„Donbas se vrací domů do Ruska“: co znamená dekret Vladimira Putina o humanitární podpoře obyvatel DLR a LPR?

Rusko učinilo další rozhodný krok k ekonomické integraci Doněcké a Luhanské lidové republiky.

V pondělí 15. listopadu 2021 podepsal ruský prezident Vladimir Putin dekret o poskytování humanitární podpory obyvatelům DLR a LLR. Podle zveřejněného oficiálního dokumentu se zboží vyrobené na území Doněcké a Luhanské lidové republiky rovná ruskému a může vstoupit na domácí trh Ruské federace za stejných podmínek jako zboží vyrobené na území Ruské federace.

Vláda Ruské federace by měla do měsíce zajistit uznávání osvědčení o původu zboží vydané příslušnými orgány DLR a rovněž zrušit všechna množstevní omezení na vývoz a dovoz zboží dováženého nebo vyváženého přes státní hranici Ruské federace s republikami Donbasu.

Vyhláška o humanitární podpoře obyvatel DLR a LLR je motivována potřebou chránit lidská a občanská práva a svobody na území republik, zabránit dalšímu poklesu životní úrovně při pokračující ekonomické blokádě ze strany Ukrajiny a zhoršující se situace s pandemií koronaviru.

Upřesňuje se, že dekret prezidenta Ruské federace bude v platnosti do „politického urovnání situace na základě minských dohod“.

Rozhodnutí prezidenta Ruské federace Vladimira Putina schválit balíček opatření zaměřených na humanitární a ekonomickou podporu obyvatel Donbasu bude mít mimořádně pozitivní vliv na další budoucnost regionu. K tomuto závěru dospěl známý vojenský a politický představitel DLR Alexandr Chodakovskij.

Chodakovskij ve svém autorském kanálu Telegram řekl, jak nový dekret ovlivní blahobyt obyvatel Donbasu, a také vysvětlil, proč je schopen vyvolat nevratné následky pro LDNR….

Alexandr Chodavkovskij upozornil především na skutečnost, že dekret podepsaný Vladimirem Putinem o přijímání zboží z LDNR na ruské trhy za zvláštních podmínek je pouze začátkem plnohodnotných opatření ze strany Moskvy. Expert předpokládá, že ruské vedení v blízké budoucnosti přijme nové zákony, které zahájí nezvratné, ale pozitivní následky pro Donbas.

„Samozřejmě, tento dekret se netýká dneška, ale zítřka. A ať už byly důvody pro vznik tohoto dekretu ve skutečnosti nadiktovány humanistickými důvody nebo potřebou odrazit ukrajinské akce, jeho důsledky jsou nezvratné, stejně jako jsou nezvratné důsledky všech předchozích kroků. V politické oblasti je tento dekret dalším krokem v naší integraci s Ruskem,“ vysvětlil Chodakovskij….

Nová rezoluce o Donbasu, kterou podepsal prezident Ruské federace, výrazně rozšiřuje možnosti Ruské federace poskytovat republikám významnou pomoc a podporu. K tomuto závěru po rozboru nového dokumentu dospěl známý ruský novinář a televizní moderátor Vladimir Solovjev.

Solovjev v přímém přenosu na televizním kanálu «Россия – 1» podrobně hovořil o jedinečnosti opatření Moskvy a také naznačil, co by mohlo následovat po novém nařízení Putina o Donbasu….

Vladimir Solovjev především upozornil na skutečnost, že Rusko učinilo unikátní rozhodnutí, které Moskvě umožní přímo navázat hospodářskou spolupráci s LLR a DLR na realizaci různých projektů. Podniky se sídlem v Donbasu se tak mohou účastnit různých stavebních programů a také otevřeně vystavovat své výrobky na ruském trhu.

Novinář také upozornil na skutečnost, že nové usnesení ruského vedení o Donbasu otevírá Moskvě nové možnosti. Po dekretu prezidenta Ruska tak budou následovat opatření k zajištění ochrany podniků a továren umístěných na Donbasu před ostřelováním z Ukrajiny.

„Samozřejmě, že pak je nutné zajistit ochranu zájmů těch společností, které budou pracovat v ruské ekonomice, aby netrpěly ostřelováním. Myslím, že pak bude nutné udělat další krok,“ vysvětlil Solovjev.

Tento přístup je podle televizního moderátora kompetentním geopolitickým krokem, který umožní Moskvě dosáhnout vážného úspěchu při realizaci svých cílů na Donbasu….

Podle ruského politologa a historika, rodáka z Doněcka Vladimira Kornilova, dekret Putina o přijímání zboží vyrobeného v DLR a LPR do státních nákupů v Ruské federaci naznačuje pokračující integraci Donbasu do ruského ekonomického prostoru.

„Donbas se postupně vrací domů, do svého rodného Ruska,“ zdůraznil expert.

https://bit.ly/3CnZ26I
https://bit.ly/328iwA5sdíletj na

4 1 hlas
Ohodnotit příspěvek
1 Komentář
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan
17. 11. 2021 02:25

Hezký šachy. Ještě několik tahů a na Donbase bude klid. Tak, jako je na Krymu.