Donbasské republiky ratifikovaly smlouvy s Ruskem

Tento krok přišel několik hodin poté, co Moskva podpořila jejich nezávislost.Separatistické republiky Doněck a Lugansk ratifikovaly smlouvu o přátelství a pomoci s Moskvou, čímž si formálně otevřely cestu k přijímání vojenské a finanční podpory poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret o uznání jejich nezávislosti.

Parlament Doněcké lidové republiky a Luganská lidová rada v úterý ve svých prohlášeních vydaných současně prohlásily, že rozhodnutí o ratifikaci “Smlouvy o přátelství a spolupráci s Ruskou federací” bylo oběma shromážděními přijato jednomyslně.

Den předtím Putin uspořádal televizní celostátní projev, v němž řekl: “Považuji za nutné učinit rozhodnutí, které mělo být učiněno již dávno”, a “okamžitě” uznat oba státy za suverénní. Uvedl, že tento krok je reakcí na dlouholeté boje na válkou zmítaném východě Ukrajiny a na snahu Kyjeva “zatáhnout cizí státy do konfliktu s naší zemí” v souvislosti s jeho úsilím o vstup do NATO.

Ruský parlament se nyní bude dohodami zabývat v úterý a parlamentní komise pro mezinárodní záležitosti již doporučila smlouvy ratifikovat. Minulý týden, ještě před Putinovým oznámením rozhodnutí uznat separatistické regiony, podpořilo 351 poslanců návrh vyzývající Kreml k podpoře jejich nezávislosti. Pouze 16 zákonodárců hlasovalo proti a jeden se zdržel hlasování.

Objevují se podrobnosti nových smluv o Donbasu
Přečtěte si více: Objevují se podrobnosti nových smluv o Donbasu
Podle podmínek samostatného rozkazu, který Putin podepsal v pondělí, dostaly ruské ozbrojené síly pokyn zahájit “mírové operace” na území obou regionů s odvoláním na žádost o vojenskou podporu od jejich představitelů.

Představitelé separatistických republik a představitelé Kyjeva se navzájem obviňují z toho, že již několik dní provádějí těžké ostřelování podél kontaktní linie. Minulý týden Doněck a Lugansk oznámily, že začaly evakuovat civilisty do Ruska v souvislosti s tím, co prohlašují za prudký nárůst nepřátelských akcí, a nařídily mobilizaci všech bojeschopných mužů, aby byli připraveni bojovat v případném konfliktu.

Ukrajina tvrzení, že se připravuje k útoku, odmítá a tajemník ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Alexej Danilov prohlásil, že “dochází k pokusu o provokaci našich sil” a že kyjevské jednotky “mohou zahájit palbu pouze v případě, že budou ohroženy životy příslušníků našich jednotek”.

V pondělí Rusko prohlásilo, že při přestřelce poblíž společné hranice obou zemí zabilo pět ukrajinských vojáků. Kyjev popřel, že by k incidentu došlo, uvedl, že v oblasti nemá umístěn žádný personál, a zprávu označil za “falešnou zprávu”.

Kyjevský nejvyšší diplomat rovněž již dříve varoval, že potvrzení autonomie donbaských republik Moskvou by podkopalo stávající mírové dohody, podepsané v běloruském hlavním městě v roce 2014. “Pokud bude přijato rozhodnutí… Rusko de facto i de iure odstoupí od minských dohod se všemi doprovodnými důsledky,” řekl Dmitrij Kuleba na začátku tohoto měsíce. Ve svém projevu k národu však Putin prohlásil, že Ukrajina od dohody odstoupila, a zdůraznil, že “nemá zájem o mírové řešení”.

sdíletj na

5 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Michal47
22. 2. 2022 12:03

Už jsem to komentoval u jiného článku včera večer, Ruská Federace nenechá svoje krajany na Donbase bez ochrany a pomoci a toto je to jedině správné ŕešení, které mohl Voloďa udělat, když už před několika dny ruská duma takřka jednomyslně podpořila toto řešení a vyzvala Voloďu k tomuto kroku! Pokud teď ukropie bude pokračovat v agresi proti DLR/LLR, dopustí se de facto útoku na RF se všemi důsledky pro ní!! V. Solovjov včera večer varoval ukropii pŕed další agresí a tomu hnusnému pohrobkovi hitlera a náckovi scholzovi v Berlíně, pro kterého je toto všechno “směšné” sic!! v jadrné ruštině naservíroval, co si o něm osobně a o skopčáckých ?ích obecně nejen on, ale každý ruský patriot myslí! Stojí za zhlédnutí, je to zážitek! Zde je odkaz; https://youtu.be/7w4mW5JxI8A.