu jsem spotřeboval STEJNĚ uhlí jako v předminulé!
Holt propaganda,lhaní a přehánění jsou nejen v masmédiích,skoro nikdo nemá kouska cti v těle,aby se snažil říkat pravdu.
Alternativu to poškozuje,část lidí už nevěří nikomu!

Pavel z Moravy
16. 10. 2023 09:14
Odpovědět  Tupý hulvát

Nám paneláky vytápí plynem, takže to byste poznal o kolik se zvedly ceny. Ale jo, když je stádo uvědomělé a své pasáky z EU tak rádo poslouchá, proti gustu žádný dišputát. A tady přece nejde jen o vytápění, ty souvislosti jsou daleko větší. Nu, když jste spokojený, tak jste spokojený.

Standa
17. 10. 2023 13:28
Odpovědět  Pavel z Moravy

On si zřejmě koupil podle chytré rady 2 svetry.
A uhlí je 2x dražší.Dřevo také, elektřina také,plyn také atd. Když si snížil spotřebu o polovinu , tak má stejnou spotřebu!

Vladimír
16. 10. 2023 09:11

Vždyť si stačí najít pravdu o dovozu ropy nebo produktů z ní a vidíme, že komisařka lže. Příklad: Západní země, které převážně zakázaly dovoz ropy z Ruska, za rok od začátku invaze ruských vojsk na Ukrajinu dovezly ropné produkty za 42 miliard eur (téměř 986 miliardy Kč) ze zemí, které naopak dovoz ruské ropy zvýšily. Země Evropské unie, Austrálie a většina ekonomicky vyspělých zemí G7 tak nadále nepřímo dovážejí ruskou ropu. U plynu to bude stejné. Celá EU s těmi svými sankcemi je k smíchu ale odnáší to její obyvatelé.

Drak
17. 10. 2023 12:33

Co lze čekat od Estonky a ausgrechnet v roli komisařky EU. To musí být velmi vyšlechtěný kus hovězího, zvlášt proškoleného americkými protektory..