politika

Drulák: Vláda se pokouší umlčovat každý hlas o Ukrajině, který říká něco jiného než ona

Vláda v čele se současným vedením ministerstva zahraničí se snaží umlčet každý hlas, který říká něco jiného. Taková slova ve vysílání pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyřkl diplomat a bývalý náměstek na resortu zahraničních věcí Petr Drulák. Ten aktuálně kvůli svým výrokům čelí hrozbě vyhazovu z Ústavu mezinárodních vztahů (ÚMV). Exministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL) řekl, že Drulák má právo na svobodu slova, ale měl by ji raději uplatnit například na univerzitní půdě.

Drulák, který byl v minulosti mimo jiné českým velvyslancem ve Francii, ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že ho kritika překvapila. „Když se ta nařčení před létem objevila, tak jsem byl překvapen, protože byla neodůvodněná. Já se ve svých vystoupeních držím faktů,“ tvrdil diplomat. „To, že moje interpretace je jiná než vládní, je celkem přirozené, a nechápu, že vláda se snaží každý hlas, který říká něco jiného než ona, tímto způsobem umlčovat,“ pokračoval Drulák.

Ten doplnil, že není zaměstnancem ministerstva zahraničí a v ÚMV má pracovat jen na částečný úvazek. Podle jeho slov navíc ústav funguje z prostředků nikoliv resortu zahraničních věcí, nýbrž z rozpočtu pro vědu a výzkum.

Drulák nicméně dodává, že veřejně nevystupuje jako člověk z ÚMV, nýbrž jako bývalý diplomat. „Působím ve veřejném prostoru ve svém volném čase a zde platí zákony České republiky, ne představy o tom, jak by se někdo měl přizpůsobovat linii ministerstva zahraničí,“ pronesl exnáměstek tohoto resortu.

Kromě toho zmínil, že má delší korespondenci výtek od vedení ústavu. „Tam je úplně absurdní, co tito lidé, ať už ministerstvo zahraničí, či vedení ústavu, považují za konspirační teorii,“ uvedl v pořadu 360° dále Drulák a jako příklad uvedl svá slova o tom, že působení amerického prezidenta Joea Bidena na Ukrajině „hrozí obrovským konfliktem zájmů“ kvůli napojení jeho syna Huntera Bidena na kruhy „zkorumpované ukrajinské oligarchie, což je prokázáno“.

Drulák připomněl, že sám ÚMV dříve řídil a podle svých slov se s vedením resortu zahraničních věcí na svých vystupováních domluvil. „Vždy byla nepsaná dohoda ‚říkat si můžete, co chcete, ale nikoliv jménem Ústavu mezinárodních vztahů, takže když budete mluvit jako nezávislý politolog, tak nám do toho nic není‘,“ prohlásil diplomat. To ale podle něj nynější vedení ministerstva, v jehož čele stojí Jan Lipavský (Piráti) „potápí“. Dle slov Druláka je nutné, aby ve veřejném prostoru hovořili i odborníci, kteří takříkajíc nedrží basu s vládou, která je právě u moci.

Svoboda: Ať Drulák skončí a pak veřejně publikuje, co chce

Podle exministra zahraničí Cyrila Svobody by Drulák mohl své názory klidně prezentovat, ale nikoliv coby představitel zmiňovaného ústavu, který je spjat s tuzemskou diplomacií. „Názory pana profesora Druláka znám a pokud mluví v akademické obci, třeba jako učitel na univerzitě, tak má plné právo říkat si, co si sám myslí,“ řekl Svoboda.

Oproti tomu v případě státní diplomacie je podle něj nutné dbát na to, co je prioritou ministerstva zahraničí. „Absolutní svoboda slova je na univerzitách, ale jinde je potřeba brát v úvahu, kdo je zřizovatelem, kdo platí, a přizpůsobit tomu své vyjádření,“ doplnil Svoboda s tím, že nejlepší řešení by bylo, kdyby Drulák přestal pro ÚMV pracovat – pak by si mohl veřejně publikovat, co by chtěl.

Vytýkací dopisy a hrozba vyhazovem

Drulák čelí kritice kvůli svým leckdy kontroverzním výrokům. Naposledy pobouřila jeho slova o Ukrajině. „Ta země zažila v historii strašné věci. Nyní však nevím, zda bude schopna přežít zimu. Významnou část energetických sítí má pod sebou Rusko. A to, co pod kontrolou nemá, může zničit. Nevím, o co se západní stratégové, kteří říkají, že se situace obrací a Ukrajina může zvítězit, opírají. Přijde mi to jako naprostá fantasmagorie,“ uvedl Drulák ve vysílání CNN Prima NEWS počátkem září.

Kvůli těmto prohlášením měl dostat již dva vytýkací dopisy, jak upozoril deník Echo24. „Hlasy pracovníků/-ic ÚMV jako renomované veřejné výzkumné instituce zároveň nemohou obsahovat nedoložené konspirační narativy, překračovat určité meze korektnosti, zatemňovat a účelově zobecňovat. To je prof. Petru Drulákovi ze strany vedení ÚMV už nějakou dobu zcela jednoznačně komunikováno a odklon od těchto pravidel je mu důrazně vytýkán,“ zmínil ústav ve svém oficiálním prohlášení.

sdílet na

45 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
18. 9. 2022 03:38
Ohodnotit příspěvek :
     

Cyril Svoboda…
Další z plejády šmejdů co arbiter democratiae.

Ladislav
18. 9. 2022 07:10

💤Babišův placený jako našeptávač na plný úvazek! Takže nevolitená korouhvička!

ijn
18. 9. 2022 09:15
Odpovědět  Ladislav

destrukce a demolice státu ČR pacholci cizí moci musí dokončit, bez ohledu na lid obecný, mají slíbenou Floridu, ale smrt je dostihne v ČR!!!

Pavel K
18. 9. 2022 09:53
Odpovědět  ijn

Ono by se mohlo i vytvořit trestné komando Bratrstvo kočičí pracky a postupně je dohledat třeba i na Severním pólu. Velice rád na to přispěji z mého mrzkého důchodu poměrnou částkou. To by byla dobrá investice.

[Trol-1] Severak
18. 9. 2022 04:50
Ohodnotit příspěvek :
     

Není to ten, co pracoval pro SVR? Pokud ano, může být rád, že žije v ČR. Jinde by za to dostal klidně 25 let či trest smrti. V Rusku by byl už v gulagu. Pokud by náhodou nevypadl z okna.

Ladislav
18. 9. 2022 07:12
Odpovědět  [Trol-1] Severak

💤V amícké rezervaci už by byl po smrti! Hňupe natvrdlej!

[Trol-1] Severak
18. 9. 2022 07:15
Odpovědět  Ladislav

Ja vím, na Ruskem placených webech se to píše, že jsou v USA nějaké tábory. Za vlastizradu ale skutečně v USA trest smrti hrozí.

Lev Prch
18. 9. 2022 10:17
Odpovědět  [Trol-1] Severak

To by udavač Havel visel!

Lev Prch
18. 9. 2022 10:58
Odpovědět  Lev Prch

Pro začátek omluva Němcům a neoprávněně navrácený majetek po kolaborantským strejdovi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] Severak
18. 9. 2022 12:18
Odpovědět  Lev Prch

Za co?

18. 9. 2022 11:33
Odpovědět  [Trol-1] Severak

Naklikej si “Koncentrační tábory FEMA”, než začneš pí-čoviny. Jsou udržované v provozuschopném stavu a mají kapacitu přes dvacet milionů kousků. Aspoň nebudeš za nevědomo. A nejsou to rusweby, aby bylo jasno. Někde tam najdeš vidka natočená amíky a najdeš to i na anglowebech. Že by to všechno cáloval Putin? Pak je nejmíň ředitel vesmíru a měl bys začít lézt do ři-ti jemu, troldo.

Lev Prch
18. 9. 2022 12:16

Masunta tomu nerozumí,tapetuje dokola Ctrl-C a Ctrl-V 👎

Masunta
18. 9. 2022 15:37
Odpovědět  Lev Prch

Kuk, všemi opuštěný.. a alespoň toto rozchodíš? : .

Lev Prch
18. 9. 2022 16:58
Odpovědět  Masunta

Podle sebe soudím tebe, Andílku?!

Masunta
18. 9. 2022 19:36
Odpovědět  Lev Prch

Znám tvůj přístup… kuk.

jar
18. 9. 2022 07:35
Ohodnotit příspěvek :
     

Ciril Svoboda je z řady šmejdů,co po agentu havlovi jedou ve své setrvačnosti demokracie,dnes už démonů kracie.Budou dále výt nesmysly za nesmyslem,protože na tomto výnosném obchodu o demokracii v rukou největších všiváků z usa zbohatli,nahrabali si.Nikdy nic nepřiznají,to jim jejich velmi nízké ego nedovolí,raději budou dělat dál veřejně blbečky a hňupy,vždyť ta vygumovaná děcka z degenerovaného školství plné bludů a dalších lží nic nepochopí,nic neuvidí,ti už vůbec nedokážou rozlišovat lžii od pravdy,tak co, ti ůplatní šmejdi co přišli po Pilátu Havlovi klidně jedou dál.Celá ta smečka podvodníků,hyen a psů,mopslíků jako Ciril Svoboda,to stále bzučící hejno komárů,parazitů lidské společnosti.

[Trol-1] Severak
18. 9. 2022 07:54
Odpovědět  jar

Ty si nějak ve škole zaspal. Cyril se píše.

Markýza
18. 9. 2022 08:55
Odpovědět  [Trol-1] Severak

Poslyšte, vy s těmi vašimi plýnkami se raději moc do pravopisných debat nepouštějte.

Petr z Moravy
18. 9. 2022 09:00
Odpovědět  Markýza

Nechte ho. Každý se někdy sekne. V jednom textu ale většinou ne vícekrát.

18. 9. 2022 11:43
Odpovědět  Petr z Moravy

Kdepaks nechal mísu? Šla se vylejt?

Gales
18. 9. 2022 09:48
Odpovědět  [Trol-1] Severak

To napsal z bezpečnostních důvodů,aby ho Cyril nemohl žalovat páč Ciril je někdo jinej.

18. 9. 2022 11:42
Odpovědět  [Trol-1] Severak

Zajímavé, že zrovna ty poučuješ. Viz Kinžály došli. Asiže ožili a šli pěšky. Ledaže to byl kolega troll z druhé směny. Vlastně určitě, už dříve jsem si všiml, že jste na tom nicku bl-bej a hodně bl-bej – možná ještě i nejb-lbě-jší. Prostě stará sestava kačerů opět v akci.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
18. 9. 2022 08:08
Odpovědět  jar

Hlupák, co se někde objevil náhodou a z toho žil celý život.

All
18. 9. 2022 07:53
Ohodnotit příspěvek :
     

Ciril Svoboda je obyčejný politický hrabal,hrabálek vyčůránek,ano jede ve svém nízkém egu klidně dál,ještě to jede,ještě se to nosí ta USA zvrhlá móda,USA kecy o USA demokracii,zvrhlosti,podvodů,lhaní vedoucí jen k jedinému , válce,válkám ,rabování,zbídačování celých národů a států.Ti parchanti,co přišli po Pilátu Havlovi dál vyjí poslušně podle pokynů svých páníčků andglosasů ,od kterých dostali zaplaceno,aby zničíli a rozkradli a dělají to dál a ani jim nevadí,že už i cíleně vraždí,podporují fašizmus a nacisty,teroristy a žoldáky na ukrajině placené z USA,Londýna i Bruselskou klikou fašistů a jejich mopslíků bezmozků.

sizok
18. 9. 2022 08:32
Odpovědět  All

Nedá se nesouhlasit.

sizok
18. 9. 2022 08:35
Ohodnotit příspěvek :
     

A čemu se diví? Byl součástí mainstremu, ví jak to chodí. Byť s ním mohu souhlasit,
neznamená, že ho budu litovat. Na dnešní situaci má i on svůj podíl.

Markýza
18. 9. 2022 08:57
Odpovědět  sizok

Nevypadá, že by chtěl politovat. Rozčiluje ho přístup a to dělá dobře, že ho to rozčiluje.

Lubek
18. 9. 2022 08:54
Ohodnotit příspěvek :
     

“…vzdelaná európska mládež bude nútená emigrovať do Ameriky. Hlavným cieľom Washingtonu by podľa odborníkov malo byť rozdeliť Európu, najmä Nemecko a Rusko a zničiť európsku ekonomiku prinútením „užitočných idiotov v politike“, aby zastavili ruské dodávky energie na kontinent.”

Citát z iného portálu. Možno to tak nie je, v tejto dobe ťažko úplne uveriť čomukoľvek, ale ak lajnová skutočne poslala francúzsku poslankyňu s účatmi za energie do Moskvy…

milan h
18. 9. 2022 11:09
Odpovědět  Lubek

von Lejnova a madm Trussova jak libozvucne znejici mena v ceskem jazyku

ijn
18. 9. 2022 09:19
Ohodnotit příspěvek :
     

kolik je takových šmejdů ve Strakovce??? všichni cca 250 kriplů se tam živí!!! zjistit jejich bydliště a tam protestovat pod jejich okny, zrůdy se musí posrat strachy, jako sere ČEZko Beneš doma v Pařížské ul.

Pavel z Moravy
18. 9. 2022 09:32
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejhorší na tom je, že Cyril Svoboda je jinak vzdělaný člověk a neměl by to mít zapotřebí sloužit těmto lidem, protože ten by si mohl s Lipavským vytřít. Ti všichni co nás v současnosti reprezentují jako zástupci lidu, takovou sortu lidí hledat, najít a dosadit do vládních křesel, to musel mít ten imaginární pánbíček oči v zadnici, a lidem způsobil při volbách šedý zákal, jinak to není možné.

Gales
18. 9. 2022 09:45
Ohodnotit příspěvek :
     

ZLATÍ KOMUNISTI. Demokradi si na demokracii jenom hrají a předstírají že se jí řídí.Podle skutků poznáte je.

Gales
18. 9. 2022 10:49
Odpovědět  Masunta

Na tuto stránku nemám přístup.

Lev Prch
18. 9. 2022 11:02
Odpovědět  Gales

Neotvírat i kdybys mohl,,čOUDlekovo odkazy jsou beztak o ničem 👎

Masunta
18. 9. 2022 15:39
Odpovědět  Lev Prch

……………. 🙂 kuk

Masunta
18. 9. 2022 15:39
Odpovědět  Gales

Já vím. Ale o nic zvláštního jsi nepřišel. Už to nebudu posílat.

Administrátor
P.A.Semi
18. 9. 2022 11:03
Odpovědět  Masunta

obrázek z email.seznam.cz vidíte jenom vy, tam k vašemu mailu samozřejmě nemá nikdo další přístup…

18. 9. 2022 11:49
Odpovědět  Masunta

Nechápu, proč diskutérům furt ukazuješ náhled do své hlavy. Leda bys je chtěl tou pustotou vyděsit.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Masunta
18. 9. 2022 15:40

Nechápeš toho mnohem více, Milánku náš bez tolerance.

Lev Prch
18. 9. 2022 10:16
Ohodnotit příspěvek :
     

Kdo podporouje nazibanderovce měl by sedět, doživotně!!!!

Masunta
18. 9. 2022 15:43
Odpovědět  Lev Prch

U psych. postižených (tedy škodičů) je velmi rozvinutý příklon k násilí a k nadměrnému používání vykřičníků. Cokoliv, co by takovým pomohlo lézt po zádech jiných nahoru, podporují. Skuteční lidé se v jejich přítomnosti necítí dobře a koukají zdrhnout. Znám jednoho, v žádné práci nevydržel, žena i dcera mu utekly a dcera si chtěla změnit příjmení. Má ten psychouš 4 exekuce. Buď rád, že tě trochu urejdovávám.

Lev Prch
18. 9. 2022 17:01
Odpovědět  Masunta

F73,A52,F22,F100,F102,F104,F200,F600,F600,F800,F801,G10,Q56,N393…..inu incest z tebe jen čiší 👎

Masunta
18. 9. 2022 19:39
Odpovědět  Lev Prch

To je stanovisko psychiatrů, cukrouši… 🙂

Karel
18. 9. 2022 16:31
Ohodnotit příspěvek :
     

Svoboda slova v praxi v představách nacismem načichlé vlády Česka.