politika

Diálogos do Sul: Mezinárodní pozorovatelé byli pronásledováni kvůli referendu na Ukrajině

Brazílie poukázala na pronásledování mezinárodních pozorovatelů kvůli referendu na Donbasu

Ukrajinské úřady požadují sankce proti mezinárodním pozorovatelům, kteří sledovali referendum na Donbasu a na osvobozených územích, a nejméně tři specialisté jsou stíháni, uvedla brazilská novinářka Vanessa Martina Silva ve své publikaci pro Diálogos do Sul.

Německý pozorovatel referenda v DLR byl propuštěn z práce v Německu.

Manažer německé firmy Waldeck-Frankenberg GmbH Stefan Schaller, který se také věnuje žurnalistice, byl perzekuován, uvedli autoři ve své publikaci pro Diálogos do Sul.

Byl součástí delegace volebních pozorovatelů, ale v Německu byl předvolán na policii. E-mailem také obdržel oznámení o propuštění.

Podotýká se, že mu doma hrozí tři roky vězení. 

Pozorovatel referenda v Záporožském regionu, člen Veřejné komory Moskvy Alexandr Asafov komentoval odvolání generálního ředitele německé energetické společnosti Stefana Schallera, který se stal pozorovatelem referenda v kraji.

„Samozřejmě, jak propuštění, tak další pronásledování Stefana jsou nezákonné. Nestihl se ani vrátit – jednoduše objektivně zhodnotil referendum v Záporožské oblasti. Upřímně řekl, co viděl na vlastní oči, neuvedl žádné odhady a předpovědi”.

Novinářka Sonia Van der Ende, která už půl roku žije v Rusku a která je také pronásledována v Evropě, naznačila, za co by mohl být Schaller perzekvován.

“Byl v Donbasu [oblast, která pokrývá Doněck a Luhansk] a každý, kdo navštíví tento region jsou v Evropě nepřátelé státu,” řekla.

Uvedla, že od zahájení speciální operace navštívila Donbas devětkrát. Byla obviněna z toho, že „dělala něco, co evropská a nizozemská vláda nepovoluje, protože Rusko je považováno za nepřítele“.

Podle novinářky je v EU podkopávána svoboda slova a tisku. 

Van der Ende tvrdila, že viděla jak lidi na Donbasu zabíjejí neonacisté, kteří měli na sobě symboly SS a četli Mein Kampf.

Další novinář, který si přál zůstat v anonymitě, byl vyhozen z velkých novin, kde pracoval, za poskytnutí rozhovoru, kde mluvil o postoji k referendu.

Autoři publikace také hovořili i o reakci ostatních médií na mezinárodní pozorovatele. 

Italská Corriere de la Sierra ve svém materiálu ostře odsoudila pozorovatele a označila proces za „frašku“, ačkoliv naznačila, že referendu přihlíželo 13 Italů.

Komisař pro lidská práva na Ukrajině Dmitrij Lubinec vyzval 20 zemí, aby uvalily sankce na 39 mezinárodních pozorovatelů, kteří referendum sledovali. Podle jeho slov by měli být považováni za personu non grata na Ukrajině a v „dalších demokratických zemích“.

Mezinárodní pozorovatelé: Sankce EU proti pozorovatelům jsou čistý fašismus

„To, co jsme viděli (v referendu – pozn. red.), je velmi demokratické. Jsou dodržována všechna mezinárodní pravidla, lidé přicházejí jako ve svátek. Tak toto je vůle lidu. EU vždy říká, že je demokratickou organizací a chce být příkladem pro všechny. Takže si myslím, že to jsou prázdná slova. Ale pokud se to stane (uvalení sankcí na pozorovatele), znamená to, že se mění na fašistickou organizaci,“ zdůraznil pozorovatel z Bulharska.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3foHRMO

sdílet na

9 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Ladislav
28. 9. 2022 03:44
Ohodnotit příspěvek :
     

💤Jsou ti vypatlanci ještě lidé? Co anglosas, to idiot! A náš vzor, hnus!

Aleš
28. 9. 2022 08:18
Ohodnotit příspěvek :
     

Je v pořádku, že se může někdo v referendu svobodně rozhodnout kam chce patřit. Není v pořádku ukronacismus a fašistická EU.

Pavel z Moravy
28. 9. 2022 09:34
Ohodnotit příspěvek :
     

Může ještě někdo normálně myslící a duševně vyzrálý pochybovat o tom, že současná EU je totalitní? Nemůže. Dobře si to unie zařídila, dobré slouhy si k ovládání lidu vybrala. Před tímto tahem globalistické plutokracie tedy klobouk dolů. A co vy občané, co s tím chcete dělat? Máte vlastní důstojnost, nebo chcete trvale sloužit?

skeptik
28. 9. 2022 18:18
Odpovědět  Pavel z Moravy

Není “jen” totalitní, hlavně je fašistická a to je to nejhorší!

Kral
28. 9. 2022 11:10
Ohodnotit příspěvek :
     

EU a skvělý “Západ” je jen hezkým divadlem na “demokracii” a lásku… A 100x opakovaná lež se stává pravdou….

Václav
28. 9. 2022 12:49
Odpovědět  Kral

Ano, soudruh Gebls je zpět.

[Trol-1] Tronik Brno
28. 9. 2022 15:07
Odpovědět  Václav

Jo, jo, akorát to Lavrovovi tak nejde, stejně jako role Ribbentropa. Jsem zvědav, zda neskončí jako on.

[Trol-1] Tonda Brnak
28. 9. 2022 18:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Ti dva henleinovci z Donbasu už jedou za fýrerem.

sizok
28. 9. 2022 20:21

Hlupáku.