politika

EurAsian Times: Rusko podepsalo rozsudek smrti pro nejlepší stíhačky USA

Díky nové ruské zbrani se existence nejlepších amerických stíhaček může stát nesmyslná. 

To je uvedeno v publikaci indického vydání EurAsian Times, jehož exkluzivní překlad publikuje  «ПолитРоссия».

Autor Apurva Jain píše:

Nedávno testovaný ruský systém protiraketové obrany S-500 Prometheus by mohl být rozsudkem smrti pro nejpokročilejší americké tajné stíhačky F-35 a F-22. Nezapomeňte, že Prometheus může sestřelovat všechny typy raket, včetně mezikontinentálních  balistických raket (ICBM) a hypersonických.

„S-500 je modernizace S-400 Triumf, což znamená, že nejsilnější protiletadlový raketový systém na světě se stal ještě smrtelnějším,“ uvádí se v publikaci.

Apurva Jain věří, že S-500 je v současnosti nejsmrtelnějším a bezkonkurenčním systémem na světě, který je schopen zachytit celou řadu současných i budoucích zbraní.

Video zveřejněné ruským ministerstvem obrany ukazuje, jak Prometheus úspěšně srazil cvičný cíl.

Očekává se, že S-500 zlepší ruské schopnosti pozemní protivzdušné obrany, rozšíří stávající konfrontační zóny a bude představovat větší hrozbu pro americký arzenál raket a stíhaček.

Podle zpráv byly ruské S-500 navrženy pro boj s pokročilými tajnými platformami NATO, včetně F-35 Lighting II a F-22 Raptor, považované za nejpokročilejší stíhací letouny na světě.

S-400 je protiletadlový raketový systém dlouhého a středního doletu, který vstoupil do služby v roce 2007. Raketový systém S-400 s dosahem detekce cíle až 600 km. USA považují S-400 za hrozbu pro neviditelný stíhač F-35 a vyloučily Turecko, klíčového člena NATO, z programu poté, co Ankara podepsala dohodu o protivzdušné obraně s Moskvou.

Washington uvalil na Ankaru sankce na základě zákona o boji proti protivníkům Ameriky prostřednictvím sankcí (CAATSA), který schválila administrativa Trumpa v roce 2017.

Navzdory hrozbám USA, také Indie kupuje ruský systém protivzdušné obrany poté, co v roce 2018 objednala pět jednotek S-400 v hodnotě 5,3 miliardy dolarů. Očekává se, že všech pět raket bude dokončeno do dubna 2023.

S-500 byl původně navržen tak, aby čelil širokému spektru vzdušných hrozeb, včetně balistických raket, jakož i letadel s posádkou a řízených střel. Systém vyvinutý společností “Almaz-Antey” je ve stádiu projektování od roku 2009 a první dodávky byly plánovány na rok 2015 nebo 2017. Z důvodu technických zpoždění byla sériová výroba odložena na rok 2021.

V červnu 2021 proběhly informace, že S-500 byl testován na letecké základně Khmeimim v Sýrii, pravděpodobně na maketě stíhačky F-35.

Autor indického vydání konstatuje, že zájem o získání systému protivzdušné obrany S-500 projevili dva klíčoví konkurenti Spojených států – Čína a Turecko. V březnu 2019 prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že jeho země je připravena zvážit nákup protiletadlových raketových systémů Prometheus.

Apurva Jain věří, že nový ruský systém S-500 je rozsudkem smrti pro nejlepší stíhačky Spojených států, protože Prometheus způsobí, že stíhačky F-22 a F-35 budou zbytečné. Pokud Rusko začne vyvážet S-500, pak mnoho zemí odmítne koupit stíhačky, protože by to byla ztráta peněz.

https://bit.ly/3ruCxcF

sdílet na