politika

Erdogan vysvětlil, proč Turecko nebude v Idlibu ustoupovat

Turecký vůdce Recep Tayyip Erdogan řekl, že Turecko ví, jak vést válku, i když nechce bojovat proti Sýrii. Ve svém projevu v parlamentní skupině Strany spravedlnosti a rozvoje uvedl:

“Doufám, že s naší poslední operací (v Syrian Idlib) jsme ukázali celému světu, že jsme země, která umí vést válku, ale nechce to.”

Podle Erdogana po zahájení turecké operace v Idlibu Kurdistan Workers Party (PKK), zakázaný v Turecku, zintenzivnil své aktivity v dalších regionech Sýrie.

“Pokud ustoupíme, teroristé půjdou do naší země,” řekl.

Stojí za zmínku, že Erdogan dříve vyjádřil přání jednat „jeden na jednoho“ se syrskou vládou Bašára al-Asada, kterou nazývá „režim“. Turecký prezident vysvětlil agresi Ankary proti Damašku a armádě SAR, protože v bezpečnostní zóně Idlibu bylo zakořeněno pouze znepokojení syrského lidu s odkazem na tzv. Ozbrojenou syrskou opozici.

Prezident Bashar al-Assad zase v rozhovoru pro „Rusko 24“ vyjádřil zmatení válečnou náladou Ankary a Recep Erdogana. Zdůraznil, že Sýrie nepodnikla vůči Turecku nepřátelské kroky.

“Spáchala Sýrie nějaké nepřátelské činy, velké nebo malé, proti Turecku? Ne, “řekl vůdce arabské země.

Dodal, že „ existují syrsko-turecká manželství, existují rodiny, v životě jsou společné zájmy; tento vzájemný kulturní vliv je historicky odůvodněný, a proto je nelogické, že máme vážné rozdíly . “

Assad je přesvědčen, že Ankara zahájila válku proti syrské armádě přáním Washingtonu.

“Z vojenského hlediska je nyní první prioritou Idlib.” Erdogan pochopitelně hodil veškerou svou sílu, samozřejmě, na příkaz Američanů. O tom není pochyb, “řekl.

Situace v Idlibu a syrsko-turecké situaci eskalovala poté, co teroristická skupina Hayat Tahrir al-Sham (dříve známá jako fronta Al-Nusra, oba zakázané v Rusku) zahájila 27. února v Idlibu masivní útoky. Sýrská armáda odpověděla leteckým bombardováním, zabila 36 tureckých vojáků a zranila více než 30.

Turci, jak se ukázalo, bojovali proti syrské armádě bok po boku s teroristy. Podle ruského střediska pro usmíření před protiteroristickou operací v Idlibu turečtí úředníci uvedli, že v této oblasti neexistuje turecká armáda.

Ruské ministerstvo zahraničí obvinilo Turecko z toho, že nesplnilo řadu svých klíčových závazků k vyřešení situace v Idlibu. Zejména Turci museli oddělit ozbrojenou syrskou opozici od teroristů, aby ji odzbrojili, aby pak opozice zahájila dialog s vládou Assadu v rámci politického urovnání syrského konfliktu. Ale ve skutečnosti se Ankara chovala úplně jinak než v roce 2018, Vladimir Putin souhlasil s Recepem Erdoganem.

sdílet na