Ekonom Kovanda varuje: Ruská ekonomika vypadá, že to zvládne s přehledem

04.04.2022 21:11

Ruskou ekonomiku na kolena Západ jen tak nesrazí. Ekonom Lukáš Kovanda míní, že odříznutí od světa zvládne zřejmě s přehledem. Po Evropě prý rubly chtít nebude: „Z Gazprombanky si udělá novou ‚centrální banku‘,“ analyzuje v komentáři na webu Kurzy.cz.

Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

reklama

Rusko letos zřejmě vykáže podle odhadu washingtonského Institutu mezinárodních financí historicky suverénně rekordní kladnou výši salda běžného účtu platební bilance, a sice úroveň 240 miliard dolarů.

„Letošní přebytek na ruském běžném účtu tedy bude až zhruba dvojnásobný oproti dosavadnímu historickému rekordu. Hlavním důvodem je rekordní nárůst přebytku zahraničního obchodu, způsobený v prvé řadě dramatickým vzestupem cen energií, zejména plynu a ropy, na světových trzích,“ zmiňuje Kovanda.

  • Původní zdroj ZDE

Pokud by se však EU dokázala významně od ruských energií odstřihnout, přebytek rekordní nebude a vážně by jej tím ekonomicky poškodila. Rusko tedy EU potřebuje. Jeho požadavek na platbu za plyn v rublech tudíž nelze podle Kovandy vnímat jako poslední varování před utažením kohoutů.

Moskva se tak spíše snaží převést platby za plyn na Gazprombanku, tedy státní banku, která by tak musela být udržena mimo dosah případných dalších sankcí Západu.

„Jestliže by nyní tedy země EU posílaly eura či dolary za plyn nikoli Gazpromu jako dosud, ale Gazprombance, ta by tak zůstala zaháčkována na mezinárodní trhy. Přijímala by devizy, ty by směnila a rubly by poslala Gazpromu. Protože jde o státní banku, Rusko by tak získalo sto procent deviz, které za plyn v zahraničí Gazprom utrží. Z Gazprombanky, zůstane-li mimo dosah sankcí převážné části Západu, si tak Kreml bude moci učinit do jisté míry náhražku centrální banky, která sankcionována je. Alespoň ve vztahu k zahraničí se tak oficiálním platebním zprostředkovatelem může místo Centrální banky Ruské federace stát právě Gazprombanka,“ uzavírá Kovanda, s tím, že ke stabilizaci rublu v posledních dnech přispívá právě vyhlídka rekordního přebytku zahraničního obchodu Ruské federace. 

Zdroj : Parlamentní Listy

sdíletj na

4.4 8 hlasy
Ohodnotit příspěvek
12 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
4. 4. 2022 22:18

Což západ nerozdejchá a zkusí odstřihnout i Gazprombanku. A jestli se to povede, bude západ v pr-deli. A sním i my. Protože Rusko nehodlá být charitou. A Rusko? Přežije a ve finále posílí. Zato západ padne na hubu. A my jako první. Protože “než tlustej zhubne, hubenej zhebne,” jak říkala bábrle.

Milan ze Zahrady Čech
5. 4. 2022 18:18
Odpovědět  scipio

Naše bábrle holt měly za ušima, zatímco ty budoucí maj už teď mezi nima průvan.

Františe
4. 4. 2022 22:35

Ono to bude asi trochu jinak, než si to západ představuje.
Všichni moudří, politici, novináři i diskutující zde vedou řeči, že se vlastně nic nestalo, že si ruble koupí za dolary v ruské bance. Ale tak to není. Putin prohlásil, že vše ruské se bude kupovat za ruble. Ne za dolary a eura. A rubl je také RUSKÝ!!. Rusko dolary nechce, když je nesmí používat v obchodech. Jinak by to nemělo smysl. Co by nová ruská banka dělala s bezcennými dolary? To by mohla rovnou prodávat za dolary plyn. Putin není tak hloupý. Rubl se bude prodávat za národní měny států. Takže EU a USA mají smůlu. Ruble dostanou jen za dodávky zboží, které Rusko bude ochotné koupit. Už slyším ten nářek, až to těm pitomcům dojde.

Ladislav
5. 4. 2022 06:54
Odpovědět  Františe

Ono jim to nedojde.

oldo
5. 4. 2022 08:36

Problém těchto chytrolínů je v tom,že vůbec netuší co a kde je svět.Tři čtvrtiny světa se od Ruska neodstřihly!

Rachacha
5. 4. 2022 09:21

Sankce v globálním světě s provázanými ekonomikami nikdy fungovat nebudou, EU je banda idiotů.

Pavel
5. 4. 2022 09:27

Anglosasové a vůbec evropané ze západu jsou sebestřední a nedá se s nimi slušně vyjít. Já se divím, že Rusové měli tak dlouho s touto pokryteckou bandou trpělivost. Jsou to jejich zdroje, jejich měna, jejich národ a jejich lid. Vše ostatní je vůbec nemusí zajímat. Pokud mi parchanti ze západu a amíci budou stále házet klacky pod nohy, tak je pošlu do ři- ti a končím s nimi. Horší je, jak to ustojíme my. Ti, kteří se za pomoci pana Rychetského pasovali na vládce země nemají žádnou morální a profesionální kvalifikaci vést tuto zemi, protože jejich konání poškozuje národ a lid této země. Je s podivem, že jim je dovoleno ožebračovat národ a nikdo nemá zájem s tímto stavem něco dělat. Nu, v koloniích to takto chodí.

TAKNĚJAK
5. 4. 2022 10:10
Odpovědět  Pavel

Diky díky díky, Pavle máte uplně stejný názor jako já ,jenže všechny české(oprava) eurosujuzké média drží s fyjalovou bandou a ti to už NIKDY NEPUSTÍ DOKUD UPLNĚ NEZVYKVIDUJÍ ČESKÝ STÁT§.

All
5. 4. 2022 11:24

A co my a česká republika ? Politici v praxi ukazují neschopnost a nelidskost,bez svědomí a schopnost být hospodáři. Je potřeba spoléhat se sami na sebe,pomáhat sami sobě a těm,co to potřebují a nikdy ! skrze politiky ! ( např.kde skončila sbírka stovek milionů korun na pomoc Moravě postiženým tornádem ? Kde jsou ty peníze ? všude,jen ne u lidí postižených katastrofou,bohužel) Zemědělci ! V žádném případě neprodávejte obiloviny překupníkům ! A dělejte si vlastní zásoby doma ! Tady,u nás.Vytvářejme Komunity se zdravým rozumem ! ( protože vláda a parlamentní strany naprosto selhaly a dál devastují,co se dá) Dnes je Nutné : ,, Soustředit se na své okolí,na pomoc sousedům,na potraviny,vlastní soběstačnost a vlastní zásoby, na Topivo a Teplo a Potraviny zejména ,, Sami buďme hospodáři v zemi,kde se stali ,,politici nelidskými barbary”.

janle57
5. 4. 2022 11:32

To,že EU se svými ekonomickými sankcemi brzy padne na hubu a ČR dvojnásob,ví už každý druhý
člověk, jenom zabednění politruci a pár zfanatizovaných mladých blbů,kteří sedí doma u maminky
a na Seznamu vyzývají k jadernému útoku na Rusko, si nepřipouští,že Rusko skutečně ropu a plyn
zastaví,co se bude dít poté Fialu a vládní sebranku nezajímá,pak snad konečně přijde čas,kdy lidi vyrazí do ulic a zorganizují na pár dní generální stávku,která tuhle odpornou vládní sebranku
spláchne do WC,už,aby to bylo,čím dříve tím lépe,Fiala,Pekarová,Bartoš a spol. si svůj rybník
sami nevypustí.

TAKNĚJAK
6. 4. 2022 12:54

Tyto “nadlidé za pomoci západu a Séroše rozvrátili 89 ČSSR:Žádáme vás, abyste rozhodli o ukončení nákupu plynu a ropy z Ruska.
Žádáme vás, abyste ukončení odběru prosazovali v Evropské unii. A také vás žádáme, abyste zvýšené životní náklady pomohli nést těm spoluobčanům, jimž může další zvýšení cen ohrozit důstojnou životní úroveň.
Válečná agrese Putinova režimu ohrožuje nás všechny. Pomozme ji zastavit aspoň tím, že ji přestaneme financovat!
Současnou situaci můžeme využít jako příležitost zbavit se postupně nejen závislosti na Rusku, ale i na fosilních palivech, a tím zvýšit svou bezpečnost.

Dosavadní signatáři dopisu:
Jára Johnová, signatářka Charty 77, Praha
Věra Roubalová Kostlánová, signatářka Charty 77, Praha
Anna Šabatová, signatářka Charty 77, Praha
Zina Hamond Freundová, signatářka Charty 77, Praha
Jiří Gruntorád, signatář Charty 77, Praha
Eva Joachymová, signatářka Charty 77, Mladotice
Helena Klímová, signatářka Charty 77, Praha
František Kostlán, publicista, Praha
Karel Navrátil, muzikant, Praha 5
Věra Roubalová Kostlánová, František Kostlán