politika

Díky Spojeným státům za sankce: vývoz potravin z Ruska trhá rekordy

Díky Spojeným státům za sankce: vývoz potravin z Ruska překonává všechny rekordy. Nejvíce Rusko „krmí“ země SNS.

Většina Rusů si stále pamatuje „pohádky národů SSSR“ o tom, jak „krmily“ Rusko. A to všichni. 

A když začal rozpad země, hlavním sloganem bylo, že v Pobaltí, na Ukrajině, na Kavkaze – konečně přestaneme krmit Rusy! … Teď teprve budeme žít nezávisle a budeme prosperovat, ne jako dříve v tom „vězení národů“ (myšleno v SSSR). Někdo se začal přirovnávat k Německu, někdo slíbil, že ze sebe vytvoří „nové Švýcarsko“, někdo jen mluvil o „mléčných řekách“, které vzniknou v jejich malé, ale svobodné republice. 

Jen v Rusku nic neříkali a nic neslibovali.

V roce 2014 Spojené státy, západní země a další Evropané uvalili na Rusko sankce za to, že si vrátilo zpět to, co z něho kdysi bylo ukradeno – Krym, a již v lednu 2015 prezident Obama oznámil celému světu, že ruská ekonomika je “roztrhaná na kousky.”

Ano, je pravda, že po uvalených sankcích to nebylo snadné a Rusko muselo okamžitě zvýšit vlastní objemy výroby, vyvinout nové zpracování, rozšířit sortiment zboží, a tím zvýšit potravinovou bezpečnost země.

Nyní však uplynulo dalších pět let. A co máme za první polovinu roku 2020?

Vývoz mléka a mléčných výrobků se oproti roku 2014 ztrojnásobil a o 26% se zvýšil ve srovnání s předchozím rokem díky rekordním výnosům mléka v zemi. Hlavními kupujícími jsou země SNS a Ukrajina.

Vývoz cukru – Rusko poprvé v historii vstoupilo do první desítky vývozců na světě (7. místo), překonalo dokonce i Kubu. Exportní růst ve srovnání s loňským rokem je čtyřnásobný. Rusko vyváží významný podíl cukru do bývalých sovětských republik ve střední Asii.

Vývoz masa – ve srovnání s loňským rokem vzrostl 2,2krát, hlavně kvůli vstupu na čínský trh. 
Mimochodem, Ukrajina se umístila na druhém místě, pokud jde o nákup masa z Ruska, vlastního masa prostě nemají dost…. jedí ruskou slaninu a neudusí se!

Vývoz obilí – za poslední 4 roky se Rusko s jistotou umístilo na prvním místě na světě, daleko předčilo jak Evropskou unii, tak Spojené státy i nešťastnou sousedku Ukrajinu, která má do „velké agrární země“, tak daleko jako „Záporožec“ k „Mercedesu“.

Pokud byl SSSR v 70. letech největším dovozcem obilí na světě, pak je Rusko největším vývozcem obilí na světě. To je ekonomika. A obilí, které je základem celého zemědělství, dává podnět všem ostatním oblastem, zejména při zpracování.

Mimochodem, na Ukrajině v první polovině letošního roku se objem zemědělské produkce snížil o 19%. 
Obecně platí, že v posledních letech Ukrajina systematicky uskutečňuje u „agresora“ hromadné nákupy mléčných výrobků, masa, zeleniny a brambor.

Díky Spojeným státům za sankce!

https://bit.ly/3jSHYhm

sdílet na

20 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Monika
30. 7. 2020 10:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Tem statistykam bych moc neverila. Pravda je ovsem ta, ze CSSR delalo dojnou kravu celemu vychodnimu bloku pod diktatem RVHP. Ktere spadalo pod vedeni SSSR. Byli jsme na tom prumyslove uplne jinde nez vetsina vychodnich statu vcetne SSSR, ktere udrzovalo spicku pouze ve vyvoji zbrani. My jsme byli naprosto sobestacni. Dokazali vybudovat obrovske vodni dila a k temto stavbam potrebnou techniku. A nic jsme nepotrebivali krast. Nemuseli jsme napriklad rozmontovat celou fabriku Calr Zeitz a i se zamestnanci ji odvest k sobe domu. Abychom se naucili vyrobu optiky. Diktat z Moskvy byl a to ke bez debat. Zadni svatousci to nebyli a nejsou.

Dan
30. 7. 2020 12:48
Odpovědět  Monika

A dneska je to naopak, díky diktátu EU. Byli jsme soběstační a dnes musíme 50% potravin dovážet. Nedokážeme vypěstovat ani brambory pro vlastní spotřebu. Díky kapitalistickému humusu jsou potraviny neuvěřitelně drahé. Dnes jsem viděl květák o vělikosti pěsti za 43Kč a vepřovou pečeni za 180Kč. Ale nedělám si iluze paní Moniko, že by se vám v hlavě rozsvítilo.

Monika
30. 7. 2020 21:47
Odpovědět  Dan

Tak za prve se nejedna jen o “diktat” EU. Protoze dovoz potravin a potravinova nesobestacnost je zalezitost tykajici se doby jeste pred vstupem do EU. A ma ji na svedomi pan Lux a jeho parta demokratu. Jenz prohlasil, ze co bude potreba, tak si dovezeme. To nase demokraticka vlada zrusila dotace do zemedelstvi! a to zcela dobrovolne. To neudelala zadna EU. Za dalsi, ceny potravin stouply a stouply i platy. Umerne to rozhodne neni, jelikoz za socialismu se kupovalo jidlo a ne jeho nahrazky. Takze nehazejte vinu na tento nefunkcni, zkorumpovany celek EU a zamette si pred vlastnim prahem.

Prosila bych opatrne s tim vasim svetylkem…pane iluze

Monika
31. 7. 2020 00:08
Odpovědět  Janinna

Devadesata leta, restituce a privatizace natlak korporaci a Klausova laborator…kapitola sama pro sebe i bez EU.

Jaderna technologie z Ruska. No do Ruska se znalosti dostaly diky spionazi z USA a k nam zrejme potazmo z Ruska. A odkud jinak by se sem asi meli tak dostat, kdyz jsme spadali pod ruskou sferu vlivu? Tusim, ze do Anglie se z Ruska nedostaly? Byt svet polarizovany jinak, pravdepodobne by byl zalozen jiny vyzkumny ustav za podpory jine mocnosti.

Podle vas vdecime SSSR za pokrok behem jeho vlivu na nasi ekonomiku od roku 1948 do roku 1989?

Vite kolik nadejnych projektu nejen v automobilovem prumyslu, bylo zastavenych ruskymi politiky? Ocividne ne. SSSR si muselo zachovat prvenstvi mocnosti a pritom nedokazali bez kopirovani nebo licence vyrobit ani civilni automobil. I slavny Kalsnikov vychazel z koncepce nemeckeho samopalu stg44 a nasi pusky ZH29.

Slavni rusti soudruzi nam diktovali, protlacovalj monster politicke procesy se Slanskym, Horakovou….

Monika
31. 7. 2020 00:30
Odpovědět  Monika

Nehodlam si idealizovat žádny narod . V Rusku sem byla. V USA zatim ne. Rusove jsou fajn lidi, obvzvlast kdyz zjisti, ze jste z “Ceskoslovenska” , to mate i alkohol zdarma. Ale byla jsem i v Etiopii a Vietnamu a i tam jsou fajn lide, stejne skromni a ochotni pomoci se svoji kulturou.

V kazdym narode jsou fajn lidi, at uz v Rusku tak i v tom prasivem USA nebo v Cine. Ale bohuzel cim vetsi narod, tim vetsi pocit nadrazenosti a touha po expanzi.

Neni treba lozit nekomu do riti.

Editor
31. 7. 2020 00:42
Odpovědět  Monika

Už před válkou v SSSR byla jaderná fyzika na úrovni. Ještě před konstrukcí prvního reaktoru s moderováním vodou byl Čerenkov schopný teoreticky spočítat existenci záření, které bylo po něm pojmenované. Dokonce spočítal i jeho barvu. V SSSR v době před válkou začínala stavba cyklotronu, který do té doby měl pouze Bohr v Dánsku. Ano, SSSR vycházel z výzkumu USA, který byl dílem fyziků z celého světa, povětšinou utečenců před Hitlerem. Na základě informací, které do SSSR předal Klaus Fuchs by nikdo plutoniovou bombu dohromady nedal, pokud by nebyl dostatečně vědecky fundovaný. V SSSR dali dohromady team, který byl čistě z vlastních zdrojů, německé fyziky posbírali Spojenci v akci Paperclip. Jaderný výzkum v SSSR odmítl řídit Kapica, jasné číslo 1, na jeho místo nastoupil Kurčatov. Jinak, i bez podkladů od Fuchse, Greenglasse a Rosenbergových by Kurčatov dospěl tam, kam dospěl, jenom později. Fyzika a to i ta jaderná funguje přesně podle svých zákonů.

Monika
31. 7. 2020 09:49
Odpovědět  Janinna

Jasne, rusove se s nami delili o technologie z lasky.

Konec

Editor
31. 7. 2020 16:26
Odpovědět  Monika

No, oni je s námi měnili nebo nám je prodávali. Naše současná vrchnost nic nemění a neprodává, jenom zastaralé technologie, kde skončila patentová ochrana.

Editor
30. 7. 2020 14:25
Odpovědět  Monika

Nevím, jak přesně to bylo s továrnou Carl Zeiss v Jeně, měl jsem z jejich produkce dost objektivů. Výrobu optiky SSSR zvládal dávno před druhu světovou válkou, vyráběly se tam fotoaparáty Zorkij ( kopie německého aparátu Leica) a fotoaparáty FED, pojmenované po Felixi Edmundoviči Dzerdžinském. Popisuje to Makarenko v jedné ze svých knih, teď si přesně nevzpomínám, jestli to byly Vlajky na věžích nebo Začínáme žít. Pravdou pochopitelně je, že SSSR si prostě reparace z území Německa vzdal. A ani se nedivím. Jednak materiální škody z války byly nedozírné, jak na životech, tak na hospodářských škodách, zlato odvezli Američané nebo je dodnes ve švýcarských bankách a peníze neměly cenu ani papíru, na kterém byly vytištěné. V neposlední řadě i odvezení řady strojírenských podniků mělo ten smysl, aby se co nejvíce zdržela možnost obnovit zbrojní výrobu alespoň v zóně SSSR.

Monika
30. 7. 2020 22:20
Odpovědět  scipio

Ale o to vubec nejde. At si rusove sebrali, co chteli. To tu nikdo nekritizuje. Ja jsem psala, ze CSSR nepotrebovala nikomu nic brat, ze socialismus byl schopen budovat a byl schopen z 90% a vice samostnatosti (chybel zemni plyn a ropa) I za cenu odesilani potravin na vychod a pomoci statum RVHP. A, ze nepotrebujeme bohy, kteri nam budou rikat, co mame delat, jak hospodari atp. At uz jsou zapadni kaspari nebo rusove.

Jinak rusove kopirovali nemeckou optiku, nebo ji vyrabeli v licenci. Delali a delaji to dobre. Napriklad Zenit = Praktika.

Editor
31. 7. 2020 00:27
Odpovědět  Monika

Zenit měl k Praktice dost daleko, je to fskt nesmysl!

Monika
31. 7. 2020 10:15
Odpovědět  scipio

Manzel vlastni Zenit EM a bez problemu na nej pouziva objektivy z Praktiky, oboji je tedy M42, kompatibilita vcetne koliku na zasouvani clony.

Ale maji id sebe opravdu daleko….

Ach jo.

Editor
31. 7. 2020 16:21
Odpovědět  Monika

Zenit štěrbinová uzávěrka horizontální textilní, měření expozice vnější. Praktica uzávěrka lamelová kovová vertikální, pokud má měření, tak TTL, tedy přes objektiv. Jediné, co mají společné je ten závit M42 na objektivu a zavírání clony. Navrch Zenit má pouze ochuzenou řadu expozičních časů, Praktica má plnou řadu. Zenit má synchronizaci blesku na 1/25 /s, Praktica ma 1/60 s. Zenit má bleskový kabel se souosým konektorem a sáně na blesk bez kontaktu, Praktica má centrální kontakt přímo v sáních. Jediné, co mají oba typy společné kromě závitu M42 je formát filmu 35 mm a rozměr obrazového pole. To ale mají všechny standardní fotoaparáty na kinofilm.

Editor
30. 7. 2020 15:10
Odpovědět  Monika

To, že USA naopak pomáhala stavět průmysl v západních sektorech na nohy bylo mimo jiné proto, protože počítaly už tehdy se zapojením německého průmyslu do struktur plánovaného spojenectví proti SSSR. On ten plán Unthinkable nevznikl jen tak náhodou a tím, že jej nebylo možné spustit tehdy, se to pouze odložilo o pár let. Útok na SSSR se znemožnil až díky Kurčatovovi ( RDS1 ) a Koroljovovi!

Monika
30. 7. 2020 22:12
Odpovědět  scipio

Utok na SSSR?

Monika
30. 7. 2020 22:23
Odpovědět  scipio

“To, že USA naopak pomáhala stavět průmysl v západních sektorech na nohy bylo mimo jiné proto, protože počítaly už tehdy se zapojením německého průmyslu do struktur plánovaného spojenectví proti SSSR.”

Ale to je prece jasne. Dale tu mame ocividne zadluzeni NSR americkemu veriteli. Investice ktera se vyplatila…