politika

EU reaguje na evakuaci USA z Ukrajiny

Brusel neplánuje stáhnout rodiny svých diplomatů z Ukrajiny EU neplánuje odletět s rodinami diplomatů z Ukrajiny, oznámil Brusel a dodal, že USA své rozhodnutí evakuovat personál ze země jasně nezdůvodnily.

V pondělním rozhovoru s novináři šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell uvedl, že Brusel neobdržel žádné konkrétní informace, které by jej přesvědčily o nutnosti stažení z Ukrajiny. “Nebudeme postupovat stejně, protože neznáme žádné konkrétní důvody,” vysvětlil a dodal, že pokud Washington poskytne další podrobnosti o svém rozhodnutí, může EU změnit názor.

Diplomat zdůraznil, že navzdory napětí Rusko a Západ vedou rozhovory, a vyzval všechny strany, aby daly diplomacii šanci. “Nemyslím si, že bychom museli dramatizovat, pokud jednání probíhají – a probíhají,” zdůraznil.

Již dříve v pondělí USA řekly rodinám svých diplomatů v Kyjevě, aby opustili zemi a vrátili se domů, a to v souvislosti se zprávami, že prezident Joe Biden zvažuje možnosti posílení americké vojenské přítomnosti v regionu. Krátce poté Spojené království oznámilo, že v reakci na zhoršující se napětí začne snižovat počet zaměstnanců svého velvyslanectví na Ukrajině. Oficiální představitelé trvají na tom, že diplomatická mise “zůstává otevřená a bude pokračovat ve vykonávání nezbytné práce”.

Napětí kolem Ukrajiny je již několik měsíců vysoké a představitelé Washingtonu i Kyjeva varují, že se obávají, že by Rusko mohlo plánovat bezprostřední invazi do svého souseda. Moskva opakovaně popřela, že by měla nějaké agresivní úmysly, a požádala o písemné záruky, že NATO, vojenský blok vedený USA, se nebude rozšiřovat na Ukrajinu, což je podle amerických představitelů vyloučeno.

ČTĚTE VÍCE: Rusko-americké bezpečnostní rozhovory skončily s tím, že obě strany uvádějí zásadní rozdíly
Americký ministr zahraničí Antony Blinken a ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se v pátek sešli v Ženevě na posledním ze série rozhovorů, jejichž cílem bylo snížit napětí v regionu. Blinken oznámil, že jednání byla “upřímná a věcná”, ačkoli se obě strany shodly, že v řešení svých zásadních rozdílů příliš nepokročily. milies, navzdory podobným rozhodnutím Washingtonu a Londýna


sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milmas
24. 1. 2022 17:20
Ohodnotit příspěvek :
     

RF zastavte sa až na hraniciach s DR.

zdena
24. 1. 2022 18:11
Ohodnotit příspěvek :
     

A neříkal náhodou Lavrov, že s EU se bavit nebudou, protože to jsou jenom poskoci bez vlastní
vůle ?

Tmasarik
24. 1. 2022 19:29
Ohodnotit příspěvek :
     

Oni ti naši “nový bratři” ze zámoří a všechny agresivní státy velice rychle zapoměli,že RUSKÉ TANKY NEMAJÍ BRZDY”!!!! TED UŽ EJ NAŽENOU VŠECHNY AŽ DO MOŘE