politika

EU se obává, že Severní Afrika skupuje ruské ropné produkty

Prudký nárůst dovozu ruských paliv do severní Afriky a vývoz ropných produktů z ní do evropských zemí vyvolal v Evropské unii obavy,  uvádí The Wall Street Journal s odvoláním na analytiky.

Poznamenávají, že země severní Afriky začaly nakupovat velké objemy ruského paliva po omezení jeho dodávek do Evropy a uvalení sankcí. 

Pokud v roce 2021 Maroko nakoupilo asi 600 tisíc barelů motorové nafty, pak v lednu 2023 – 2 miliony barelů. Dalších 1,2 milionu barelů motorové nafty by se mělo do země dostat v únoru. 

Podobný obrázek je pozorován v Tunisku, které v roce 2021 nenakupovalo téměř žádné ruské ropné produkty a v lednu 2023 dovezlo z Ruska 2,8 milionu barelů. V únoru se chystá nakoupit dalších 3,1 milionu barelů ropných produktů. 

Prudce vzrostla také poptávka po ruském palivu v Egyptě, Libyi a Alžírsku. Jedná se o velmi velké objemy paliva pro domácí potřeby těchto zemí, uvedli analytici.

Zároveň se v severní Africe prudce zvýšil vývoz ropných produktů do západních zemí. 

Evropská unie se obává, že tímto způsobem dochází k míchání a reexportu produktů z Ruska, což činí sankce neúčinnými.

Podle ruského vicepremiéra Alexandra Novaka plánuje Ruská federace v roce 2023 poslat přes 80 % exportu ropy a 75 % ropných produktů do spřátelených zemí.

Již dříve vědci z Institutu mezinárodních financí, Kolumbijské univerzity a Kalifornské univerzity uvedli, že Rusko prodávalo ropu nad cenou 60 dolarů za barel po dobu nejméně čtyř týdnů po zavedení omezení cen (stanovení stropu) ze strany EU a zemí G7. Vyzvali k vyšetření obcházení sankcí.

Jak Rusko obchodovalo, tak i obchoduje: „cenový strop“ se ukázal jako neúčinný. Ruské společnosti získaly mnohem více peněz z prodeje ropy, zjistil Bloomberg. Přestože Západ uvalil sankce na jakýkoli nákup ruské ropy za více než 60 USD, Rusko prodávalo ropu za cenu 74 USD za barel a vyšší.

Připomeňme, že země EU spolu s G7 a Austrálií stanovily cenový strop pro ruské ropné produkty přepravované po moři. 

https://bit.ly/3KDKd7U

sdílet na

24 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
27. 2. 2023 01:07
Ohodnotit příspěvek :
     

To je ale překvapení – EU se nám začíná probouzet. 🙂 🙂 🙂
Hezký článek, ale to abychom se začali připravovat na nejhorší. Zvlášť, když nejen Rusko, ale dokonce i “třetí svět” odmítá poslušost. Už je zakázáno téměř všechno, sankce docházejí a kde je EU má pořád brát!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
27. 2. 2023 09:35
Odpovědět  Albi

Viď? Hned poránu samé veselé zprávy. Líp se mi půjde to té kosy, co je teď venku.

Albi
27. 2. 2023 09:49
Odpovědět  Markýza

Ano – jen víc takových.
Když si představím ty ksichty vedoucích “euroelit”… 🙂
A co asi na to signalista? Má – možná i několik – vysokých škol a k čemu mu jsou?

Markýza
27. 2. 2023 14:00
Odpovědět  Albi

Přesně ty žalostné xichty jsem si představila. 😀

27. 2. 2023 09:48
Odpovědět  Albi

Já z toho se-ru smíchy! Co ti idi-oti čekali? Jak řek ten odsouzenej panu soudci: “Co si budem povídat, pane soudce, voba víme, proč má paragraf ty kličky.” (Není to fór, stalo se v Jindřichově Hradci a k lepšímu to dal Jahelka.)

P.S. Včera jsem někde čet, že Eurosajuz zvažuje, jak zdanit vzduch. Napřed jsem se tomu smál, že je to zas nějakej bluf, ale pak jsem se nad tím zamyslel. A smích mě přešel. Ono by to totiž šlo.
Máš takový a takový obsah plic, za den vydýcháš tolik a tolik CO2, tak se udělaj tabulky a je to. A budem v prd-deli. Hádám, že bych cvakal jednou tolik co taiwanec a podobní chcípáci. Pak zafunguje epigenetika a přespříští generace už bude chcípácká s obsahem plic do půldruhýho litru.

Gales
27. 2. 2023 10:41

Budeme muset dýchat se zavřenou hubou a jenom jednou nosní dírkou.

Markýza
27. 2. 2023 14:02

Ježiš, nemluvte o tom, nebo se to chytí v mentálnmí poli a v tu ránu to dopluje až do Brusele! Nene, kdepak. Vzduch zadarmo- na věčné časy a nikdy jinak!

Albi
27. 2. 2023 16:38
Odpovědět  Markýza

Ale vždyť už nic jiného nemáme. “Povolenky” sice něco vynášejí, ale to zdaleka nestačí. A máme – přímo zákonné – povinnosti k Ukrajině. 🙂

Boomer
27. 2. 2023 16:50

.. celkem snadno by vám mohl někdo spočítat spotřebu vzduchu v závislosti na vaší spotřebě plynu. Stejně tak kupříkladu při každé další STK vašeho auta, podle ujetých kilometrů od minulé STK, stanovit koeficient spotřeby vzduchu na množství spotřebovaných PHM. Údaje o spotřebě vašeho auta jsou uvedeny ve velkém TP. To dejchání by potom byla bagatelní částka, to mi věřte.
Vypadá to zatím jako henten oný fejkňůs, ale kolik už takových bylo, co se staly realitou..

František
27. 2. 2023 14:27
Odpovědět  Albi

Nevím proč se EU obává toho, kde Afrika nakupuje ropu. Co je komu do toho? Asi jsou afričtí politici chytřejší než debilové z EU

Boomer
27. 2. 2023 17:03
Odpovědět  František

.. jenže ti chytráci z EU si uvědomují, že jim Afrika obratem ruky může prodávat ruskou ropu za mnohem vyšší ceny, než jim dříve prodávala tatáž Afrika ropu vlastní. A zase dopadnou sankce jinam, než měly..
Kupříkladu takové Alžírsko vloni pěkně zamíchalo s kartami, když nasadilo nové ceny plynu pro Španělsko a EU.

Autor
27. 2. 2023 07:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jsem to pochopil. S objevením internetu se zrodil nový druh politika – gaučový p-rezident všehomíra! Postupně se tihle gaučoví generálové dostali i do reálné politiky, slibujíce rázné činy proti těm, co nic nechápou. Takže ty, co nesouhlasí s novými druhy politiků, dostávají bany a protože si tihle noví politici myslí, že jsou pořád na internetu, tak to svádějí na internet. Stejně jako všechny svoje další problémy. Pro ně výroba jednoho rohlíku se rovná jednomu kliknutí na počet množství při objednávce.

Jinak Afrika – správně!
A co jako “tady” “u nás” čekají? Že se někomu líbí být otrokem? Jako “našim” politikům se líbí lézt do zadku Bidetovi?

46s.jpg
unor 2022
27. 2. 2023 08:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Jiste. Studiem se daji ziskat lexikalni znalosti z jednotliveho oboru. A tu a tam se najde takovy, ktery tyto lexikalni znalosti z jednoho oboru dokaze uplatnit.
Lec zivot, selsky rozum (prirozena inteligence) a celkovy prehled je o necem jinem.
Premier ceske vlady by mohl vypravet. Ceho vseho se mu nedostava. Kdyby to chapal.

PENNYS
27. 2. 2023 08:47
Odpovědět  unor 2022

do takových věčných studentu ,s titulem “ti udření,chudáci rektoři , učitelé ”
museli ty teoretické znalosti “namlátit železným klackem!!!
My jsme chytrost , dostali do vínku od “matičky přírody”

josef
27. 2. 2023 09:00
Ohodnotit příspěvek :
     

Pořád v Bruselu blábolí o volném trhu, tržním mechanismu a neviditeln ruce trhu. Když nefunguje podle jejich představ, tak jsou z toho nějací nejstí. Asi proto, že tuší blízkost neviditelné nohy trhu, která je kopne do …. . No vždyť víte. A možná šlápne i na krk.

Markýza
27. 2. 2023 09:36
Odpovědět  josef

Noha trhu – ježiš, to je dobrý! :-)))

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Albi
27. 2. 2023 09:56
Odpovědět  Markýza

Že jo 🙂 🙂 🙂 Josefovi. 1***

27. 2. 2023 09:55
Odpovědět  josef

To není blábol! Neviditelná ruka trhu přece funguje podle jejich představ! A bezvadně! Mám čím dál větší důchod a čím dál míň si za něj pořídím. Tak kdo jinej za tím vězí, než právě ta bezvadně fungující neviditelná ruka trhu?

Pavel
27. 2. 2023 09:02
Ohodnotit příspěvek :
     

jak by řekl největší z čechů J.C. kdyby viděl politiky EU – “Toto jsou rozumní chlapci? Vždyť je to tady jeden vedle druhého samý Debil nebo Blbeček! Se podivejte do zasedacího pořádku: Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček, Debil, Blbeček. Akorát támhle vzadu, to je snad jediná výjimka, sedí dva Blbečci vedle sebe.”

Gales
27. 2. 2023 10:43
Odpovědět  Pavel

Vzadu sedí Fiala s Černochovou.

Albi
27. 2. 2023 16:58
Odpovědět  Gales

🙂
Nezbyla tam aspoň ještě dvě místečka? Pro Pekari a Lipavského. Oni si nějaké to ocenění taky zaslouží.

sergej
27. 2. 2023 18:25
Odpovědět  Albi

Om je tam taky jur (ečca) astastic park s 50. poradci jako by neměl celé ministerstvo v tisících a doktor moreau tedy bál ek nebo yac, bitkoinovec taky těží digitální správu. 🙂 Kromobyčejná nasazení nevídaně.

sergej
27. 2. 2023 18:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Nezbylo na budulínka timermanse s lejnovou, ale ale.

28. 2. 2023 12:32
Ohodnotit příspěvek :
     

A pak nám je s přirážkou prodává… dělají to tak všechny země…kterým nevládnou zkorumpované Americké děvky…:D A právem se nám smějí.