Dezinformační média šíří falešné zprávy o údajném selhání vlády v boji s epidemií

Koronavirus: Dezinformační média šíří falešné zprávy o údajném selhání vlády v boji s epidemií. BIS je ve střehu.

Zvítězíme. Vedlejším produktem boje s epidemií koronaviru je posílení těch, kteří ji přemohou, shodují se politologové. Není proto divu, že protivládní média odhazují zábrany a vypouštějí jednu dezinformaci za druhou.

Jako by nenávistná kampaň “AntiBabiš” byla víc, než smířlivý klid zbraní v době, kdy národ bojuje s těžkou zkouškou.

Tou nejnovější “fake news” je článek dezinformačního webu Hlídací pes, který dnes uvedl: 

“Selhání vlády. Bezpečnostní informační služba informovala už loni v prosinci vládu o nedostatečném počtu ochranných pomůcek.”

Článek na dezinformačním webu Hlídací pes (14. 3. 2020)

To je hodně drsné obvinění – a navíc kompletně vycucané z prstu. 

Za tohle by byl padák i v nejpokleslejším bulváru typu “Na kafíčko s celebritou”.


Mluvčí BIS pan Ladislav Šticha se ozval záhy po uveřejnění článku, a to na twitteru: 

“Dnešní informace webu Hlídací pes o údajné zprávě pro vládu, ve které měla BIS už v prosinci varovat před nedostatkem ochranných pomůcek není pravdivá. Intenzivně se věnujeme jakýmkoliv případným pokusům o zneužití současné situace.”

Redakce dezinformačního webu Hlídací pes následně článek doplnila o větu, že mluvčí BIS pan Šticha uvedl, že informace není pravdivá. 

Pomlouvačný text o “selhání vlády” však nestáhla.

Za pozornost stojí i výmluva autora, hraničící s arogancí. Na místě by byla přinejmenším omluva. Místo ní přichází tupý odkaz na “ochranu zdroje”, který zjevně neexistuje.

Autor říká: To jsme nelhali my, ale lhal náš zdrojkterý neprozradímePřesně tak znějí výmluvy redaktorek bulváru pro ženy. Podstata článku navíc není “nedostatek roušek”, ale “BIS upozornil vládu”.

Dlouho zcela neznámý dezinformační web Hlídací pes proslavil loni na podzim moderátor Xaver Veselý otázkou “Hlídací kdo?“. A následně také návštěvou napojeného Ústavu nezávislé žurnalistiky na adrese vybydlené budky v brdských lesích.

Xaver vrací úder: Po nájezdu komanda České televize se vydal do Ústavu nezávislé žurnalistiky. Našel chatu zarostlou kopřivami. To si z nás ČT dělá srandu? Vzor nezávislosti, napojený na Českou televizi, dotují lobisté a Sörös

Xaver u zdroje: Chajda zarostlá kopřivouale hojně citovaná Českou televizí.

Vyvracení pravdivých zpráv

Do boje proti rostoucím preferencím premiéra Babiše se pouštějí také další dezinformační weby, potácející se na periferii zájmu čtenářů, ale s o to tučnějšími dotacemi.

Například dezinformační web Manipulátoři, který se údajně zabývá tím, že odhaluje údajné falešné zprávy, ale ve skutečnosti je šíří. Ten upřel svou dojemnou snahu o vykazování činnosti na vyvracení pravdivých zpráv.

Například tuto zprávu:


Ve stínu koronaviru: USA přesouvá do Evropy obrovské množství vojáků, letadel a tanků. Jsme na pokraji války, říká expert. USA dosud nikdy neobsadila Evropu tak silnou armádou jako teď.


Dezinformační web ji “uvedl na pravou míru” tím, že ano, vojáci USA skutečně v počtu desítek tisíc putují Evropou, ale oni za to nemohou, protože nemohli vědět předem, že vypukne epidemie koronaviru.

Argumenty a fakta
https://bit.ly/2vYLRgN

sdíletj na