politika

Egypt reagoval extrémně tvrdě. Hrozí, že pošle 1 milion uprchlíků z pásma Gazy do zemí EU

Egyptské úřady jsou „velmi, velmi rozzlobené“ tlakem Západu na přijetí uprchlíků z pásma Gazy a pohrozily, že pošlou lidi do zemí EU. Píše o tom britský list Financial Times (FT).

„Chcete, abychom přijali milion lidí? Dobře, pošlu je do Evropy. Protože když vám tolik záleží na lidských právech, měli byste je přijmout,“ cituje publikace rozhovor nejmenovaného vysokého egyptského úředníka s kolegou z EU.

Káhira se podle FT obává, že západní země budou vytrvale navrhovat umístění lidí na Sinajský poloostrov. Egypt má v úmyslu poslat pomoc postiženým v zóně eskalace, ale „bude odolávat jakýmkoli pokusům přijmout další uprchlíky“.

Egyptský ministr zahraničí Sameh Shoukry varoval, že nucené vysídlení palestinskou krizi nevyřeší.

https://1url.cz/Wulha

The Economist: Musíme přesvědčit Egypt, aby přijal obyvatelstvo z pásma Gazy… Ale jak?

Pákový efekt Západu na Egypt umožňuje ekonomická zranitelnost země, domnívá se britská publikace:

“Egyptská ekonomika opět kolabuje. Roční inflace je 38 %, nejvyšší ukazatel v historii. Egyptská libra prudce klesá, protože centrální banka tiskne hotovost, aby zaplatila nadměrné vládní výdaje kvůli dotacím na chleba a podpoře státních společností.“

The Economist je zároveň nucen přiznat, že hlavním věřitelem Káhiry není Západ, ale země Blízkého východu: Spojené arabské emiráty, Katar a Saúdská Arábie. Jen v listopadu 2022 poskytly SAE Egyptu 5 miliard dolarů a Katar 3 miliardy dolarů v úvěrových fondech. V souladu s tím právě tyto státy mohou mít vliv na egyptské úřady.

V jaké otázce by chtěl Západ v čele s Washingtonem ovlivnit Káhiru? Samozřejmě v palestinské.

▪️Délka egyptské hranice s pásmem Gazy je 11 km. V provozu je pouze jeden přechod – Rafah. Přes něj smí vstoupit na egyptské území velmi omezený počet lidí. V očích Západu je to velmi málo.

Již jsme psali o potenciálních plánech Izraele na vyhnání celých dvou milionů palestinských obyvatel z pásma Gazy. A jediná možnost je na území Egypta, protože pásmo je ze dvou stran obklopeno Izraelem a ze třetí mořem. Nejde o nic jiného než o etnické čistky.

Z takového nápadu Káhira samozřejmě nadšená není. Mimochodem, nápad o vysídlení Palestinců není žádná novinka. Izraelský premiér Netanjahu pro tuto možnost připravoval půdu i za egyptského prezidenta Mubaraka.  A ten to zcela kategoricky odmítl.

▪️Vystěhování Palestinců z pásma Gazy na Sinajský poloostrov má pro Izrael také vážný ekonomický přínos, který však není veřejně inzerován. Na palestinském šelfu byly objeveny zásoby plynu, rozvoj naleziště Tel Aviv zablokoval. Podle zprávy UNCTAD z roku 2019 se celkové ztráty Palestiny z nevyužití těchto rezerv odhadují na 67,9 miliardy dolarů.

Takže nic nového. Západní civilizace – a Izrael je její součástí – demonstruje svou standardní taktiku: vyčistí území od domorodého obyvatelstva a přivlastní si jeho přírodní zdroje.

Jak se dalo očekávat, Egypt reagoval extrémně tvrdě na myšlenku přesunout na něj břemeno uprchlíků z Gazy.  Podle Financial Times Káhira vyslala jasný signál: dodá pomoc do Gazy, ale odolá jakýmkoli pokusům přinutit ji přijmout velké množství Palestinců.

Publikace dodává, že „Egypťané jsou velmi, velmi naštvaní “. To je lehce pochopitelné. Přijetí až 2 milionů lidí žijících pod hranicí chudoby, z nichž značná část umí dobře zacházet se samopaly a bombami, je vážnou sociální výzvou.  Na celém Sinajském poloostrově žije 4x méně lidí než v Gaze.

Nepomáhá ani apel jistého „italského ministra“, který vyzval Egypt, aby „demonstroval své vůdcovství v arabském světě“ . Se stejným úspěchem mohou Spojené státy stejně snadno demonstrovat své vedoucí postavení v západním světě tím, že přijmou několik milionů rozhněvaných lidí přes už tak propustnou mexickou hranici.

▪️Ale to hlavní je jinde. Palestinci z pásma Gazy žijí ve vlastní zemi. Jejich přesídlení kamkoli by proto znamenalo pouze tolerování nových etnických čistek ze strany Tel Avivu.

https://www.economist.com/finance-and-economics/2023/10/14/can-egypt-be-persuaded-to-accept-gazan-refugees

Telegram Jelena Panina

sdíletj na

8 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
18. 10. 2023 00:31

Typické pro KoZa:
“Ve městě Gaza zahynuly v úterý stovky lidí po bombardování nemocnice al-Ahlí, uvedlo ministerstvo zdravotnictví Pásma Gazy, kde vládne islamistické teroristické hnutí Hamás. Resort úder přičítá Izraeli. Izraelská armáda večer uvedla, že podle jejích informací šlo o palestinskou raketu, která selhala”.
https://www.novinky.cz/clanek/zahranicni-svet-palestinci-hlasi-stovky-mrtvych-po-zasahu-nemocnice-v-gaze-40447344
Jak jinak, přece to je normální reakce, že si “podlidé” bombardují své nemocnice, ničí pracně vybudované plynovody okamžitě po dokončení a podobné hrátky, že?
A kdo tomu nevěří, je dezolát a nepřítel lidstva.

Jaro Jaroslav
18. 10. 2023 00:39

AshkeNazi jews sú chazarskínacisti, čo vyblakujú do sveta zapadných gójov že sú ” ash”= popol z nacistických koncentrakov ako Auschwitz v ” Polsku” , no v skutocnosti su to Nazi= nacisti s vlastným Auschwitzom v Gaze! A skutocný holocaust páchajú na Palestíncoch! Holyhoax je židochazarský, no holocaust je Palestínsky!

Albi
18. 10. 2023 00:55

Tady je popis, jak se Izrael celá léta své existence “bránil” teroru Palestinců.
Celkem to potvrzuje moji domněnku, že ten současný teroristický útok byl úmyslně vyprovokovný – a ne že Mossad “zaspal”, že chudáci Izraelci nevěděli! .
https://dfens-cz.com/utok-hamasu-na-izrael/
“…Když Izrael zahájil své obležení v roce 2006, tehdejší poradce premiéra Ehuda Olmerta se nechal slyšet: „Uvalíme na Palestince dietu, která jim však neumožní umřít hlady“. V roce 2011 v rámci kauzy wikileaks vyšlo najevo, že oficiální izraelská politika byla „držet Pásmo Gazy na hraně kolapsu“. Izrael posléze byl nucen uvolnit studii, kterou si nechal vypracovat, která říká, kolik přesně kaloriíí může do Pásma Gazy pustit, aby nespustil hladomor. …..

Slovy tehdejší ministryně zahraničí Tzipi Livni, poté, co Izrael dokončil destrukci Pásma Gazy v roce 2008 – „Izrael si počínal jako chuligán v Pásmu Gazy, přesně jak jsem rozkázala“. ,,,,, Atd.

Veny232
18. 10. 2023 09:02

Proč do EU? Co my s tím máme společného? Do Ameriky je pošlete, nebo jim dejte pušky a pošlete je na Izrael…

Frank1
18. 10. 2023 09:44

U jizniho brehu Gazy se naleza v mori velke lozisko zemniho plynu, ktereho se Izrael sam pro sebe snazi zmocnit. Proto nici Palestince a vysidluje je na sever.
To je pravy duvod teto valky a palestinske genocidy. Ta byla vyvolana znesvecenim Al Aksy mesity zidovskym Talmudem, ktery vyprovokoval muslimy v HAMAS k odvetnemu utoku! To znesveceni Al Aksy Zidy se nikde mediich neuvadi, aby se mohlo vse svadet na HAMAS.
Je to stejna taktika jako ve 2. svetove, kdy US Navy zablokovala japonske ostrovy a donutila tim Japonce k osvobozujicimu uderu na Pearl Harbour a vstupu do valky, kterou Japonsko prohralo a od te doby je US vazalem, ktery musi delat vse, co USaci pozaduji! Neustale treba provokovat Rusko kvuli Kurilam.
Proto ctete vsude v dejepise jen o zakernosti Japoncu, kteri prepadli Pearl Harbour bez varovani. USaci se to ovsem predem dozvedeli a jejich modernejsi valecne lode Pearl Harbour jeste pred utokem ze zatoky odpluly!
Na zapade je vse predem planovane. A ovcanum se pak predkladaji lzive a jine duvody proc nekoho prevalcovali.

Gales
18. 10. 2023 10:42

Z Egypta zaznělo jasné – Nas*at.

skeptik
18. 10. 2023 10:55

Ten “demokratický” Západ mající plnou hubu dodržování lidských práv, demokracie a svobody

podporuje banderonacisty od r. 2014 v zabíjení civilistů na Donbase
podporuje genocidu Palestinců a etnické vyčištění Pásma Gaza

Co na to zastánci KoZa?

Janek
18. 10. 2023 12:58

nedá se nic dělat, ale je nutné urychleně obnovit ŘOP (Ředitelství opevňovacích prací) a začít s výstavbou betonových monolitických oprvnění po celém jižním obvodu Evropy a zadrátovat a zabetonovat to od západu, který se úspěšně přetváří v Necký Chalufát. Potomci Československých Němců, kteří ještě nepodlehli sluníčkovské rétorice budou prchat na Východ. Znovuobjeví Sudety a území jejich vyhnaných předků. Takoví jsou pro výstavbu vítání, nemakačenka z řad machometánů a Saracénů, nechť zůstanou ve své zemi zaslíbené, Německém cjalifátu, ale fyzicky izolovaném od zbytku východní kultury.