EU platí NATO za nečinnost

Trump zdvojnásobil požadavky na výdaje, NATO ho přesvědčuje o jednotě.

V Bruselu začal dvoudenní summit NATO. Spojenci odsouhlasili celou řadu opatření k posílení obrany, odstrašení Ruska a boji proti terorismu. Klíčovým tématem jsou výdaje na obranu a snahy přesvědčit amerického prezidenta Trumpa, že evropští členové nejsou „černými pasažéry“.

Donald Trump vyzval spojence v Bruselu, aby zvýšili výdaje na obranu až na 4 procenta HDP. Evropští členové
i Kanada se přitom v tuto snaží v horizontu několika let dostat teprve k hranici 2 procent, ke které se zavázali.

Jednání vrcholných představitelů 29 členských zemí začalo odpoledne. Aliance schválila hned několik opatření, která ve velmi krátké době posílí obranu a odstrašení v kontextu napjatých vztahů s Ruskem.

„NATO ztělesňuje vazbu mezi Evropou a Severní Amerikou, která drží naše národy v bezpečí již téměř sedmdesát let,“ předeslal šéf Aliance Jens Stoltenberg.

„Máme neshody. Ale co je nejdůležitější, máme rozhodnutí, která tuto Alianci posunu kupředu a posilují,“
řekl po prvních jednáních.

V rozsáhlé deklaraci alianční vrcholné schůzky se kromě jiného uvádí, že Aliance je jednotná tváří v tvář výzvám představovaným agresivním postupem Ruska, nestabilitou v Africe a na Blízkém východě, jejímž důsledkem je terorismus, migrace a obchodování s lidmi. Mezi hrozbami jsou zmíněny také krize v Sýrii, dezinformační kampaně a škodlivé kybernetické aktivity.

https://zpravy.idnes.cz/summit-nato-trump-aliance-usa-vydaje-rusko-f2s-/zpr_nato.aspx?c=A180711_072630_zpr_nato_inc

*****

Evropská unie a NATO jsou mezinárodní organizace, které definují politiku, ekonomiku a zajišťují bezpečnost evropských zemí.
EU plní funkce hospodářského a politického regulátora a NATO – obranná aliance, by teoreticky měla být nástrojem pro zajištění evropské bezpečnosti. Druhá organizace však nejenže neplní své povinnosti, ale také zabraňuje tomu, aby první mohla plnit své povinnosti.

NATO deklaruje svůj hlavní cíl – boj proti terorismu.
Podle pátého článku úmluvy útok na jednoho z členů aliance,  představuje útok na všechny členy uskupení.
Ve skutečnosti byl tento článek o kolektivní obraně naplněn jen jednou – po teroristickém útoku z 11. září 2001 ve Spojených státech.
Na další četné a krvavé teroristické útoky v téměř všech západních evropských zemích za posledních 20 let NATO nereagovalo,…… vyjádřilo jen soucit.

Kromě toho NATO, pod záštitou Spojených států, nejenže nebojuje proti terorismu, ale naopak přispívá k jeho posílení na Středním východě, v severní Africe a důsledku toho i v Evropě.
Vzestup terorismu v posledních desetiletích byl důsledkem agresivní západní, zejména americké politiky, násilné změny režimu v Iráku, Libyi a pokus změnit režim v Sýrii. Ani největší operace NATO v Afghánistánu proti Talibanu nebyla úspěšná a vytvořila problém v euroasijském regionu.

To vše demonstruje rozpor mezi reálnými akcemi organizace a jejími deklarovanými cíli.

Neúspěch NATO v boji proti terorismu znovu a znovu nutí tuto organizaci, aby nahradila skutečnou hrozbu, hrozbou imaginární, s kterou není tak obtížné bojovat, respektive s kterou se nemusí bojovat vůbec.

A tou hrozbou je označené Rusko, které mimochodem opravdu bojuje s teroristy.
Zatímco aliance směřuje veškeré své úsilí na východ, demonstruje při svých cvičeních „schopnost odolat ruské agresi“, v mnoha evropských městech dochází k teroristickým útokům a státy zavádějí buď stanné právo nebo různé úrovně ohrožení teroristickou hrozbou.

NATO nikdy nepodniklo žádné kroky, aby zajistilo ochranu evropského kontinentu před terorismem.

To zákonitě vyvolává otázku – proč by měly evropské země investovat velké množství peněz do organizace, která ve skutečnosti nefunguje?

Ohodnotit příspěvek (5 / 1)
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Ohodnotit příspěvek :
     

Dobře popsáno,..