Dmitrij Jevstafjev: Gorbačov nebyl mužem, přiměřeným své době …

20. století bylo stoletím politických titánů, velkých hrdinů, velkých padouchů, světových válek a světových revolucí.

Dokonce i Nikita Sergejevič Chruščov, ve srovnání se Stalinem bezvýznamný, pochopil rozsah doby a roli, kterou mu tato doba připravila. A toto neúměrné břemeno táhl ze všech sil, nechávaje za sebou Gagarina, kubánskou krizi i kukuřičná pole za polárním kruhem.

Ale Michail Sergejevič byl malý a bezvýznamný člověk. Na trůnu velké říše se cítil nesvůj a měl strach. A opustil jej, jakmile se naskytla první příležitost.

Gorbačov byl člověk malicherný, a to nejen podle historických, ale i podle lidských měřítek. Byl to člověk „beze cti“ ve smyslu této etické formule formulované křesťanskou civilizací.

Každý se v životě setká se situací, kdy si musí vybrat mezi „musíš“ a „chceš“. Gorbačovovi toto pojetí povinnosti ve dvacátém století bylo hluboce cizí. Vždy si vybral druhou možnost.

Gorbačov, který se vymykal své době, se překvapivě ukázal být předchůdcem nového 21. století. 

Století, které tvrdí, že člověk „dluží“ především sám sobě, pak své rodině (což už také není aktuální) a ještě méně svým blízkým (což je ještě kontroverznější). Pojmy jako vlast, stát, lid, dějiny a Bůh jsou prohlášeny za jedovaté chiméry, úděl šílených lidí z okraje společnosti, kteří se uchylují k násilí.

A to, že Gorbačov zemřel, aniž by se kál, je znakem tohoto malicherného člověka a malicherného 21. století. Kde není pokání, tam není Bůh.

Takže co? Když zemřel, tak zemřel. Na smutečním obřadu jsme mohli místo kuťji*) podávat Pizzu Hut**), ale ti prý opustili Rusko.

*) Kuťja – obřadní rýžová kaše s medem a sušeným ovocem

**) Pizza Hut – značka, jejíž reklamně se Gorbačov v roce 1997 propůjčil:

https://zen.yandex.ru/media/lostgen/picca-v-rossii-s-90h-godov-do-nashih-dnei-5c237719af5bd200af9c8909

https://t.me/s/dimonundmir

Překlad: st.hroch 20220831
Bavorovy poznámky
https://bit.ly/3wJ51D8

3.8 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.8 6 hlasy
Ohodnotit příspěvek
25 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 00:41
Ohodnotit příspěvek :
     

Nojo, no, Gorby. Ten epitaf sis zasloužil.

Masunta
1. 9. 2022 11:43

Gorbačov absolvoval cestu po členských státech Var. smlouvy a řekl jim, že záleží na jejich svobodné vůli, co se sebou budou dělat – omítl upevňovat postavení celé socialistické soustavy. Glasnosť. Zrádce jako vyšitý. A tak to ruplo nejdříve v NDR a pak v dalších státech, za pomoci amerických tajných služeb, trockistické KGB a u nás byla vykonavatelem StB.
Rozpad SSSR ? Studená válka vyčerpala až na dno SSR i USA. Gorbačov nevěděl, že jsou USA u dna, proto na vše a jen na dobré slovo, nezkušeně přistoupil. Potom se USA ekonomicky opět zahojily na SSSR.

Masunta
1. 9. 2022 11:43

Nyní si USA začínají prožívat existenční problémy, které měl rozpadající se Sovětský svaz. Globální proces nelze vychýlit; je to i záměr toho, jež má monopol na rejdování politického směru světa. USA budou přetransformováni na národní, multiazimutový stát, už zdaleka s ne tak velkou spotřebou světových energetických zdrojů a tím pádem bude i mnohem menší produkce odpadu. USA budou mít mnohem méně obyvatelstva. Také se minimálně stát Texas od USA odtrhne. Má na to nahrávku ve své ústavě. Zlatem krytý rubl krach USA urychlí, podobně jako další aspekty – třeba rozpor mezi bílými a černými a těch obou odpor vůči vládě, světová energetická krize, kolosální zadluženost, neúspěch USA na Ukrajině, neznalost globálního směřování. USA ze sebe ani za 200 let nedokázaly udělat normálně fungující stát. Jistě to víte, ale muselo to ze mě … 🙂

[Trol-1] Tadeas
1. 9. 2022 02:25
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové Gorbimu nemůžou přijít na jméno. Nedokáží se smířit s tím, že už nejsou supervelmocí, jakou byl SSSR. Donedávna byli v zásadě většině světa neslušně řečeno u zadele. A to nemají rádi. To je jeden z důvodů pokusu o obnovu ruského imperiálního snu. Naštěstí na jeho realizaci nemá Rusko síly.

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 04:59
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

To bylo genitální, s těma sílama! Zatím Rusko jenom odzbrojuje NATO, aniž vytáhlo paty z „baráku“.. Že není supervelmocí? Vojenskou rozhodně je. A ekonomickou? Umíš ještě drobet myslet? Která země spěje dle tebe ke krachu:
Ta, která během pouhých dvaceti let povstala z popela a ze zbídačelého krachujícího státu, s armádou pro srandu, se vypracovala na vojenskou supervelmoc s nejlepšími zbraněmi a největšími zdroji na světě, země, ve které už půl roku jedou zbrojní komplexy v nepřetržitém provozu a která o své přežití bojovala vždy se silnějším nepřítelem – a zvítězila -, s presidentem, jehož podporuje 86% obyvatel, měsíc co měsíc získává další spojence a obchodní partnery a otázka ekonomického rozkvětu je proto už jen otázkou času,

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 05:01

nebo ta země, která je v politickém i ekonomickém rozvalu s vyplundrovanými zdroji, s armádou sice technicky dosud mohutnou, leč s vojáky s mizernou morálkou a ještě mizernější disciplínou, s dřímajícím, leč stupňujícím se rasistickým pnutím, která proto je, tak jako celá společnost, rovněž v rozkladu, s armádou která nikdy nebojovala s rovnocenným soupeřem, země, od které postupně odpadávají - a s radostnou nadějí - další a další "spojenci", země s dem-entním prezidentem pro srandu světu i vlastním občanům, země s vládou, která ve své nabubřelé aroganci zcela postrádá smysl pro realitu, země, která nejen že se odzbrojuje, ale navíc musela, díky vlastní sankční blb-bosti, utlumit i svůj zbrojní program?

Která země zkrachuje? Myslím, že každému soudnému je to jasné - ačkoli ty a soudnost?. Jak to tedy dopadne? Možná, že se děti jednoho dne dočkají lepšího světa. A možná, že zítra půjdeme lehnout a během spánku zčistajasna nebudeme. Nebo půjdeš trollit - ale nedojdeš a zbyde po tobě stín na zdi.Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 07:12

Kačere, nástup! Koukej se probrat a makej, ať si ten jidášskej groš zasloužíš!
Kolega kačer z noční aby se tu strhal a ty nic? Koukej na mě zaragovat a něco duchaplnýho mi tu napsat!
A jakejpak nick si navlíkneš dneska? Co tak Premka? Nějak dlouho jsi ho nepoužil, co se ti na něm nelíbí? Blbnu. Premek byl nejspíš ten kačer s přehledem. Nebo ten kolega z noční? Málo větvil dneska ten kačer na noční, tak to nepoznám.
To se mi líbí ten cvrkot na směny, to musíte mít velkej strach o svý biskupy, když jedete přes víkend a ještě noční.

[Trol-1] Tadeas
1. 9. 2022 07:52

Donalde Tebe taky někdo střídá. Nebo Ti ruskej zaměstnavatel nedovolil spát? Ten druhej VAL byl o fous míň tupej.

Lev Prchala
1. 9. 2022 08:42
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

F73,A52 F22 F100,F102,F104,F200,F600,F800,G10 a N393

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 15:58
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

Díky za klíčové slůvko „taky“ kačere a za tento příserek. Takže střídání ve službě ukončeno? Nějak dlouho se tam vykecáváte mezi směnami.
Ale musím tě zklamat. Jsem solitér a před hodinou jsem vstával.

Pavel
1. 9. 2022 10:18

Vale, tedy pěkně ho dnes masíruješ, ale víš, že takových jako je tento trotlík jsou tu desetitisíce, možná více. On je na ně totiž recept jediný, oni musí padnout totálně na hubu a já myslím, že tato kolonie jim to brzy zajistí. Ale oni i tak stejně nezmoudří. Nemají jak, nejsou na to duševně vybaveni a potom jejich páníčci je dokonale vycvičili pro službu globálních otroků. Ten kdo se narodil jako otrok, nebo je vychován jako otrok se již neprobudí. Ten bude otrokem stále i když při dobré vůli by snad mohl začít chápat souvislosti. To ale vyžaduje více než poslech svých loutkovodičů z globálního světa.

[Trol-1] Tadeas
1. 9. 2022 07:50

Nevytahlo paty z baráku. A proč mu tedy umírají v cizím státě desetisíce žoldáků?

Lev Prchala
1. 9. 2022 08:42
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

F73,A52 F22 F100,F102,F104,F200,F600,F800,G10 a N393

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 16:32
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

Protože věříš, nebo chceš věřit, ukrowebům a zelenému náckovi s jarmulkou.
To máš jako s „pandemií“ a proč v Bělorusku nevypukla. Víš proč ne? Jednoduše proto, že ji Baťka zakázal, takže neměla šanci aby ji média roznesla mezi lid. Tak samo ve Švédsku, kde ji jednoduše ignorovali. Vykoukni občas ze své stoky a najeď si třeba na southfront.org a pak si to porovnej s ukroweby a rusweby, projeď to filtrem kritického myšlení, a hned budeš v obraze jak je to s tím umíráním „desetitisíců žoldáků“ a kdo a co kecá. A samozřejmě také proč.
Také amiweb veteranstoday.com není marný. Tam se zase dozvíš dost o zemi, která tě přes se-reše vyplácí. Že jako budeš varovanej a stihneš si nasyslený serešdoláče včas směnit za ruble nebo za zlato. Akorát kdo pak o ně bude mít zájem, žejo. Teda ono je těch různejch zahraničních webů víc, sám mám uložený odkazy asi tak na stovku s něco z různých zemí, ale to bys jako vytížený troll nestíhal. Samo že bych nestíhal ani já, proto chodím jen na ty, které realitu vidí takovou, jaká je, ne takovou, jakou by si někdo – kdokoli – přál mít.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Lev Prch
1. 9. 2022 06:18
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

F73,A52 F22 F100,F102,F104,F200,F600,F800,G10 a N393……👎👎👎👎👎

Lev Prchala
1. 9. 2022 08:41
Odpovědět  [Trol-1] Tadeas

F73,A52 F22 F100,F102,F104,F200,F600,F800,G10 a N393

janle57
1. 9. 2022 09:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Pokud někdy v budoucnu dojde ke 3.sv.válce bude to práce Gorbyho,nikdo jiný z ruských
politiků takhle nezobal Západu z ruky a hotdogové to dobře vědí,proto ho taky zahrnuli
bohatstvím, o kterém se v Rusku nikomu ani nesnilo,nevím,jestli víte kolik má jeho
rodina luxusních nemovitostí v Londýně,Švýcarsku a jinde a jaké peníze leží na jejich
kontech, v roce 1989 měl v ruce trumf,pokud za sjednocení Německa bude rozpuštěné
NATO společně s Varšavskou smlouvou,to první se stalo,to už druhé ne? proč asi?
Dneska máme NATO na hranicích Ruska,být tam v té době Putin,nic takového by se nestalo,
navíc tenhle Gorby zdemoloval tehdejší velmoc společně s přítelem největším
ochlastou Jelcinem,nebýt jeho asi by se u nás neobjevili megazloději Kelner,Komárek,
Vítek a další ryzí čeští vlastenci a těžko by někdo tak totálně rozkradl celou zemi.

Pavel
1. 9. 2022 10:07
Odpovědět  janle57

Myslím, že kdyby se ti megazloději a zbytek těch zlodějů normálních spojil tak zaplní Václavák. Tito grázlové obrali celý národ o hodnoty, které vytvořily předcházející generace. A že těch hodnot bylo. Je úplně s podivem, že tato země již není dávno v krachu. Vyluxovali vše co tu bylo a teď po tom rozkradení všeho státního najeli na naše finance a majetek občanů. Nevím, jestli ty grázly někdo někdy požene k odpovědnosti, ale to, že se nám až dodnes smějí do ksichtu je alarmující. A nadále prodávají tuto zemi, to už je přímo tragické.

Gales
1. 9. 2022 10:24
Ohodnotit příspěvek :
     

Pravdu zná jen on a židovský kongres.

Lev Prchala
1. 9. 2022 12:36
Odpovědět  Gales

Jdi už s těma židama do zádele!

Gales
1. 9. 2022 18:44
Odpovědět  Lev Prchala

F73,A52 F22 F100,F102,F104,F200,F600,F800,G10 a N393

Milan ze Zahrady Čech
1. 9. 2022 16:48
Odpovědět  Gales

Galesi, nepřipadáte si už s tím židobijstvím jako zfanatizovaný pitomec?

Gales
1. 9. 2022 18:49

(_!_)

Pavel
1. 9. 2022 17:16
Ohodnotit příspěvek :
     

nechci obhajovat nikoho ale gorbačov byl klasický hlupák který se dostal k moci a bylo mu pochlebováno jak je dobrej a jak to dělá správně – takových státníků – hlupáků co jsou vhodní pouze k tomu aby se rabovaly a vykrádaly vlastní státy ve velkém ve jménu pokroku a dobra nových zítřků je mnoho i když donedávna to byly pouze státníci z rozvojových zemí dnes už je to jedno kde se to děje a je to pouze otázka kolik pro své páníčky nakradou podle toho jsou dobří a nikdo už se ani nesnaží ty krádeže za něco skrýt – jen tak pro zajímavost jak byl gorby hloupej v době když mu zemřela raisa v 99 si chudáček myslel že mu ji můžou naklonovat a oživit jako tu slavnou naklonovanou ovci dolly

Luboš
3. 9. 2022 10:17
Ohodnotit příspěvek :
     

Když se to vezme podle výsledku, tak ano – Gorbačov byl zrádce národa. Jenomže věci jsou složitější, nastoupil do funkce v době, kdy v SSSR řada problémů, stagnace, běžela už dlouhá léta. To, že situaci absolutně nezvládal neznamená, že to byl apriori zlý člověk. Když jste tele, zapomínáte zamknout auto a někdo vám ho vykrade tak jste prostě tele, ale nejste zloděj. Napíšete to o Husákovi, že to podělal? Socialismus měl své systémové nedostatky a dnes můžeme jenom spekulovat, jestli by se našel vůbec někdo , kdo by to zvládl k dobru celé RVHP. Ještě k tomu přirovnání s tím autem – ten zloděj je samosřejmě celý kolektivní „Západ“ s USA v čele – Gorbyho úpřímnou snahu o odzbrojení a spolupráci stvrdili rozšířením NATO až za ruský plot. A víte o čem mainstream – ale ani alternativa – nepsali? Že Gorby, ten symbol dobra, schvaloval anexi Krymu!
Kdo chce nezaujatě popsaný pohled na tuto postavu, koukněte na článek o Gorbačovovi na časopisu !Argument.