EU rozhodla o ropě a plynu z Ruska: události z noci 26. března

Summit EU v Bruselu přijal závěrečný dokument, jehož část je věnována energetice, a pokračuje v linii naznačené ve Versailleské deklaraci (11. března) k rychlému zbavení se závislosti na ruském plynu, ropě a uhlí. Závěry Evropské rady vycházejí z návrhů Evropské komise (EK) a složité, hodinové diskuse lídrů EU. Dokument odráží hlavní myšlenky, nenabízí však konkrétní řešení, která má však EK navrhnout do konce května. „Evropská rada se těší na komplexní a ambiciózní plán vypracovaný v úzké koordinaci s členskými státy, který komise k této otázce představí do konce května 2022,“ uvádí se v dokumentu zveřejněném večer 25. března .


Země Evropské unie a Evropská komise budou pracovat na dobrovolných společných nákupech plynu a vodíku, vyplývá ze závěru summitu hlav států EU. „S ohledem na příští zimu budou členské státy a Komise urychleně… spolupracovat na dobrovolném společném nákupu plynu, LNG a vodíku, přičemž co nejlépe využijí kolektivní politickou a tržní váhu Evropské unie a jejích členských států k snížit ceny při vyjednávání,“ — říká v dokumentu. Předpokládá se, že země EU urychleně dobudují a zkvalitní plynárenské a elektrické propojení v rámci Evropské unie, včetně plné synchronizace elektrických sítí. Společná platforma pro zadávání zakázek bude otevřena také zemím západního Balkánu a třem přidruženým východním partnerům. Lídři zemí EU se také shodli, že proces plnění zásobníků plynu v Evropské unii by měl začít co nejdříve.

Německo se může osvobodit ze závislosti na ruském plynu rychleji, než se běžně věří, řekl německý kancléř Olaf Scholz na tiskové konferenci 25. března . „Staneme se nezávislými na ruském plynu rychleji, než by mnozí očekávali,“ řekl v Bruselu po summitu EU s tím, že Německo je méně závislé na ruských dodávkách než některé jiné země. Navíc dodal, že proces získávání nezávislosti zemí EU na ruském plynu se nyní stal nezvratným.


Srbský prezident Aleksandar Vučić vyjádřil pochybnost, že Evropa bude schopna v příštích letech opustit ruský plyn. Uvedl to 25. března v rozhovoru pro kanál RTS-2. „Je málo plynu, takže je samozřejmě nutné mluvit s Rusy. Evropa bude směřovat ke snížení závislosti na ruském plynu, ale zda to bude v příštích letech, je velmi obtížné,“ řekl Vučić. „Evropa spotřebuje 500 miliard metrů krychlových. m plynu, zatímco Amerika a Katar mohou nabídnout 15 miliard, a to je až do poslední molekuly. Mnohokrát jsem mluvil s [ázerbájdžánským prezidentem Ilhamem] Alijevem, ale problém je v tom, že není žádný plyn. Proto Němci a Rakušané, [rakouský kancléř] Karl Nehammer, se kterým jsem mluvil, říkají: „Nemůžeme se zničit, pokud uvalíme sankce na Rusko v otázce ropy a plynu, zničíme sami sebe, že se s někým vrhneme do boje, ale předtím se střelíme do nohou?“ Mluvím o tom, co dnes vidí jednotliví racionální lidé na Západě, “ řekl srbský vůdce .


Italský premiér Mario Draghi 25. března řekl, že neočekává, že by Rusko omezilo dodávky plynu. „Neočekáváme pokles dodávek,“ řekl Draghi po summitu EU v Bruselu. Podle televizní stanice TGcom24 premiér zopakoval, že nápad Ruska převést platby za ruský plyn dodávaný do zemí EU do rublů, považuje za porušení smluv. „Potvrzuji, co jsem řekl včera.“ Takový krok je porušením smluv, které uvádějí, že platba musí být provedena v eurech nebo dolarech. Nyní Evropská komise prostuduje právní aspekty,“ řekl Draghi .


Norsko jako země vyvážející plyn se na summitu EU vyslovilo proti zavedení cenového stropu plynu na evropském trhu, řekl v pátek 25. března italský premiér Mario Draghi . „Zisky norské vlády v posledních měsících dosahovaly 150 miliard dolarů na 5 milionů obyvatel: to ukazuje mimořádné zisky a vysvětluje jejich setrvání v otázce cenového stropu. Je to pochopitelné – brání se opatřením, která jejich zisky sníží, nikoli však odstraní. Vždy máme na paměti, že cenový práh se vztahuje na ruského dodavatele, ale ve skutečnosti jsou severními dodavateli plynu norské společnosti,“ uvádí Draghiho slova italská La Repubblica. Itálie na summitu zemí EU navrhla zavést strop na ceny plynu, aby udržela růst cen pohonných hmot, ale s kolegy v alianci zemí se nepodařilo dohodnout na omezujících opatřeních. Norsko není členem Evropské unie, ale jako země vyvážející plyn je součástí Evropského hospodářského prostoru.


Česká ministryně obrany Jana Černochová zrušila svou cestu do Maďarska kvůli postoji Budapešti k protiruským sankcím. V pátek 25. března to podle rozhlasu Irozhlas řekla novinářům. „Na jednání šéfů ministerstev obrany skupiny V4 do Budapešti (30.-31. března) nepůjdu. Vždy jsem prosazovala kontakty ve skupině V4 a velmi mě rozčiluje, že nyní je levná ruská ropa pro maďarské politiky důležitější než ukrajinská krev,“ řekla Černochová. Podle jejího názoru by se kolegové z V4 měli sami rozhodnout, zda do Budapešti pojedou. Téhož dne šéf maďarského ministerstva zahraničí Peter Szijjártó oznámil, že jeho země odmítá dodávat zbraně Ukrajině přes její území v reakci na výzvu Kyjeva. Maďarsko se také nehodlá vzdát ruské ropy a plynu.


Rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina převést poplatky za zemní plyn pro nepřátelské země na rubly vyvolalo nervozitu na západních energetických trzích, píše německý magazín Spiegel. Autoři publikace poznamenali, že tento manévr způsobil zmatek v představenstvech evropských energetických koncernů a ministerstev hospodářství zemí EU a donutil jejich představitele „mračit čelo“. Jak v rozhovoru pro časopis poznamenal ekonom Jens Südekum , ruskému vůdci se podařilo „omráčit Západ“. „Putin nás tedy nutí obcházet naše vlastní sankce,“ vysvětlil Südekum. Na oplátku odborník na měnu Peter Bofingervěří, že se takovými akcemi Moskva snaží posílit rubl. „Pokud budou západní klienti nuceni kupovat rubly za dolary a eura, pak se poptávka po ruské měně zvýší a její kurz se odpovídajícím způsobem zvýší,“ řekl Bofinger. Recenzenti Spiegelu naznačili, že tyto cíle jsou docela dosažitelné. Ekonom Klaus-Jürgen Gern zároveň dodal, že pravděpodobně v této situaci centrální banka začne prodávat rubly spotřebitelům plynu prostřednictvím ruských bank, což měnu stabilizuje. „Tímto však Putin dostane Západ do extrémně obtížné pozice, protože západní sankce budou vypadat absurdně,“ uzavřel Gern.

4.7 12 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

4.7 12 hlasy
Ohodnotit příspěvek
26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
vlastisl
27. 3. 2022 20:04
Ohodnotit příspěvek :
     

když se blbne tak se blbne

Albi
27. 3. 2022 20:19
Odpovědět  vlastisl

Ano. A taky jsem zvědavá, jakým způsobem „komplexní a ambiciózní plán“ Evropě vykouzlí plyn a ropu. A že už to tedy neudělali dávno, když je to tak jednoduché.

Capry
27. 3. 2022 20:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak co pazgřivci.Teď půjde do tuhého.Putin s vámi vyebal a už to tak zůstane.Petrodolar v čudu a holej zadek v Evropě.Aspoň to uspíší váš konec.

Luboš
27. 3. 2022 23:51
Odpovědět  Capry

Pravda pravdoucí.!!!!!

pavelpe
27. 3. 2022 20:37
Ohodnotit příspěvek :
     

No koukám my se od Ruska „odzávislujeme“ až do úplného sebezničení. Černochová je neuvěřitelná blbka. Vždy se říkalo, že ženy v politice přinesou zlepšení vztahů a kultivaci. Pekarová, Langšádlová či Černochová jsou velice názorným příkladem, co do politiky vstupuje – blbka, trubka a bezmozek. Tohle je skutečně nejhorší vláda za celou historii českých zemí. I rakouská monarchie představovala lepší alternativu k těmhle arogantním a neskutečně vygumovaným mozkům. Tady už mám vážné podezření, že oni tu propagandu nejen šíří, ale dokonce tomu i věří.
Nevím, tady opravdu pomůže jen převrat, jinak nás absolutně zničí.

ZMann
27. 3. 2022 20:56
Odpovědět  pavelpe

Tyto individua nerozhodují vůbec o ničem ty jenom plní úkoly zadané svými chazarskými loutkovodiči.

Bozena K
27. 3. 2022 21:16
Odpovědět  pavelpe

ač jsem žena, musím s vámi souhlasit… také jsem si dříve myslela, že ženy v politice by přispěly k rozumnější politice, že nejsou tak militantní a egoistické, jako muži, ale bohužel jsem se mýlila…jak tak koukám na ženy ve vysoké politice v EU i u nás, je to tragedie ….

krtek
27. 3. 2022 22:08
Odpovědět  Bozena K

Ony z velké většiny jsou to bezdětné ženy.

Milan
27. 3. 2022 23:22
Odpovědět  krtek

Hm… Ženy? No vaginy asi maj, to jo, ale pojem žena se mi ve vztahu k nim jaksi ekluje vyslovit. Spíš se mi vybavují jiné pojmy.

Luboš
27. 3. 2022 23:54
Odpovědět  krtek

Kdyby měly děti, tak nemají čas na takové kraviny. I když výjimka se najde. Paní Konečná.

Albi
27. 3. 2022 22:17
Odpovědět  Bozena K

No – mně se už delší dobu zdá, že ženy se nezbavují své závislosti na mužích tím, že by se snažily se jim vyrovnat duševními schopnostmi (protože v soutěži, kdo složí rychleji 100q uhlí by asi neuspěly), ale že je dohánějí a předhánějí v těch jejich horších vlastnostech. A bohužel se jim to daří víc než dobře.

Taková Jourová v soutěži s „nejlepšími mozky“ EU jistě pravidelně dosahuje výborných výsledků a že je tam nějaká konkurence.

Lubek
27. 3. 2022 21:32
Odpovědět  pavelpe

No, skutočne sme bratské národy. Tie naše političky sa bojím pomenovať, lebo je cenzúra, (už veľa krát som si až neveriacky pozrel Švejka. Čo sa odvtedy zmenilo?) ale je to to isté ako píšete, ak nie horšie.
Pridám však citát častého českého komentátora, na tiež ženu v politike na EU úrovni.
“ Pani XY naďelala svým vedením bundeswehru větší škody, než svého času maršál Žukov wehrmachtu.“

Luboš
27. 3. 2022 23:52
Odpovědět  pavelpe

Ano, slepičí mozek se do ženské hlavy prostě nevejde-

Františe
27. 3. 2022 21:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Těm debilům už opravdu hrabe na, chtěl jsem říct mozek, ale ten, jak vidno, nemají. Můžou nakupovat společně, dělat si stropy, ale to nic nemění na tom, že budou platit Rublem. A kde ho vezmou? Ten úplně pomatený trouba si řekne, že Rubl značně posílí a že ho budou nakupovat za dolary a eura. No není to magor? Rusko nechce dolary a eura za plyn a ropu, a ten blbec si myslí, že Rubl koupí za co??? Za dolary a eura. Tak na takovou blbost by nepřišel ani mentálně postižený ze zvláštní školy. Když budou chtít Ruble, budou muset Rusku dodat to, co bude chtít. Stroje, technologie a tak dál. Za ten šunt, co byli zvyklí do Ruska dodávat, už nedostanou nic. Maximálně dolary, aby se jich Rusko zbavilo.

TTT
27. 3. 2022 22:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Řeči o porušení smluv jsou celkem zbytečné. My se chlubíme, jak zabavujeme ruské majetky po stovkách milionů Kč. Američané zabavili stovky miliard USD. Děláme vše myslitelné. abychom Rusko poškodili. Za těchto okolností je směšné odvolávat se na smlouvy. To naše strana neuznává žádné právo.

zdena
27. 3. 2022 22:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Takže bude větší ekologie – budeme chodit do lesa (ale už jich moc není) na dřevo, vodu tahat ze studny (ale už jich moc není), budeme se mýt ve studené vodě (ale moc lidí už to neumí), budeme chodit hezky na dvorek na hnůj, aby bylo čím hnojit pole (ale moc lidí to už nezvládá), a do toho mobil na solární baterii, ale až bude satelit potřebovat opravu, Rusové opět vzkáží, abysme si tam doletěli na koštěti a tak ani ten mobil či navigace už nebudou fungovat. Jo… nevíte někdo jak se podomácku vydělávají kůže… aha… ale napřed se musím naučit udělat si luk a střílet s ním ..aha…. takhle vidím ty světlé zítřky ….

stx
27. 3. 2022 23:11
Odpovědět  zdena

Já bych (teda, kdybych mohl) pro radost postavil obrovskou přehradu na Labi…Chceš vodu nácku? Tak plať

Milan
27. 3. 2022 23:18
Ohodnotit příspěvek :
     

No, není to paráda? Ještě se ta zpráva o úžasných výšinách kolektivní evropské moudrosti ani nestačila zabydlet v našich úžasných médiích, a méďa si už spokojeně brouká, že: "Evropa pomůže vybudovat Rusku nový plynovos do Číny".---ria.ru/20220327/gazoprovod-1780261291.html---- Tak zní titulek článku, pod kterým je podrobná rozvaha jak na to. A končí to: "Část samozřejmě půjde na zaplacení cel, daní a dalších výdajů, ale i za částku srovnatelnou s ročním dodatečným ziskem můžete postavit nový plynovod do Číny, který vydrží desítky let."

Tleskám! P.S. Nemáte někdo šídlo? Už mi došly dírky na opasku.

Kolem
29. 3. 2022 13:13
Odpovědět  Milan

Jedno Šídlo zvrací svá dementní „moudra“ na Tv Seznam, a v různých mediích – ovšem to je Šídlo ouplně k h…u, zadarmo drahé …

Frank
27. 3. 2022 23:46
Ohodnotit příspěvek :
     

Soudruzi z Bruselu jen čumí, co se kolem děje a vymýšlejí jen samé pí.oviny. A náš pitomec Fiala vysílá signály a pro občany této země nedělá vůbec nic. Jak dlouho ještě zůstaneme ve spárech kazišuků z Bruselu, kteří nám cíleně ničí životy? Tak dlouho mudrovali, až domudrovali. Opravdu musíme čekat až na příští volby, kdy tuto vládní chátru pošleme do žumpy? A kretén z Opavy Stanjura řekl, že by bylo třeba vyzkoušet příděl pohonných hmot na měsíc. Samozřejmě kazišuků z vlády by se to nedotklo. Jsou všichni ti, kteří volili tuto svoloč spokojeni? Otázka zní, kdo je v této vládě opravdu kompetetní? Je to jednoznačně nejhorší vláda od roku 1918.

TAK
28. 3. 2022 14:32
Odpovědět  Frank

bruselští korytáři se jen tak svých koryt nevzdají! alespon né dobrovolněNEČEJEME ,ŽE SE UK ROZPADNE!! TO MU BUDE MUSET NĚKDO HOOOOOOOOOOOOOOOOOOODNĚ POMOCI.
JINAK 100% SOUHLAS

Petr
28. 3. 2022 08:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Nikým nevolená EK bude rozhodovat o životech milionů lidí ! Hovada mimo realitu přivedou do bídy celé staty !

ladik
28. 3. 2022 14:51
Odpovědět  Petr

A tak to má být, když ji to ty miliony lidí dovolí. Je to bída lidských duší, která předchází bídu materiální

ladik
28. 3. 2022 14:40
Ohodnotit příspěvek :
     

O ruském plynu i ostatních surovinách mohou suverénně rozhodovat jedině Rusové! A to co nejdříve a promptně. Hovniválové do toho nemohou kecat. Prostě zavřít kohouty a je vymalováno.

David
28. 3. 2022 17:45
Ohodnotit příspěvek :
     

Ti idioti z EK a vedení EU, jsou velcí hrdinové, dokud Rusové plyn dodávají, podle smluv. Ale jejich předvídavost, nesahá ani za špičky jejich pitomých nosů. Takovou bandu blbečků, si nechali Evropané nasadit americkou administrativou do čela. Nechce se ani věřit, že jsme taková společnost ubožáků, která s sebou nechá orat několika grázly v 21. století. Opravdu jsme tak zdegenerovaní?

Capry
28. 3. 2022 19:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Já bych sondoval u Putina,jestli by nechtěli platbu za plyn v debilech.Začali bychom u vlády.