politika

Do Kolumbie přišel růžový příliv. Americký chráněnec prohrál s „partyzánem“

Latinská Amerika – odbočka doleva.

V Latinské Americe pokračuje odbočka doleva. Tentokrát se levici podařilo získat převahu v Kolumbii, kde po desetiletí vládla středopravice orientovaná na USA.

O celých 700 000 hlasů zvítězil ve druhém kole bývalý starosta Bogoty Gustavo Petro, bývalý partyzánský bojovník v hnutí M-19.

Washington spěšně poblahopřál nově zvolenému prezidentovi a slíbil, že bude v každém případě pokračovat ve spolupráci s Bogotou.  Na Petrovo vítězství se však v USA pohlíží se zděšením. V sázce je mnoho – včetně zahraniční politiky, ve které byla Kolumbie ve všem podřízena USA. 

Po volbách v Argentině, Peru, Chile a nyní Kolumbii nezůstalo v regionu u moci mnoho pravicových režimů. Zatím Bolsonaro v Brazílii – ale v říjnu budou volby, kde také s vysokou mírou pravděpodobnosti prohraje. Triumf levice zasáhne již tak oslabený vliv USA v Latinské Americe – a posílí pozici Číny a Ruska v regionu.

Růžový příliv* v Jižní Americe tedy pokračuje. 

Před těmito volbami byly levicové vlády u moci v Argentině, Bolívii, Chile, Kubě, Hondurasu, Mexiku, Nikaragui, Peru, Svatém Vincentu a Grenadinách a Venezuele. Nyní je na řadě Kolumbie, kde zvítězil Gustavo Petro, bývalý levicový radikální partyzán, který vede koalici různých kolumbijských levicových stran a hnutí.

Pro pravici je to historická porážka – poprvé v Kolumbii volby vyhrála levice.

Mezi oznámené iniciativy nového prezidenta patří:

1. Obnovení diplomatických vztahů s Venezuelou a otevření hranic. To de facto znamená odmítnutí uznávat za prezidenta Guaidóa.

2. Implementace multivektorové politiky v zájmu Kolumbie.

3. Revize dohod o volném obchodu s USA.

4. Odmítnutí nadměrné produkce ropy v Kolumbii.

5. Reformy v zájmu zemědělců a rolníků.

6. Zavedení daní z dividend a daně z majetku za účelem krytí rozpočtového deficitu.

7. Civilní procesy s vojáky zapojenými do páchání válečných zločinů.

8. Udržovat mírovou smlouvu s partyzány FARC a dosáhnout mírové smlouvy s partyzány ELN.

9. „Válka proti drogám“ bude nově definována jako zcela neúčinná. Policie bude mít zakázáno účastnit se útočných operací.

10. Zabití demonstrantů během protestů v letech 2020-2021 bude vyšetřeno.

Obecně bude zajímavé sledovat, jak se mu to všechno podaří tváří v tvář nelibosti USA, dominanci drogových kartelů a polarizaci chudé země, kde část armády sympatizuje s pravicí.

I tak věrný americký vazal jako Kolumbie však jasně ukazuje, že i na dvorku slábnoucího hegemona je vše v pořádku. Logickým vyústěním těchto procesů v Jižní Americe by měla být porážka Bolsonara a vítězství Luly v prezidentských volbách v Brazílii, které završí další cyklus růžového přílivu.

Pro Pokec přeložila Janinna.

https://bit.ly/3y7Ok5q
https://bit.ly/3N1xPfL

* Růžový příliv (španělsky: marea rosa, portugalsky: onda rosa, francouzsky: marée rose) nebo odbočit doleva, byla politická vlna a vnímání obratu k levicovým vládám v latinskoamerických demokraciích a odklon od neoliberálního ekonomického modelu na počátku 21. století.

sdílet na

4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
21. 6. 2022 01:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Už jsem kvůli té růžovosti jásal, že tam nafárali naši bukvíci a že od nich bude konečně klid: Ale neva, tohle je ještě větší důvod k jásotu. Hm… Tak nevim… nevim… Neměl by Biden pro sichr používat chodítko? Ještě pár takových zpráv a švihne to s ním, a bude mít ještě větší ostudu, než když spad z kola, že si neuvědomil, že se sice mentálně vrací do dětských let, ale stabilizační kolečka na kole už přes sedmdesát let nemá.

Pavel
21. 6. 2022 08:28

Dnes jste skutečně pojedl super vtipné kaše. Bravo.

janle57
21. 6. 2022 10:22
Ohodnotit příspěvek :
     

Tuhle skvělou zprávu si tak nějak Goebbels24 a Prima Fake News nechávají pro sebe,
agent CIA Koudelka jim to pěkně,po ideologicku vysvětlil,vždyť si ten řád Bílého
lva musí taky pěkně odmakat, v jižní Americe už snad všichni konečně pochopili,
kdo je tam celá léta okrádal a z místních lidí si udělal jen novodobé otroky !!

Ladislav
21. 6. 2022 17:47
Odpovědět  janle57

Pomalu zjištují, že amícky gengstr je světový zločinec a nedá se mu věřit! Co nejrychleji ty zločince vyhladit! Pak bude mír na planetě!