Ekonom Misko: Aby Evropa přežila, musí se zbavit poloviny své populace

Profesor Oleg Misko, vedoucí katedry ekonomiky Severozápadního institutu managementu RANEPA, hovořil ve vysílání tiskového střediska mediální skupiny Patriot, proč některé země EU zvyšují obchod s Ruskem.

Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Kypr, Lucembursko a Slovinsko ve srovnání s únorem zvýšily svůj dovoz a vývoz do Ruska. Celkově se za šest měsíců roku 2022 vývoz zboží z EU do Ruska snížil o 31 %, zatímco dovoz vzrostl o 83 %.

Podle ekonoma se tak děje proto, že si vládnoucí kruhy v mnoha evropských zemích začaly uvědomovat, že sankční válka s Ruskou federací negativně ovlivní jejich ekonomiku a sociální sféru.

„Každá země, pokud chce svým občanům zajistit více či méně slušný život, začne hrát na rozumné sobectví. Výše zmíněné země proto obecně rozehrávají hru napřed,“ vysvětlil Oleg Misko.

Pro ty vlády, které stávající trend ignorují, bude podle jeho slov, velkým překvapením, když strany, které zastupují v příštích volbách opustí politickou arénu.

„Blížící se volby rozhodně změní obraz politické moci v západní Evropě. K moci se dostanou euroskeptici, pragmatici, národně orientované strany jako v Itálii,“ řekl Oleg Misko.

Podle ekonoma, vedení EU unáhleně souhlasilo s tím, že půjde ve stopách Spojených států, které vyhlásily sankční válku Ruské federaci. Ekonomika EU je velmi závislá na levných energetických zdrojích z Ruska, a když k nim ztratí přístup, zaplatí rychlým poklesem životní úrovně svých občanů.

„V Evropě bylo díky levným ruským energetickým zdrojům dosaženo nejen vysoké úrovně produktivní ekonomiky, ale také vysoké životní úrovně občanů. Jde o vysoké důchody a vysoké sociální platby různého druhu. To vše jsou kousky koláče našich levných zdrojů. Teď budou muset začít snižovat,“ říká Oleg Misko.

Ekonom nevylučuje, že v důsledku krize, kterou ekonomika EU zažije, se počet obyvatel Evropy výrazně sníží. Aby se EU mohla normálně rozvíjet, musí se podle jeho slov snížit její populace na polovinu.

„Nechci vzpomínat na politiky jako Thatcherová, Albrightová a další, kteří na různých seriózních mezinárodních fórech říkali, že v SSSR by nemělo žít více než 50 milionů lidí – pro to, aby obsluhovali surovinové potřeby Západu. Všichni ostatní jsou podle jejich názoru nadbyteční lidé. Jsem připraven aplikovat tento vzorec na západní Evropu: podle mého názoru se tam nahromadilo 200–250 milionů lidí navíc, kteří se objevili kvůli tomu, že používali levné zdroje, díky dobrým vazbám s Ruskem,“ řekl Oleg Misko.

Ekonom nepovažuje za správné v reakci na sankční politiku zastavit obchodní vztahy se západními zeměmi. Podle jeho názoru bude stačit přejít s nimi na pragmatičtější a pro Rusko mimořádně přínosné vztahy.

“Není třeba nikoho trestat, musíme přejít ke vztahu zdravého pragmatismu: oni kupují titan – my ho prodáváme, ale prodáváme ho tak, že je to pro nás rozhodně výhodné,” vysvětlil Oleg Misko.

Západ, zejména země západní Evropy, mají podle odborníka větší zájem o spolupráci s Ruskou federací než Rusko s nimi, protože Rusko má jak přírodní zdroje nezbytné pro rozvoj ekonomiky, tak rozsáhlá území, kde lze nové továrny postavit. V Evropě podle jeho slov neexistuje ani jedno, ani druhé. Nebýt sankcí, které iniciovaly Spojené státy, mnoho evropských finančních a průmyslových skupin by již dávno převedlo většinu svých podniků do Ruska, domnívá se ekonom.

“Kdyby nebyly žádné sankce, nebylo by žádné politické kroucení rukou, pak polovina by jich byla u nás,” poznamenal Oleg Misko.

Rozvoji moderního průmyslu v Rusku podle jeho slov brání institucionální složitost realizace investičních projektů. Rusko je podle něj v nákladových parametrech uprostřed a ustupuje super atraktivním regionům jako jihovýchodní Asie s jejich levnou pracovní silou a užitkovými zdroji, které udržují podniky při životě. Rusko má ale geoprostor, mimo jiné i v evropské části Ruska, kde lze realizovat velkovýrobu. Automobilové projekty realizované v Kaluge a Petrohradu jsou toho jasným příkladem, poznamenal Oleg Misko.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3eLC6J6

sdíletj na

3.8 13 hlasy
Ohodnotit příspěvek
28 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Vül
24. 10. 2022 03:24

Každá země, pokud chce svým občanům zajistit více či méně slušný život,
kromě ČR

Veny232
24. 10. 2022 06:43
Odpovědět  Vül

Ukrajinský premiér Fiala, zajistí své zemi slušný život. Však si na to půjčil naším jménem 10 miliard ten ksindl zlodějská.

Gales
24. 10. 2022 10:34
Odpovědět  Veny232

Ať scípne?

Pavel
25. 10. 2022 21:15
Odpovědět  Veny232

Celá ta banda sebestředných imbecilů co si je navolili “usoplená” netáhla za pomoci vlastizrádného Rychetského by měla dopadnout jako pražští radní kdysi v jelením příkopu! Jedna “čubka” rozdává z armádních skladů materiál a zbraně za 45 miliard nacistům,další “kretén” odmítá nabídku levného plynu z Tureckého proudu a raději bude kupovat předražený břidlicový plyn od “hajzlů”,kteří nás zbavili před zimou možnosti zásobit se plynem diverzí na severním proudu 1 a 2. Lést do zadku zemi, která ve svém sobeckém zájmu je ochotna nás zlikvidovat a uvrhnout do hluboké hospodářské krize jen aby se oni měli dobře, nevím jak slušně nazvat takové idioty!!! r-1929 celý svět trpěl bídou díky krizi, 70 léta ropná krize, 2008 hypoteční krize,2019 pandemie covid, nyní válka na Ukrajině,opět budeme splácet jejich dluhy.Které že to je země? USA, ale my uvalíme sankce na Rusko,to může za vše! Tak jako v 30 letech židé!!!

janle57
24. 10. 2022 11:49
Odpovědět  Vül

Ve státní Dumě RF byl před několika dny podán návrh na úplné zastavení
vývozu strateg.surovin do USA a nepřátelských zemí EU t.j. i nás,týká
se to ropy,plynu,potravin,hnojiv,drahých kovů a samozřejmě i uranu,to
znamená,až toto vyjde v platnost,že přestáváme svítit a používat elektřinu
v důsledku ztráty jader.paliva v Dukovanech a Temelínu,to pak bude
teprve veselo,ještě,že tu máme TV Goebbels24,která nám bude do poslední
chvíle tvrdit,že se nemáme ničeho bát !

sergej
24. 10. 2022 12:55
Odpovědět  janle57

🙂 čt orwel má ZDROJE JSOU od vztyčení vysílacího stožáru – soustruhát na 3 000%. A samozřejmě ty nesčetné generace zdebilizovaných.

Milan ze Zahrady Čech
24. 10. 2022 13:25
Odpovědět  janle57

Doufám, že do té doby už budou naše uhelné doly zalité a zasypané, aby to mělo ten správnej efekt.

supik
24. 10. 2022 05:48

Tak to at zacne ekonom u sebe a u elit, jsou zde scela nadbytecne. Jejich majetek je stejne nakraden a tak se muze vratit zpet k lidu. No a tak eltiy pujdou hezky prikladem nebudou nic vlastnit a budou stastni. V zaveru mohou i dobrovolne odejit cimz snizi populaci. Rad budu vlastnit hodne a budu nestastny jako ostatni normalni lidi. Kteri si tak vyrovnaji deficit hodnot a prace za kterou do ted dostavaji cim dal tim vetsi almuznu. A nestastnej budu tak stastnej.

Veny232
24. 10. 2022 06:42

Volby nic nezmění, volby jsou podvod. Ekonome. Kdyby mohli něco změnit dávno by je zakázali.

Aleš
24. 10. 2022 07:29

Kriminální režim SPOLU nehodlá jako jiné vlády zajistit prosperitu svých občanů a začít obchodovat s Ruskem. Gang SPOLU hodlá krást viz kauzy Dozimetr a teď byty Brno a poslouchat protektora pedofila Bidena.

josef
24. 10. 2022 07:37

Tím, že se někdo prohásí za elitu a elitou se i cítí, elitou se ještě nestal. Takoví sebestřední neřádi se stávají odpadem. A o čem jsou vlastně vědy typu politologie, filosofie, vědy náboženské atd. Proč se tyto “vědy” povyšují nad matematiku, fyziku, lékařství atd. Co lidem přinášejí ? Dle historické zkušenosti přinášejí málo užitečného. Hlavně pak štvou lidi a národy proti sobě a slouží k jejich ovládání a vykořisťování.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
24. 10. 2022 09:35

Pouze takové malé shrnutí- takže nejprve šlechta a klér sdírali chudý lid, který se dřel na jejich luxusní život, poté přišla buržoazní revoluce v roce 1789 s pádem Bastily, a chudý lid začal dřít na buržuje. Přišla 1. světová válka a tentýž chudý zedřený lid válčil za zájmy panstva jak šlechticko- klerikálního tak buržoazního. Pak přišla Velká říjnová, která měla chudinu postavit do čela řízení, což se samozřejmě šlechtě a buržujům nelíbilo. Z celé té patálie hospodářské krize se rodí nacismus a Hitler a všechny ty hrůzy, které následují. Po skončení 2.světové války východní Evropa chce jít cestou socialismu, většina lidu a to z dobových dokumentů víme chce socialismus a ukončení otrocké práce na buržousty. Ti tzv. ukřivdění, kteří již nemohou žít z práce druhých chtějí v 68 převrat, který se nepovede, ale pokračují ve své aktivitě a nakonec se jim to v 89 zdaří. K moci jsou opět instalováni buržujové a miliardáři, kteří jsou dnes presidenti, předsedové vlád apod, podporováni šlechtou a klérem na který ani nyní nebylo zapomenuto. Takže vše se vrací na počátek a tady si někdo myslí, že nějakou výměnou vlády se něco vyřeší. Změna totiž musí být komplexní, musí se změnit systém. Zemští škůdci musí vypadnout od moci, to je samozřejmé, ale klade si někdo otázku co dál.

zdena
24. 10. 2022 10:29

Pořád slyším, že Evropa musí snížit počet obyvatel. A současně se sem soustavně importuje záplava lidí ze sousedních kontinentů….. tak co vlastně ? Zvýšit mnebo snížit ? Ví vůbec levá ruka, co dělá ta pravá ??? A není to nakonec všechno jen zlomyslný nesmysl chorých mozků ???

Buchtík
24. 10. 2022 10:36
Odpovědět  zdena

Ani snížit, ani zvýšit. Vyměnit.

zuza
24. 10. 2022 11:17
Odpovědět  Buchtík

potom sa to už vyrieši samo – v Európe treba priemerne 6-7 mesiacov v roku kúriť, na severe 6 mesiacov non stop svietiť. Úroda je len raz do roka a aby zem zarodila, treba na nej makať. Pôvodné obyvateľstvo starne, má menej detí, stráca pud sebazáchovy a prudkým tempom osprostieva. Za chvíľu nebude mať kto makať, nebudú dane a odvody nebude z čoho živiť tých novoeurópanov. Mimochodom, v maĺej Pakistánii nejaký mohamed nadával starej žene na ulici, zastali sa jej bieli robotníci z neďalekej stavby (asi východoeurópania, anglánom sa manuálne pracovať nechce), mohamed si išiel pre posilu a vrátil sa s tlupou ozbrojenou mačetami, nožmi a reťazami. Vrhli sa na bielych s výkrikmi “čo robíte v našej krajine”. Jednému bielemu odsekol mohamed mačetou ruku a aj na hrudi a hlave ho dokaličil, toho zavreli, ostatných pustili.

katango
24. 10. 2022 13:30
Odpovědět  zuza

To samý jako cikáni.

Milan ze Zahrady Čech
24. 10. 2022 13:31
Odpovědět  zdena

No, a jak je na tom ta záplava s nemocemi, kterých jsme se už dááávno zbavili? K tomu záplava disponuje zbraněmi a silně námi pohrdá. Takže nebojte, pravá ruka dobře ví co má levá udělat.

sizok
24. 10. 2022 18:09

Silně námi pohrdá, přesně tak.

Rapa
24. 10. 2022 11:26

Aby Evropa přežila,musí se zbavit fašistů a nacistů,skoncovat s fašistickou EU. EU jako pokračování otrokářského řádu pod kuratelou otrokářů z USA. ( Už jen nadřazenost předpisů EU nad zákony jednotlivých evropských států je fašizmus,rabování,okradání,nové otroctví.Komu a pro koho ? Globalistům,co chtějí plný otrokářský řád celosvětově.Hrstce satanistů,co chtějí pro sebe celou Zemi,celou planetu. Až naprší a uschne.Cvoku fialo a cvoci globalisti s cvoky prestituty a psychopaty EU)

Pavel z Moravy
24. 10. 2022 11:44
Odpovědět  Rapa

To vidíte vy, já a pár ostatních, ale co ten většinový zhypnotizovaný zbytek stáda. Pokud se od takového stáda neodtrhnete a nenajdete si lepší místo k přežití, toto stádo vás smete. To je zákon silnějšího a jich je více, sice hlupáků, omezenců a zaprodanců, ale více. Takže, co s tím?

sizok
24. 10. 2022 18:10
Odpovědět  Pavel z Moravy

Nic. S tím nejde nic dělat. Viz předválečné německo.

Milan ze Zahrady Čech
24. 10. 2022 13:23

S tím zbavením se půlky populace to zas není tak blbej nápad. Co takhle s tím začít na Strakovce?

Gales
24. 10. 2022 13:27

Aby Evropa přežila, musí se zbavit Jidášskejch vlád a volů co je podporují.

volfik
24. 10. 2022 13:47

Ono by stačilo, kdyby se ekonomičtí imigranti vrátili do zemí svého původu. Nakonec jim tam možná bude lépe (a asi i tepleji) než v ekonomicky zdevastované EU.

Pernolt
24. 10. 2022 15:26

Nebyl jeden z argumentů pro příjem migrantů fakt, že Evropa stárne a vymírá?

sergej
24. 10. 2022 19:58

🙂 Šejkspír by se smál až by se břicho popadal, vymařovací devastovací, vyprzňovací, znásilňovcí aparát, jedničkové ligy v “gutlince. Na něco nového snad přišel? Jakže ekonom misko snad bude radit podlokajníkům globálních lichvářů výměny obyvatel €araboafrikou ECB kalergi eu?

sergej
24. 10. 2022 19:59
Odpovědět  sergej