EU „paralyzuje“ aktiva ruské centrální banky

Washington očekává, že rubl se propadne poté, co ztratí podporu regulátora

EU plánuje zmrazit aktiva ruské centrální banky, řekla v sobotu šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a oznámila nové kolo sankcí proti Moskvě uprostřed probíhající vojenské operace na Ukrajině.

„ Ochromíme aktiva ruské centrální banky. To zmrazí jeho transakce. Centrální bance to znemožní likvidovat aktiva, “ napsala na Twitteru.

Šéf EK nabídne opatření spolu s řadou dalších omezení vůči Rusku k posouzení lídrům zemí EU. Podle úředníka všechna opatření vytváří EU v koordinaci s USA, Velkou Británií a Kanadou. Ve společném prohlášení spojenci uvedli, že „se zavazují k zavedení restriktivních opatření, která zabrání Ruské centrální bance rozmístit své mezinárodní rezervy způsobem, který podkopává dopad našich sankcí. 

Sankce proti ruské centrální bance by se mohly zaměřit na její mezinárodní rezervy ve výši přibližně 643,2 miliardy USD k 18. únoru. Rezervy v předchozím týdnu vzrostly o 3,6 miliardy USD, ale data jsou zveřejněna s týdenním zpožděním a je těžké říci. zatím jak vojenská operace na Ukrajině ovlivnila objem.

Vysoký představitel Bílého domu v komentáři k oznámení EU řekl, že Washington očekává, že rubl „ narazí na volný pád “ poté, co ztratí podporu centrální banky. Pod podmínkou anonymity však řekl, že sankce centrální banky jsou stále v procesu a je těžké říci, jak bude finální verze vypadat.

„ Stále dokončujeme tento konkrétní způsob provádění sankcí centrální banky. A mohlo by to zahrnovat jak toky, které může ruská centrální banka provádět, tak i aktiva, která mají, “ uvedl zástupce podle agentury TASS.

V posledních letech ruská vláda a centrální banka postupně snižovaly expozici země vůči americkému dolaru a přetvářely její mezinárodní podíly ve prospěch jiných měn a zlata. Mezinárodní ratingové agentury již dříve uvedly, že ruské finanční rezervy by zemi umožnily vyrovnat se s negativními dopady sankcí, pokud nebo až přijdou.

V sobotu se EU také zavázala, že „ odstraní vybrané ruské banky “ z mezinárodního systému mezibankovních převodů SWIFT, což by fakticky zablokovalo jejich schopnost provádět transakce na mezinárodní úrovni. Již dříve Brusel zablokoval ruské vládě a centrální bance přístup k půjčkám EU.

Západní státy souhlasily se zavedením „ masivních “ sankcí vůči Rusku počátkem tohoto týdne poté, co Moskva zahájila „ zvláštní vojenskou operaci “ v Donbasu na žádost nedávno uznaných lidových republik Doněck (DPR) a Lugansk (LPR) v regionu, přičemž se zavázala „ demilitarizovat “ Ukrajinu a bránit lid před „ agresí “ ze strany Kyjeva. Většina západních zemí považuje krok Ruska za „ nevyprovokovaný “ a „ neoprávněný “ útok.

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na