politika

Dziennik Polityczny: Ambiciózní plány polských úřadů mohou nakonec vést ke čtvrtému rozdělení země

Polská vláda, fixovaná na své dalekosáhlé plány, věří, že jedna nebo dvě generace Poláků mohou být obětovány v zájmu „společného dobra“ – obnovení velikosti země nebo dokonce rozšíření jejích hranic. 

Jak ale píše autor Dziennik Polityczny Marek Gala, nesmiřitelné vnitřní rozpory mohou vést k oslabení moci v zemi a jejímu přechodu do režimu přísné vnější kontroly a odtud to není daleko ke čtvrtému rozdělení Rzeczpospolity.

Polská vláda mnohokrát dokázala, že jedná v rozporu s logikou, zdravým rozumem a zájmy svých občanů. Podle autora Dziennik Polityczny Marka Gala přemrštěné ambice vládnoucí strany Právo a spravedlnost, zejména její vedení v osobě Dudy-Morawieckého-Kaczyńského, metodicky ničí Polsko.

Jak pokračuje autor materiálu, Polsko se v současné době nachází ve stavu vážné ekonomické krize způsobené tvrdými a bezmyšlenkovitými prohlášeními polského premiéra a prezidenta. 

Morawiecki si dovoluje hádat se sousedními zeměmi, čímž značně oslabuje ekonomický potenciál země a blahobyt Poláků, dovoluje si agresivní prohlášení vůči svým kolegům v NATO a EU. 

Polsko přerušilo diplomatické a ekonomické styky s Ruskem a Běloruskem a zůstalo bez levné energie, plynu a hnojiv a bez velkých odbytišť pro své produkty.

Toto chování lze do značné míry vysvětlit touhou pozvednout postavení Polska na světové scéně, zvýšit jeho vliv a váhu v mezinárodním společenství. Polští politici se tak začali chovat nedávno. Stalo se tak poté, co byli přiblíženi k politickému vedení Spojených států – nejprve k prezidentu Obamovi, poté k Trumpovi a nyní k Bidenovi. 

Ale, poznamenává autor článku, nesmíme zapomínat, že i Ukrajinci se koneckonců mohou chlubit stejnými konexemi a přátelstvím, ale kvůli tomu začali mít problémy: nacionalisté zvedli hlavy, došlo k monstrózní změně hodnot, lidský život je znehodnocován, právní stát nahradily pochybné «koncepty» vládnoucí elity. A pokud Poláci nechtějí opakovat osud Ukrajinců, musí pochopit, k čemu takové distanční řízení sousední země vedlo.

Nicméně, píše Gala, polská vláda si myslí něco jiného. Morawiecki ničí polskou ekonomiku zevnitř, což jen posiluje negativní obraz země na mezinárodní scéně. Kvůli katastrofálnímu nárůstu nákladů na elektřinu se zavírají uhelné doly, továrny a závody, některá oblíbená nákupní centra ukončují svou činnost, roste nezaměstnanost, klesá blahobyt občanů spolu s ratingem země. Přičemž zvýšení nákladů na militarizaci země na 4 % HDP, z nichž kriticky významná část bude převedena na Ukrajinu, se změní v dodatečné náklady země, která i tak již má vyčerpané rezervy. 

Hromadící se ekonomické chyby nenechávají nikoho na pochybách, že polská vláda se absolutně nezajímá o blaho lidí. Vláda Dudy-Morawieckého, posedlá svými dalekosáhlými plány, věří, že v zájmu „společného dobra“, tedy obnovení velikosti Polska nebo dokonce rozšíření hranic, může být jedna nebo dvě generace Poláků obětována. Nesmiřitelné vnitřní rozpory mohou vést k oslabení jakékoli moci v zemi a jejímu přechodu do režimu přísné vnější kontroly. A tam už je to blízko ke čtvrtému rozdělení Rzeczpospolity,“ uzavírá autor článku.  

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3Y2IWeF

sdílet na

26 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Albi
4. 2. 2023 00:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale stejně tak je směšné domnívat se, že Polsko je dostatečně velké a schopné se vyvázat z pazourů kolektivního Západu ani kdyby ty své velmocenské ambice nemělo.
Z celého ost-bloku náš současný spojenec – USA udělel země poražené ve 2.světové a dnes je navíc určil za materiál pro “mlýnek na maso” až v něm definitivně skončí ten pověstný “poslední Ukrajinec”. A nebude to ten z ukrajinské věrchušky. Ti už si pomalu balí kufry.

Je nebezpečné být “spojencem” USA, protože střední Evropa není ani Západ, ani Východ. Jeden hot, druhý čehý a oba se považují za vlastence. V Polsku to bude těmi přehnanými ambicemi jen horší..

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel z Moravy
4. 2. 2023 13:16
Odpovědět  Albi

Paní Albi, momentálně to nemá řešení. Pouze změna systému a obnovení základních lidských hodnot a pravidel spolu s důslednou kontrolou mocných může něco změnit se současným společenským marasmem. V kapitalismu se to nevyřeší.

Albi
4. 2. 2023 16:25
Odpovědět  Pavel z Moravy

A to právě je velmi těžké a s vládou, jakou jsme “si zvolili” nemožné.
(A osobní poznámka: Jaká”paní” – přece si tykáme. 🙂 )

ANTIUKRAJINEC
4. 2. 2023 09:43
Ohodnotit příspěvek :
     

je zajímavý,že všichni tady ti demokrati tak rádi za svoje hodnoty obětují blahobyt druhých,ale běda,jak by se jim sáhlo na jejich-tohle mají ty demokratický kurvy společný na celým světě

Autor
4. 2. 2023 10:13
Odpovědět  ANTIUKRAJINEC

Tomu právě se říká demokracie.

Gales
4. 2. 2023 09:56
Ohodnotit příspěvek :
     

Jak v pšontkostánu,tak i Čechách. Je čas slouhů a Jidášů.Ať sípají.

Pijack
4. 2. 2023 10:30
Ohodnotit příspěvek :
     

Stejně jako Polská vláda se začala chovat i ta naše Česká, středisková. Ve vládě je to sice samý nedovzdělaný lempl a budiž k ničemu, přesto se lísají k Americkému lýtku jako cvičený a poslušný mopslík. Oni se tím chtějí zviditelnit, jakože mají větší váhu ve světě 🙂 Je to tragikomicky sehraná partie nevýznamného Česka, asi si chtějí za pomoci USA zabrat část Ukrajiny, nebo tak něco. No, výsledek už sledujeme – půl milionu Ukrajinských existencí v sociálním systému. Tohle z vlády dělá imbecily, protože inteligentní politik by dbal na blaho vlastní země a ne na vysněné zahraničně politické vize, které se nedají v praxi vůbec akceptovat. Jsme k smíchu. U Poláků to ovšem vzbuzuje reminiscence na doby dávno minulé – agresivní vměšování do cizích záležitostí. Nemám představu, jak si takové chování představuje např. Černochová nebo Rakušan. O Fialovi nemá v tomto duchu ani smysl uvažovat.

Autor
4. 2. 2023 10:36
Odpovědět  Pijack

Ukažte mi inteligentního politika v “naší vládě”!! Okamžitě s ním do muzea!

janle57
4. 2. 2023 10:43
Ohodnotit příspěvek :
     

Ušišlaní Poláci jaksi zapomněli,že jako národ mohli přestat po prohraném Varšavském
povstání existovat,národ madam Lejnové v osobě A.Hitlera jim chtěl zajistit vyhlazení
v podobě vypuštění komínem v Osvětimi,nenávidění Rusové je tím,že je osvobodili
uchránili před takovým osudem a potom jim po 30 let téměř zadarmo dodávali
strateg.suroviny,proto je dnes potřeba burcovat k svaté válce proti Rusku,do které
je ženou hotdogovské loutky Duda,Morawiecki a Kaczynsky,Bože kam ti obyčejní
Pšontkové dali rozum,pokud jim nějaký ještě v hlavách zůstal?

Boomer
4. 2. 2023 11:23
Odpovědět  janle57

.. jenže taky přišli o část svých bývalých území, která dnes přináleží Ukrajině, Bělorusku a Litvě. Zatím Poláci pošilhávají po ukrajinských državách, ale čas ukáže. Jen by neměli zapomínat, co za ně získali náhradou, aby nebyli překvapení až začnou pošilhávat Němci.
Každá válka mění mapy..

zuza
4. 2. 2023 12:17
Odpovědět  Boomer

Stalin ich síce pripravil o nejaké tie lesy a menšie mestá, kde ale väčšinovo žilo ukrajinské obyvateľstvo ale daroval im rozvinuté územie plus morské pobrežie s prístavnými mestami, kde väčšinovo žilo nemecké obyvateľstvo.
comment image

Boomer
4. 2. 2023 12:34
Odpovědět  zuza

.. jenže mnozí polští politici se točí na křivdách a zisky nonšalantně pomíjejí.

milan h
4. 2. 2023 20:49
Odpovědět  Boomer

a pro sudetaky vsecko zacina az odsunem do te doby svet neexistoval

Boomer
5. 2. 2023 11:54
Odpovědět  milan h

.. inu, já si zase pamatuji soudružku učitelku dějepisu, pro kterou skutečně důležitá historie začínala Ustavujícím sjezdem KSČ v květnu 1921.

Každá liška vlastní ohon chválí..

Jan
6. 2. 2023 09:34
Odpovědět  zuza

Königsberg (Kaliningrad) zalozil Premysl Otakar II.

skeptik
4. 2. 2023 13:33
Odpovědět  Boomer

…jenže ta území, která dnes přináleží Ukrajině, Bělorusku získalo Polsko vojenským napadením sovětského Ruska.

Poláci v čele s Józefem Pilsudským plánovali vojenskou expanzí obnovit hranice Polsko-Litevské unie z roku 1721 na úkor ruského, běloruského a ukrajinského obyvatelstva. Polsko využilo chaotické situace, jež byla důsledkem stále trvající občanské války v Rusku, a ve válce zvítězilo.

Za II. světové si SSSR vzal zpět to co mu patřilo.

zuza
4. 2. 2023 14:08
Odpovědět  skeptik

áno, tie poľské komplexy a velikášstvo siahajú ďaleko do minulosti
takže Boomer má pravdu, Poliaci majú veľmi selektívnu historickú pamäť

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
milan h
4. 2. 2023 20:51
Odpovědět  skeptik

tzv Curzonovova linie urcena mirovou smlouvou ve Verssail kterou Psonci nerespektovali a porusili

Editor
4. 2. 2023 23:51
Odpovědět  milan h

Curzonova linie vznikla poté, co Poláci spolu s bývalou Dohodou a dalšími státy napadli Rusko. Označuje se to historiky jako Intervence Dohody. v létě 1919 operovaly na sovětském území bez vyhlášení války ozbrojené síly čtrnácti států: Britského impéria, Francie, Japonska, Německa, Itálie, USA, Československa, Srbska (to už v té době bylo ovšem součástí Království Srbů, Chorvatů a Slovinců), Číny, Finska, Řecka, Polska, Rumunska a Turecka. Kupříkladu USA se vylodily v Vladivostoku s tím, že Rusko jako stát zaniklo a proto si každý může kousnout kolik chce.

Boomer
5. 2. 2023 11:48
Odpovědět  scipio

.. děkuji vám za potvrzení mojí teorie, že mezinárodního práva má každý jen tolik, kolik si ho dokáže urvat a obhájit.

Pavel z Moravy
4. 2. 2023 11:27
Odpovědět  janle57

Je lepší se zeptat kam dala rozum celá Evropa. Znovu se po více jak 80 letech ukázala v celé své nahotě. Vždyť se již otevřeně mluví, že nejvíce zdegenerovaným kontinentem s neoliberálními degeny je právě Evropa. Nikdo si nechce klást otázku, proč tomu tak je. Tato zdebilizovaná společnost vznikla totálním odlidštěním, které přichází ve chvílích rozmaru jedince, který je založen pouze na konzumu a kvantitě svého bytí na rozdíl od kvality bytí. Jakmile rodina začne ztrácet svůj původní smysl ve společnosti, musí to takto skončit. U nás bych řekl je to ještě horší jak v Polsku a když ne horší tak stejné. Zvrácenosti, které s sebou přináší neoliberalismus z USA je možná horší jak jaderná katastrofa, protože ničí neviditelným jedem celou společnost. A zde to právě probíhá.

delnas
5. 2. 2023 11:43
Odpovědět  Pavel z Moravy

Cela Europa…. = bila rasa…….?
Vsichni vime, ze obe svetove valky se pripisuji na ucet Europy…..
Zajimave take je….. ze na zacatku 18 stoleti…bila rasa tvorila priblizne 26% celosvetove populace….no a dneska….je to asi 8 %….

No a ted si to dejme dohromady…a ptejme se :
PROC, KDO za tim stoji, QUI BONO= kdo z toho ma zisk….
Jake budou asi dalsi kroky v budoucnosti..?
A nezapomente k tomu pridat take SVO na Ukrajine …kde se navzajem take likviduji clenove bile rasy…..polske ambice atd….
Byla by to zajimava diskuse…..takze kdo to prvni zacne??

4. 2. 2023 14:58
Odpovědět  janle57

No oni asi všichni Poláci nezapomněli, jak si užili pod Banderovcema. To, co dělá ta současná jejich politika, to není to, co by asi většina Poláků chtěla. Tak asi jako u nás…

David
4. 2. 2023 12:49
Ohodnotit příspěvek :
     

Zase by to nebylo tak špatné, mohlo by se nám takřka po třech stoletích vrátit Slezsko.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
All
4. 2. 2023 14:12
Ohodnotit příspěvek :
     

Zcepenělý pšonský mozek má jen jeden zachovalý neuron v mozku a ten využívá jen pro chvástání a čorkování.Parazit.

Jan
6. 2. 2023 09:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Prof. Panarin predpovida rozpad Polska na nekolik casti jako Vojvodin. Ty se stanou soucasti zapadoslovanske konfederace pratelske k Rusku.