Eugeniusz Zinkiewicz: Vaření živé žáby…

Myśl Polska: Polskou společnost postupně připravují na válku s Ruskem.

Poláci jsou na možnou válku s Ruskem připravováni stejně, jako se to stalo nejednou v historii, píše Myśl Polska. Autor článku přirovnává polskou společnost k žábě, která se pomalu vaří a postupně se zvyšuje teplota vody. A než žába pochopí, co se děje, rozloučí se se životem.

Polská veřejnost je připravována na válku s Ruskem, kroky vedení připomínají počínání polské vlády v meziválečném období 20. století, uvedl v článku v časopise Myśl Polska autor Eugeniusz Zinkiewicz.

“Před vypuknutím války byli Poláci krmeni protiněmeckou, proválečnou propagandou. Polákům bylo řečeno, že jsou silní, vyrovnaní, připravení… Bylo jim řečeno, že Polsku nehrozí žádné nebezpečí, protože „Śmigły-Rydz* je s námi“, atd., atd. Na druhou stranu ve vojenských kruzích v té době existovalo přesvědčení, že v případě německé invaze do Polska, maximálně do tří dnů zaútočí Velká Británie a Francie na Německo…”

Zinkiewicz poukázal na to, že Francouzi a Britové během společných válek Poláky neustále klamali. 

Před vypuknutím druhé světové války Poláky Angličané a Francouzi opět oklamali, stejně jako Charles-Maurice de Talleyrand-Périgor, považovaný za zakladatele moderní diplomacie (patrně nejznámější a nejúspěšnější státník a diplomat období Francouzské revoluce, napoleonských válek, pozn.red.). 

Uměl bravurně manipulovat s Poláky, tvrdil, že Poláci jako národ jsou nesnesitelní, že s Poláky nevyjde nic, kromě frašky. K tomu, aby Poláky získali a přetáhli na svou stranu, stačí jim lichotit a „ukazovat pohrdání Rusy“. A vštípit jim víru, že existuje hrozba ze strany východních i západních sousedů. Tímto jednoduchým způsobem získal oddané spojence pro Napoleonovy válečné výpravy.

Zinkiewicz upozornil na „bratříčkování“ současných polských politiků s Volodymyrem Zelenským, doprovázené „vulgární spontánností“ “nízkým stylem” a “selskou arogancí“ ve vztahu k jaderné mocnosti – Rusku.

Pověstnou tečkou nad „i“ je veřejný projev polského velvyslance v Paříži, který oznamuje možnost vstupu Polska do války s Ruskem, říká Zinkiewicz.

“Už to není vtipné, je to tragické. Tímto způsobem jsme jako společnost připravováni na nadcházející válku, stejně jako v meziválečném období ve 20. století. Chcete-li uvařit živou žábu, musíte postupně, pomalu a pomalu zvyšovat teplotu vody… Žába pak přijde o život dřív, než si to uvědomí,” uzavřel Zinkiewicz.

https://bit.ly/3G94cZ3

Již dříve polský velvyslanec ve Francii Jan Emeryk Rosciszewski ve vysílání televizního kanálu LCI řekl, že „pokud Ukrajina nedokáže bránit svou nezávislost, nebudeme mít na výběr, budeme muset vstoupit do konfliktu“. Později polská diplomatická mise ve Francii popřela prohlášení svého vlastního velvyslance s tím, že v dalších fragmentech rozhovoru Rosciszewski „jasně říká, že Polsko není ve válce, ale udělá vše pro to, aby pomohlo Ukrajině se v tomto konfliktu ubránit“.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

* Maršál Śmigły-Rydz se proslavil během polsko–ruské války (1919 – 1920), ve které se stal polským hrdinou. V době vpádu Německa (1939) byl Śmigły-Rydz vrchním velitelem polských ozbrojených sil. 

sdíletj na

4 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
sizok
1. 4. 2023 21:53

Když si, stejně jako my, přepisují dějiny,
jsou odsouzeni k tomu, aby si je zopakovali. To se nedá nic dělat.
Hloupý k hloupému.

Bety
2. 4. 2023 08:02
Odpovědět  sizok

Lichocení je zadarmo a přitom na něj kdekdo skočí. Tohle má západ propracované do detailu.
Poláci – jste pupek světa !
Ukrajinci – jste pupek světa !
I my jsme byli svého času pupek světa – celý svět na vás hledí – pamatujete?
A k pláči je, že když pak zjistíte, že tím pupkem světa nejste, nemáte to za zlé tomu, kdo vám lichotil. Oni to přece s námi mysleli dobře!! Oni si nás přece cenili !!

Autor
2. 4. 2023 08:25
Odpovědět  Bety

Ono vždycky stačilo se podívat do zahraničních novin a tam – většinou naprosté ticho. Myslím tím o nás. S příchodem internetu se usnadnilo získávání informací odjinud, ale velice pochybuji, že se byť jen o zlomek zvýšil počet lidí, kteří si šli pro informace třeba do zemí Latinské Ameriky, Afriky, Asie … ba ani “tady” v Evropě ne.
No a o Americe nelze hovořit, protože jsem málokdy měl odvahu jít tam a vstřebat “tolik skvělé pravdy a lásky”! 🙂 Ne, vážně ani tam o nás ani nepsali, pokud se nejednalo o takové kauzy jako ta Koženého.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Gales
3. 4. 2023 11:33
Odpovědět  Bety

Pr.del světa vystrčená k západním buzerantům.

Milan ze Zahrady Čech
1. 4. 2023 22:44

Nedaj si pokoj, nedaj si pokoj, a nedaj si pokoj…

Evžen
2. 4. 2023 08:22

Je až neuvěřitelné že člověk je po staletích válek člověk je stále nejagresivnější druh na zemí…!

Markýza
2. 4. 2023 10:54
Odpovědět  Evžen

Jestli to nakonec nebude těma staletíma válek. Zvyk je druhá přirozenost.

Pavel z Moravy
2. 4. 2023 11:07

Já bych řekl, dopřejme jim to, kdo chce kam pomozme mu tam. Ale vzpomínám si, když mi 2 Poláci dělali před 20 roky okna a byli to fajn kluci, no prostě nádeníci, jak mi říkali, vy máte přece svého Havla a tak potutelně se u toho šklebili. Nu, co se na to dalo říci, že máme světového šíbra?