politika

Dmitrij Jevstafjev: Nový Vietnam přede dveřmi – proč se Spojené státy poprvé nepostavily za Polsko

Američané nepříjemně překvapili své satelity tím, že rázně ustoupili od provokace, která měla podle představ kyjevských režisérů nevyhnutelně vtáhnout NATO do konfliktu na Ukrajině.

Kyjev a Varšava velmi efektivně a rychle zinscenovaly příběh raketového útoku na území Polska.  Provokace byla příliš zřejmá – ukrajinská protivzdušná obrana nemohla střílet na polskou hranici, když všechny cíle (ruské rakety) létaly z opačného směru. Útok S-300 na polské území byl proveden záměrně a jasně se svolením polských přátel kyjevského režimu. 

Už i polská média začala něco tušit. 
Již zveřejňují schémata, kde je jasně vidět, že zatímco ruské rakety ničily energetická zařízení ve Lvovské oblasti, ukrajinská PVO střílela úplně jiným směrem a zabila dva Poláky.

Tyto dvě rakety, které letěly do Polska, měly zapojit NATO do vojenských operací, tedy vyvolat třetí světovou válku. Záležitost zůstala chvíli viset ve vzduchoprázdnu – čekala na schválení a mediální propagaci ze strany Spojených států. Američtí partneři Varšavy a Kyjeva však jednali nečekaně a hned v počátku utnuli dobrodružství nebezpečné pro celý svět. 

Poláci byli reakcí Washingtonu jednoduše šokováni, protože zámořský pán se vždy postavil za svůj satelit, bez ohledu na to, kdo byl v tu chvíli v Americe u moci – republikáni nebo demokraté.

Bezprecedentní rozhodnutí Spojených států ve věci úderu ukrajinské protivzdušné obrany na území Polska ve vysílání politické talk show „Večer s Vladimirem Solovjevem“ se pokusil vysvětlit politolog Dmitrij Jevstafjev a zdůraznil, že Zelenskij rozhodl o této provokaci po vystoupení na summitu G20. 

Zelenskému se zdálo, že kolektivní Západ vřelou reakcí na jeho agresivní projev legalizoval jakýkoli vývoj událostí a rozvázal mu ruce. Poláci snadno souhlasili s návrhem svého souseda, věřili, že USA a NATO zareagují jak mají, aniž by nechaly Polsko na holičkách. Oba provokatéři se velmi mýlili, ale soudě podle prohlášení z posledních dnů to stále nepochopili.

„Z mého pohledu se Američané začínají tohoto konfliktu postupně stranit. Obecně máme poněkud novou situaci. Ve Spojených státech roste povědomí, že situace kolem Ukrajiny a uvnitř Ukrajiny by se teoreticky mohla stát novým Vietnamem, nikoli však pro Rusko, ale pro Spojené státy samotné. 

V lednu se navíc vnitropolitická situace ve Spojených státech poněkud změní. Ne zásadně, ale alespoň není pochyb o tom, že všechny dodávky Ukrajině čeká vážná revize. Republikáni budou pečlivě kontrolovat, kdo co dal a přidělil a kdo z toho kolik dostal. 

Porážku pro demokraty na bitevním poli by mohla doplnit řada ohlušujících skandálů. Nový Vietnam je na prahu a na obranu Polska není čas. Ukrajinské dobrodružství se stává v mnoha ohledech nebezpečným a jeho hlavní lobbisté se snaží spěšně si umýt ruce,“ vysvětlil expert.

Jevstafiev připomněl, že ve Vietnamu utrpěly americké elity nejen vojenskou porážku. Stahování vojáků doprovázelo vysoce sledované protikorupční vyšetřování, skandály a rezignace. Nyní se stejný problém rýsuje na Ukrajině a demokraté se snaží vyhnout tomu, aby se historie opakovala. 

Politické režimy ve Varšavě a Kyjevě nejsou tak důležité a cenné jako udržení moci a reputace ve vlastní zemi.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3GwWN6V

sdílet na

10 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
21. 11. 2022 22:23
Ohodnotit příspěvek :
     

někdo tu srandu bude muset zaplatit zábava pomalu končí a vrchní začne vybírat a připočte si tučné spropitné

Pavel
22. 11. 2022 09:25
Odpovědět  Pavel

Jmenovče máte pravdu,ale tu srandu budeme a !de fakto! ji již platíme i my!Celá šaškárna s covidem a teď válka na Ukrajině je o US dluhu.USA nejsou schopny ani ochotny své dluhy splatit a vymysleli, jak do jejich dluhů zapojit celý svět a jako bonus oslabit Rusko s EU spolu se snížwním populace.Jenže jim do toho hodili Rusové vidle a proto ta hysterie a podpora banderovců celým západem!!!

Gales
22. 11. 2022 10:37
Odpovědět  Pavel

Z ajronetu.. Pomalu začíná vyplouvat na povrch, proč Polsko chtělo zatáhnout NATO do války. Byla by to záminka pro vyhlášení válečných stavů s širokými pravomocemi na omezování vlastnictví nemovitostí

Už doufám chápete, proč Petro Fialenko usiluje v ČR o schválení válečného stavu a proč všichni z jeho vlády ronili krokodýlí slzy, když se nepodařilo minulý týden zatáhnout NATO do války na Ukrajině proti Rusku, protože se ukázalo, že útok na polský traktor a valník měly na svědomí dvě ukrajinské a nikoliv ruské rakety. To zklamání bylo o to silnější, že když teď přijde obrovská migrační vlna z Ukrajiny, tak se všechno zkomplikuje a bez válečného stavu to budou mít vlády ČR a Polska moc těžké.

Ve válečném stavu může vláda rekvírovat nejen soukromý majetek, soukromé nemovitosti, byty, budovy pro ubytování Ukrajinců, ale může i rekvírovat a delegovat pracovní sílu a nařídit lidem, aby zadarmo pracovali a pomáhali Ukrajincům.

Helena
22. 11. 2022 13:24
Odpovědět  Gales

Jde to lehce, kdo nemá nas.áno v lebce – že jde jen a jen a pouze o majetky bylo jasné už při začátku kovidteroru a zkušebního uzavření fabrik, provozoven, firem, škol, hospod atd. 2. jasná zpráva o tom, že jde jen a jen o majetky byla, když v červnu 20 Babiš uposlechl rozkaz Bruselu a udělal nám všem nesplatitelnou sekyru.

Autor
22. 11. 2022 13:26
Odpovědět  Pavel

My už platíme a bedeme platit i tu obnovu.

Frankie
21. 11. 2022 23:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Pšonci by také zasloužili dostat přes tlamy. Je to neskutečná pakáž.

Petr
22. 11. 2022 08:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Nejdřív Ukrouše vyzbrojí a teď couvaj ? Ukrouši teď mohou napadnout zem jakou si umanou ! A kdo jim v tom zabraní když už v evropě zbraně téměř nejsou !

Ratus
22. 11. 2022 13:11
Ohodnotit příspěvek :
     

Tak nějak matně vzpomínám,jak nás po řijetí do NATO media masírovala,že jakmile se
vás někdo jen dotkne,hned na něj zaůtočíme.Jojo chtěl bych to vidět.

22. 11. 2022 15:30
Odpovědět  Ratus

Okamžitě by byla zahájena operace “Velké mlčení”.

22. 11. 2022 15:28
Ohodnotit příspěvek :
     

“… tyto dvě rakety…”

Kam se kurwa poděla ta druhá raketa?!