Die Zeit: Orban obvinil EU z „džihádu“ a poprvé pohrozil odchodem z unie

Pokud Brusel neprojeví „toleranci“ k politice Budapešti, „nebudeme schopni najít společnou cestu,“ řekl maďarský premiér Viktor Orbán ve svém poselství národu.

Pod rouškou boje za právní stát vede EU „svatou válku, džihád“ proti těm, kteří se jim nehodí, zdůraznil. Tak ostrou rétoriku Die Zeit spojuje se začátkem volebního boje v zemi a také s důležitým rozhodnutím Evropského soudu.

Maďarský premiér Viktor Orbán poprvé pohrozil Bruselu možným odchodem z Evropské unie, uvádí Die Zeit. EU podle něj pod rouškou boje za právní stát vede „svatou válku, džihád“ proti těm, kteří se jim nehodí. Ve svém poselství národu požadoval, aby unie projevila „toleranci“ vůči politice, kterou prosazuje Budapešť: „Neexistuje žádné jiné řešení, pouze tolerance. Jen tak můžeme najít společnou cestu.”

Orbán ve svých projevech již dříve kritizoval „bruselské byrokraty“, ale nevyhrožoval odchodem z unie. Tento jeho projev se shodoval se začátkem předvolebního boje v zemi. 3. dubna si Maďaři zvolí nový parlament. Strana premiéra Fidesz, která je u moci 10 let, je přitom v nezvyklé izolaci. Předtím byly opoziční síly rozděleny, ale nyní se spojily v koalici a rezolutně se postavily proti šéfovi vlády.

Premiér pronesl svůj projev také v před nejdůležitějším rozhodnutím Evropského soudu. Nejvyšší soud EU by měl za pár dní schválit nebo zamítnout žalobu Maďarska a Polska ohledně použití nového právního mechanismu, který sníží rozpočtové financování těm zemím EU, které porušují principy právního státu.

Mnoho výborů EU a lidskoprávních organizací obviňuje Orbána z ničení principů demokracie a právního státu ve své zemi. On to vyvrací a tvrdí, že „pro ně je právní stát jen prostředkem, kterým se nás snaží přetvořit v něco, co vypadá jako oni“ .

Řekl, že Maďarsko se nechce stát takovým jako je západní Evropa.

Zároveň zdůraznil, že EU nepožaduje od ostatních zemí přijetí maďarské politiky v oblasti migrace a rodin. „Nehledě na rostoucí kulturní vzdálenost”, Budapešť chce udržet EU jednotnou, vysvětlil Orbán. Proto vyzývá Brusel a Berlín, aby byly tolerantnější.

https://bit.ly/3GKqwpt

sdíletj na

4.7 3 hlasy
Ohodnotit příspěvek
4 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Pavel
14. 2. 2022 10:18

Téměř všem zblbli mozky se svými 75 pohlavími, imigrační politikou, zeleným údělem a přetvořením národních států v jakousi kolonii EU. Už dávno měl být tento subjekt rozpuštěn, to chce ale pořádné chlapy s koulemi. A není zde nikdo, kdo by se o to pokusil. Tak to i zůstane, když totiž byly lodě dřevěné tak chlapi byli železní a nyní, když jsou lodě železné, tak chlapi jsou dřevění. Takže si myslím o všech národních bijcích, nemluvte ale konejte, vypadněte z EU a žijte si svůj spokojený život. Kecy, že to bez EU nejde jsou největší prolhanou sviňárnou, kterou tady rozšiřují slouhové EU.

Anonymní jméno komentáře
18. 2. 2022 07:39
Odpovědět  Pavel

Ano přesně. Pro mě je EU obyčejná byrokracie. Nový pokus o fašizmus a fedualizmus. Mixovaná svinarna a diktatura. Ždímačka a zároveň pračka miliardy peněz z menších evropských států. To to je můj názor a nikomu ho nevnucuji!!!!!!!

Hombre
14. 2. 2022 13:23

Kéž bychom měli takového státníka!

BB Rad
14. 2. 2022 15:10

ORBÁN MUSÍ PŘEŽÍT ÚTOK NA JEHO MAĎARSKO , jinak kdo zastaví nával toho hnusu ze ZÁPADU v čele s celosvětovými Zio-Anglosaských bankovních domů , Soros LTD´ VPKomplexu z US