politika

Die Welt: Putin připravuje pro Západ novou past

Ruský prezident Vladimir Putin připravuje pro Západ novou surovinovou past, píše německý list Die Welt.

Autor poznamenává, že Bolívie má největší ložiska lithia na světě a hledá obchodní partnery, kteří by jí pomohli těžit suroviny široce používané při výrobě elektrických vozidel.

Podle jeho názoru jedním z uchazečů je také Rusko.

„Právě zde by měla zaklapnout nová surovinová past Putina,“ píše se v publikaci.

Autor se domnívá, že Rusko má nyní obzvlášť velkou šanci uspět ve hře lithiového pokeru a pokud Moskva uspěje, pak Evropě kromě ropy a plynu vznikne další surovinová závislost na Moskvě.

Podle US Geological Survey (vědecká agentura vlády USA, pozn.red.) má Bolívie největší zásoby lithia na světě – 21 milionů tun. Podle tohoto ukazatele je před Argentinou a Chile, podotýká autor.

„Pokud by Rusko dokázalo kontrolovat ložiska lithia v Bolívii, dostalo by se tím do velmi výhodné pozice vzhledem k důležitosti surovin pro současnou ekonomiku,“ uzavírá článek.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3A6A7XU

sdíletj na

5 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
27. 6. 2022 22:45

Doufám, že kšeftovat jo, ale že na tu elektrodebilitu jako takovou Federace nenaskočí a nebude ji u sebe tlačit dopředu. Což mi připomíná. V jihočechách v Dyníně bafnul v garáži v noci elektrodebil, co tam byl na nabíječce. Škoda několik set tisíc kaček a hasili ho čtyři jednotky hasičů. Tož jen tak dál.

krtek
27. 6. 2022 22:57

Elektromobly by v RF byly k ničemu na ty vzdálenosti. Na hřiby se tam jezdí 250 km (pouze tam).

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
28. 6. 2022 00:46
Odpovědět  krtek

Aspoň by měli vesničani prima vedlejšák. Každých 15 verst krčma s koníkama, co by je štafetově odtáhli 200 – 300 kiláků k nejbližší nabíječce, tam taky krčma, že takový nabití není za pár minut, a tak by byli spokojení všici.

Milan ze Zahrady Čech
28. 6. 2022 00:50

Taky by mohli autem, ale proč, když takhle by je mohli krásně sr-át a ještě si nechat zacvakat od hodiny. Autem je to naprd. Odtaženec ti zacvaká za naftu nebo benzin a za tu hodinu času co na tom proj-ebeš ani nemá cenu něco chtít.

primak
28. 6. 2022 09:38

Elektrická auta musí počkat: Nový spalovací motor bez klikové hřídele:
https://www.youtube.com/watch?v=6zLeqEBw0bQ&t=1052s