politika

Díky ruskému občanství bude Edward Snowden žádaným zaměstnancem mnoha velkých ruských státních společností

V pondělí 2. listopadu oznámil bývalý americký zpravodajský důstojník Edward Snowden svůj záměr získat ruské občanství.  Informace o těchto plánech zveřejnil na své stránce na sociální síti Twitter. 

Bývalý zaměstnanec Ústřední zpravodajské služby a Národní bezpečnostní agentury USA zdůraznil, že jeho manželka bude rovněž žádat o dvojí občanství.

Podle Snowdena ho k takovému kroku vedly rodinné okolnosti.

Díky ruskému občanství bude Edward Snowden žádaným zaměstnancem mnoha velkých ruských státních společností. Toto stanovisko prezentoval kariérní konzultant Ilgiz Valinurov.

Je třeba poznamenat, že Edward Snowden je v Rusku více než 6 let. V roce 2013 zveřejnil informace o metodách elektronického sledování americkými speciálními službami, včetně nelegálního odposlechu zahraničních vůdců, a poté, když uprchl před pronásledováním, zaslal žádosti o azyl orgánům několika zemí, včetně Ruska. A již 1. srpna 2014 obdržel povolení k pobytu v Ruské federaci na tři roky, které bylo později o stejné období prodlouženo. Poslední prodloužení proběhlo poměrně nedávno, na konci října tohoto roku.

Jak uvedl v rozhovoru v «ПолитРоссии» prezident personální agentury Corporation Business Connection, ruský kariérní konzultant Ilgiz Valinurov  po obdržení ruského pasu Snowden obdrží, pokud již neobdržel, několik lákavých nabídek zaměstnání.

“Myslím, že osoba se Snowdenovými zkušenostmi by byla zajímavá jako poradce a konzultant pro některé vládní agentury. Ale vzhledem k určitým prvkům utajení nemohu říci, jak moc mu bude svěřeno. Vzhledem k tomu, že nyní bude oficiálně občanem Ruské federace, je docela možné, že to budou skutečně některé státní struktury a pozice poradce-konzultanta,“ vysvětluje expert.

Klíčovým bodem v rozhodnutí zaměstnavatelů bude samozřejmě hodnocení Snowdenových zkušeností a kvalifikace, s nimiž nemá žádné problémy. Jako vysoce kvalifikovaný IT specialista, poptávaný dokonce na úrovni CIA a US NSA, se stane vítaným zaměstnancem jak pro ruské speciální služby, tak pro přední státní korporace se strategickým významem pro naši zemi, konstatoval Valinurov.

“Je naprosto jisté, že bude nějak spolupracovat s ruskými speciálními službami. Je těžké říci, zda k tomu dojde v oficiálním nebo neoficiálním statusu, ale Edward Snowden je určitě zaujme. Pokud jde o klasickou pozici, pak se může jednat o velkých společnostech se státní účastí. To znamená struktury jako „Roskosmos“ nebo „Rostech“. Myslím, že v neposlední řadě budou možné právě tyto varianty,“ řekl Ilgiz Valinurov.

P.S.
Snowden se stane otcem, dítě bude mít také ruské občanství.

Zkráceno.
https://bit.ly/3266rbz

sdíletj na