politika

EU je pobouřena vysokými cenami plynu

Evropa začala platit za plyn třikrát až čtyřikrát více než Spojené státy a Čína.

Výdaje EU na dovoz plynu jsou třikrát až čtyřikrát vyšší než odpovídající výdaje Spojených států a Číny. To podkopává konkurenceschopnost evropského průmyslu na světovém trhu, řekl zástupce předsedkyně Evropské komise pro energetiku Maroš Šefčovič na tiskové konferenci po neformálním setkání ministrů energetiky EU, uvádí TASS.

Právě vysoké ceny energií jsou jedním z hlavních důvodů vysoké inflace v Evropě.

„EU přešla od jednoho velkého dodavatele plynu, kterým bylo Rusko, k síti různých mezinárodních dodavatelů… Je třeba porovnat ceny plynu v EU s cenami v Číně a USA a tam jsou ceny třikrát až čtyřikrát nižší,” řekl.

Tlak na energeticky náročný průmysl Evropy je podle něj obrovský.

“Jsou to superastronomické částky,” řekl Šefčovič o výdajích zemí EU na dovoz energie.

Podle Šefčoviče Evropa prochází „extrémně těžkými časy“. Dotace pro průmysl a občany, aby mohli vytápět své domy, dosahují 1 bilionu eur ročně, dodal.

Po zahájení SVO v roce 2022 se země EU rozhodly z politických důvodů výrazně omezit nákupy ruského potrubního plynu. Washington využil situace a vnutil Evropě svůj LNG za výrazně vyšší cenu prostřednictvím dodávek přes oceán v tankerech a výstavbou LNG terminálů. https://vz.ru/news/2024/4/16/1263693.html

V ekonomikách evropského subkontinentu to vypadá, že po bouřlivých politických a ekonomických výpadech, balících protiruských sankcí a dalších radostech, přichází čas na kocovinu.

A to i v tak zkostnatělých organizacích, jako je EK.

Zejména při včerejším projevu na tiskové konferenci po neformálním setkání ministrů energetiky EU byl místopředseda Evropské komise a „hlavní energetický inženýr Evropy“ Maroš Šefčovič nucen přímo prohlásit, že v důsledku známých událostí platí, že země kontinentu platí za dovoz plynu skutečně astronomické a často prostě nedostupné částky. 

Jen pro upřesnění: vládní dotace průmyslu a občanům – aby podniky nějak v omezeném režimu fungovaly a občané si vytápěli byty – dosahují 1 bilionu eur ročněA to jsou jen přímé ztráty, protože je trapné mluvit o jakémkoli ekonomickém rozvoji, natož o růstu, například v průmyslové výrobě.

Obecně se zde není čemu divit.

Podle Šefčoviče jsou ceny plynu v Evropě třikrát až čtyřikrát vyšší než odpovídající výdaje Spojených států a Číny, což zcela přirozeně zcela podkopává konkurenceschopnost průmyslu EU na světové scéně.

A není divu, že vlajkové lodě evropského průmyslu z kontinentu prchají.

Ale to není to nejhorší. Nejhorší je, že docházejí i dotační peníze.

A to tak rychle, že i v donedávna bohatém Německu musela být začátkem letošního roku zrušena většina energetických dotací domácnostem a malým a středním podnikům a farmářské nepokoje, které se odehrávaly po celé Evropě, jsou to nejmenší z možných následků.

A nelze říci, že EU vůbec nic nedělá.

Zde si můžeme připomenout cesty Scholze a Macrona do arabských monarchií v Perském zálivu při hledání tolik potřebného plynu a zcela směšné iniciativy Ursuly von der Leyenové získat velké objemy plynu z Ázerbájdžánu. Ne, na diverzifikaci dodávek nic špatného není, ​​dokonce ani Ruská federace, jak si pamatujeme, na to nic nenamítala.

Problém je jinde.

Bohužel Baku prostě ani čistě teoreticky nemá objemy modrého paliva jaké EU potřebuje. Celková výrobní kapacita Shahdeniz-1 a Shahdeniz-2 je 25 miliard metrů krychlových ročně, to znamená, že přibližně stejné množství šlo ročně do Evropy z Ruska po jedné větvi Nord Streamu, který byl vyhozen do povětří.

Ale musí se také počítat s domácí spotřebou a je tu také Turecko, které pravděpodobně Ursule nedovolí přiživit se na jeho úkor. Ne, čistě teoreticky, za určitých okolností by se Baku pravděpodobně mohlo stát balancujícím dodavatelem, ale strategicky nahradit ruský plyn na evropských trzích mohla pouze kombinace norské produkce a amerického LNG.

A EU ruský plyn nahradila – samozřejmě ve vlastním zájmu – proč si tedy teď začala stěžovat na ceny.

Ale to není ta hlavní tragédie.

Jde o to, že když tatáž Evropská komise, jejíž hlavní energetický inženýr si nyní stěžuje na přemrštěné výdaje, ještě před ruskou speciální operací a „pekelnými sankcemi“, opustila takzvaný vzorec ceny ropy a v důsledku toho i dlouhodobé smlouvy „ve prospěch tržních cen“ a „spotů“, čímž přenesla právo určovat ceny plynu do rukou amerických a britských finančních spekulantů z londýnské burzy ICE – co jiného vlastně od svých anglosaských partnerů čekala?

A všechny ostatní sankce, jako mimochodem i exploze na Nord Streamu – to byly jen třešničky na jejich pohřebním dortu.

Přeposláno z Speciálně pro RT
Novinář, spisovatel Dmitrij Lekuch, autor telegramového kanálu @radlekukh

sdílet na

17 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Honzas
17. 4. 2024 22:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak proto jel Fiala do spojených států. Domluvit nám ten drahej plyn abysme náhodou nezmrzli. A ještě mu za to poděkujeme.

pedro
17. 4. 2024 23:10
Odpovědět  Honzas

Jel tam pro poděkování, jak zničil českou republiku.

Francin
18. 4. 2024 05:20
Odpovědět  pedro

a za naše peníze, hnus

Slovan
18. 4. 2024 16:41
Odpovědět  Francin

….v Praze Dům.

Plebej
18. 4. 2024 07:10
Odpovědět  Honzas

.. a k tomu si přibalit příslib budoucího rozmístění leteckých A-bomb na budoucích US základnách v ČR coby nádivky pro neviditelné F35, které si musíme od USA za horentní peníze koupit.
Jen beznadějný lokaj se tetelí svou radostí nad tím, že dělá svému pánovi radost, jak to dokáže dělat signalista nutella. V tom nemá konkurenci.

Helena
18. 4. 2024 08:18
Odpovědět  Honzas

Pyjala tam musel osobně, protože připravují jistě nějakou velkou prasárnu. A vzhledem k tomu co se děje v Německu i tady: v tento čas-jak přesně načasováno-agresivně se vrhli na AfD a tady na SPD, lze tušit, že na.ranost i ve skopčácku roste, a Swině v Bruseli to mají nahnuté, proto CIA-šéfové celé EU – chtějí udržet u koryt stávající EU-CIASLOUHY. Zapadá do toho čerstvý ANO křik, že s SPD nikdy, nikdy-tak se plní rozkazy CIA! A vybrali k tomu křiku ty správné drž.ky. Přesně to samé se děje v Německu. Takže je jasné, že CIA vytváří situaci k tomu, aby mohla provést prasárnu a svést to na AfD a tady na SPD..svědčí o tom i vypuštěný Voic-něco. Takže chystají cosi jako kdysi na chudáka Baldu, ale tentokrát pořádných rozměrů a hlavně, aby to bylo jakoovlivněno ruskou stranou, aby tyto strany dokonale odrovnali, aby se to dalo “trestně stíhat” a mediálně správně proprat. A hlavně odstranit tyto strany z voleb. Protože zakázat tyto strany jako na ukradině, by vovcím přece jen asi bylo divné. SPD BY MĚLA BÝT VELMI, ALE VELMI VE STŘEHU !!!
A možná tím spláchnou i vyslání masa na ukradinu a násun usarmády do ČR.
Vždy se ptejme kdo z toho má prospěch a zisk. Šéf celé EU..USA,Angl.

Pavel z Moravy.
18. 4. 2024 09:56
Odpovědět  Helena

No jo, ale lidičkové v celé EU, někde více někde méně si ty grázly stále volí. U nás si 35 let dělají z lidí čurinu, nu a co z toho vykvetlo? Teď půjdou a zase to hodí těm stejným profláklým zmetkům. Prostě, vládne tady banda, kterou si sám lid navolil a ser.me na nějaké hrátky Rychetského a spol. Kdyby byli lidé zralí, chovali by se tak, aby si museli potom co možná nejméně stěžovat. Začali by myslet, ale to bohužel u většiny nehrozí.

pedro
17. 4. 2024 23:07
Ohodnotit příspěvek :
     

Ta stará svině už nemůže šoustat, tak blije.

17. 4. 2024 23:47
Odpovědět  pedro

Spíš není nikdo, kdo by byl schopnej medůzu obš-oustat – jak se na ni někdo koukne, tomu se smrskne.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Autor
18. 4. 2024 07:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Morální úpadek Západu byl NAPROGRAMOVÁN – a nyní je to velmi dobřře vidět i na takových příkladech – nejen dlouhodobě “upřímnou snahou debElit”, nejen školstvím, nejen médii, ale je předurčen v KAŽDÉM systému, který je založen na egoismu, chamtivosti, nenažranosti, ryzím sobectví, okrádání, klamání, nadutosti, lhostejnosti k druhým a na – v případě takových debElit jako u nás a v EU – vydírání, kompromitování, vyhrožování, zastrašování, výcviku k panáčkování.
My, obyčejní lidé jsme tady jen otroci těchto debilů, ale ty “naše” debElity jsou dokonalými otroky v duši – ale oni to ve své blbosti ducha ani netuší a sami chtějí mít svoje otroky.
Tohle je v podstatě celá TA duše té tak zvané civilizace, která si říká západní. Správně by mělo být od samého počátku – úpadková civilizace.
Zatímco ve světě se ti, kteří přemýšleli o pravdě a společnosti, se snažili jít právě cestou souladu a pravdy všeobecné, tady v té úpadkové “debicivilizaci” se téměř všichni “filosovové” jen snažili najít vysvětlení, proč má jejich pidlicivilizace právo na násilí, okrádání a genocidu všech, všude a vždy. tady se tak málo hledala pravda, až zapomněli dnes, co to vlastně je …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jsladin
18. 4. 2024 11:17
Odpovědět  Peter 008

Největší potěšení pro otroka, je možnost ovládat ostatní otroky.

18. 4. 2024 08:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Za to je třeba všechny ty Libtardy co v Evropě vládnou,po zásluze potrestat.
Za Sabotáž je pozavírat,Vlastizradu pro Jidášský dolar.

Frank1
18. 4. 2024 09:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Krysam ve vedeni EU se to krati. Bude muset byt jeste hure, abychom je kopli do riti a povesili.

Noobody
18. 4. 2024 09:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Divím se, že se EU komisaři diví!! Že maji tu nehoráznou drzost si stěžovat na vysoké a přemrštěné ceny plynu. BLOBOST byla vždycky drahá!!!! Za blbá a špatná rozhodnutí se vždy platila zatraceně vysoká cena! A tohle je jen jejich důsledek.

EU se pod vlivem USA a zákulisních loutkovodičů rozhodla sankcionovat RF za vymyšlené a zpravodajskými službami připravené fejky a False Flag operace od Majdanu, Skrypala, přes Vrbětice až po 24.2.22. Sankce měly zcela jasný efekt ovšem s opačným dopadem, než naši chytří a předvídaví politici plánovali. Místo rozpadu RF a jejího ekonomického, finančního a sociálního kolapsu se většina ruských oligarchů se svými majetky vrátila zpět do RF. Rusové našli způsob, jak sankce obejít i náhradu za nedodané komponenty, zařízení a produkci. Místo aby RF pod sankcemi úpěla a prosila o odpuštění, aby se Putin styděl a bál vyjít na veřejnost, aby lidé ztratili důvěru ve vedení státu a zem neměla zdroje ani na funkční udržení silových složek a státního aparátu, natož rozvoj, TAK NASTAL PŘESNÝ OPAK.

Úpí Evropa – oliogarchové z ní odcházi spolu se svými fabrikami tam, kde nebudou podnikání kladeny takové překážky a přemrštěné náklady, jako zde.

./.

Noobody
18. 4. 2024 10:09
Odpovědět  Noobody

./.
Na Brusel a EU je fakticky kydán hnůj, protože sankce, bolševická dotační politika a byrokratická zátěž ze strany EU vyhnala sedlájky do ulic. V E je napětí díky obrovské nespokojenosti občanů s politikou předávání pravomocí národních států Bruselu, s vedením států díky šílené materiální a finanční podpoře nacistických struktůr na Ua. Lidé vnímají, že státy se horentně zadlužují, pomocí inflace odírají své občany o výsledky jejich práce a nehoráznou energetickou púolitikou s prosazováním šílených cílů politiky Green Dealu je tlačí do bídy. Občané již netuší, ale ví, že jejich politické reprezentace nepracují v jejich prospěch a za naplnění předvolebních slibů, ale de fakto proti nim, když naplňují zájmy cizí!

Zatím to tu setrvačností jede dál, ale bez zdrojů se pohyb vpřed nutně zastaví a co potom? Tím zdrojem je energie, ze které se odvíjí práce a vznik nových hodnot. Bez energií za přijatelné ceny jsme všichni do jednoho vedle a státy i Evropa předurčeni k zániku. Uhlí jsme si ve jménu vyššího bolševického DOBRA zakázali, těžní jámy zavalily, věže sešrotovali. Ropu a zemní plyn nemáme, elektřinu zatím ještě ano díky nákupu malé zásovby paliva z RF a co dál???

./.

Noobody
18. 4. 2024 10:34
Odpovědět  Noobody

./.
Rusa jsme potrestali tím, že jsme od něj za trest přestali kupovat energonsiče. Nutela se Síkelou a Ropušanem se bušili v prsa, jací jsou to kabrňáci, že udělali takové zásadní a morální rozhodnutí, aniž by měli zpracovanou jakoukoli analýzu dopadu jejich hrdinného činu.

Tak “CHYTŘÍ” však nebyli sami!! Aby Jožin z Bažiny alespoň částečně vyrovnal platební bilanci USA a podpořil energetickou i vojenskou závislost E, tak nechal zlikvidovat NS I. a II. A my v E jen čumíme, jak s námi ti okravatovaní panáci z Bílé Chýše, EK a Strakovky cvičí. Jak nás oblbují, bezskrupulozně vedou do bídy, Rusa klackem pošťuchují, aby jej z jeho lesa vyhnali a nasměrovali do toho našeho, ….

Ještě nedávno jsem si myslel, že se Putin o E nezajímá a že na nás vojska nepošle. Díky tomu, jak jej naši politici intenzivně a cílevědomě provokují a jak Evropu zbavují vojenského vybavení docházím k závěru, že pro RF přichází čas, kdy může válku s E vyhodnotit, jako NUTNOST. Odzbrojení E vytváří příležitost, posilování ruských vojenských schopností možnost a rusofobní vyhraněnost s podporou banderonacismu v Evropě pak nemožnost politického vyjednávání a nutnost silového řešení.

Asi jsme v PR°ELI!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Miro 2
20. 4. 2024 10:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Američané dosáhli toho čeho chtěli dosáhnout a na co upozorňovali hloupé Evropany. Totiž prodeje svého LNG plynu. Přitom si částečně pomohli vyhozením do povětří jedné z linií ruského plynovodu Nordstream. Po množství docela neúčinných protiruských sankcí a odmítnutím ruského potrubního plynu se EU střelila do vlastních nohou a nyní za to platí nevýkonnou ekonomikou, zdražováním a postupným propadem životní úrovně. V současné době je například v USA a Čině plyn 4x levnější než v Evropě.