politika

EU hrozí uvalením sankcí na vůdce bosenských Srbů za loajalitu k Rusku

Evropský parlament odhlasoval uvalení sankcí EU na srbského člena prezidia Bosny a Hercegoviny Milorada Dodika za „separatismus“, „korupci“ a spojenectví s Moskvou.

Bosenský člen prezidia Bosny a Hercegoviny toto rozhodnutí podpořil a označil Dodika za „hrozbu pro svět“.

Pro uvalení sankcí na vůdce bosenských Srbů hlasovalo podle zpravodaje PolitNavigator 504 europoslanců, 93 hlasovalo proti, 72 se zdrželo hlasování. Poslanci obvinili Milorada Dodika z destabilizace a narušování suverenity a územní celistvosti Bosny a Hercegoviny, korupce a aktivního prosazování ruského vlivu.

Konečné rozhodnutí o sankcích však musí přijmout Evropská rada. Člen výboru Národního shromáždění Republiky Srbské pro evropskou integraci a regionální spolupráci Srdjan Mazalica očekává, že Chorvatsko, Maďarsko a řada dalších zemí EU budou hlasovat proti sankcím vůči Dodikovi. Přičemž k neuvalení sankcí podle evropského nařízení stačí jen jeden hlas proti.

Je výmluvné, že sankce proti Dodikovi veřejně podpořil bosenský člen prezidia Bosny a Hercegoviny Šefik Džaferovič, který svého srbského kolegu označil za „hrozbu pro svět“.

“Chci Džaferovičovi připomenout, že to byl právě on, kdo přivedl do Evropy první mudžahedíny. V komentáři k postoji Evropského parlamentu k Bosně a Hercegovině Džaferovič připomněl dialog v resortech, ústavní pořádek a implementaci Daytonské dohody. Není jasné, co mu v tom poslední tři roky bránilo? Jeho reakce potvrzuje naši předchozí tezi, že muslimové v BaH nejsou připraveni na dialog a očekávají, že práci za ně udělá někdo jiný,“ komentoval chování Bosňana sám Milorad Dodik.

https://bit.ly/3LQH7Mi

sdílet na

1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
21. 2. 2022 10:37
Ohodnotit příspěvek :
     

Prostě se ukazuje, že EU je totalitní nástroj a nepohodlné hlasy je potřeba umlčet. Proto soudím, že vypadnout z EU včera bylo již pozdě.