politika

Deutsche Wirtschafts Nachrichten: Energetická krize přibližuje konec eura

Euro bylo od samého počátku neúspěšným projektem a nyní ho energetická krize historických rozměrů může navždy ukončit, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Evropská měna již klesla pod paritu vůči americkému dolaru. A bude se dále znehodnocovat, jsou přesvědčeni odborníci. A za všechno mohou rekordní ceny plynu a vysoký deficit zahraničního obchodu, vysvětluje německé vydání.

Od samého počátku bylo vytvoření eura neúspěšným projektem, ale velké příjmy ze zahraničního obchodu jej držely nad vodou, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Nyní hrozí, že energetická krize navždy odstraní evropskou měnu. Konflikt s Ruskem výrazně prohloubil nedostatek energie v EU a vedl k rekordnímu nárůstu cen plynu, což unii přivedlo do krize historických rozměrů. Jednotlivé státy se v letošní zimě dlouhodobě připravují na výpadky elektřiny a příděly energie.

Německo nedávno zaznamenalo nejvyšší deficit zahraničního obchodu od 80. let, pokračuje německé vydání. U obchodníků to vyvolává vážné obavy o budoucnost eura. Analytici se domnívají, že další zhoršení deficitu zahraničního obchodu může zcela znehodnotit evropskou měnu. Vůči americkému dolaru již klesla pod paritu. A nepomáhají ani narážky předních funkcionářů Evropské centrální banky o možném zvýšení úrokové sazby. “Vyhlídky jsou ponuré”, jsou přesvědčeni odborníci.

Energetická závislost na Rusku je část ekonomického modelu, která celou tu dobu podporovala evropskou měnu. Vzhledem k tomu, že finanční příliv z nákupu zboží pravidelně převyšoval odliv kapitálu na platby za dovoz, poptávka po euru zůstala silná. Ale nyní se dynamika změnila.

Přestože se evropské zásobníky plynu rychle plní, hrozba, že ruské dodávky modrého paliva do eurozóny budou zcela přerušeny, zůstává. Svědčí o tom například odstávka Nord Streamu, která povede k dalším rekordním cenám energií. Eurozóna a evropská ekonomika nyní podle odborníků zažívá bezprecedentní a velmi rozsáhlý makrošok způsobený vnějšími příčinami.

https://bit.ly/3L1c8x3

Analytik označil země, které opustí euro jako první

Na pozadí zhoršující se ekonomické situace v Evropě narůstají neshody i uvnitř EU – skokovým nárůstem inflace budou nejvíce ohroženy země jihu regionu s vysokou mírou zadlužení. V Itálii, Řecku, Španělsku a Portugalsku mohou mluvit o výhodách návratu k národní měně, řekl agentuře Prime Michail Vasiliev, hlavní analytik Sovcombank. 

“Na pozadí zhoršující se ekonomické situace a rostoucí sociální nespokojenosti se mohou k moci dostat populisté, kteří mohou obhajovat zvýšení sociálních výdajů, vystoupení z eurozóny a návrat k národní měně. V Itálii navíc pokračuje politická krize – parlamentní volby jsou naplánovány na 25. září,“ připomněl. 

Indexy obchodní aktivity PMI podle něj naznačují, že ekonomika eurozóny již dva měsíce po sobě (v červenci a srpnu) klesá. S nástupem podzimně-zimního topného období se může ekonomická situace v Evropě výrazně zhoršit. Pravděpodobnost brzké recese evropské ekonomiky uznává i ECB. 

Vzhledem k vzplanutí energetické krize a rostoucím cenám plynu na 3 000 dolarů za tisíc metrů krychlových – a to je 15krát více, než Evropané platili v posledním desetiletí – je evropský průmysl nerentabilní a výroba se postupně uzavírá. 

Na tomto pozadí euro vůči dolaru rychle oslabuje a za 20 let dosáhlo minima, což také urychluje inflaci v důsledku růstu nákladů na dovážené zboží. 

“Do konce roku by mělo vstoupit v platnost evropské embargo na dovoz ropy z Ruské federace. To může energetickou krizi v Evropě ještě zhoršit,” je přesvědčen odborník.

V důsledku toho se podle jeho názoru může v Evropě zvýšit počet těch, kteří chtějí s Ruskem jednat a zmírnit sankční omezení.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3KKqaCM

sdíletj na

15 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Lev Prch
4. 9. 2022 23:25

Pokud je to pravda,tak je to “”””*strašné NEštěstí 😂😂😂😂😂””””

Ladislav
5. 9. 2022 09:31
Odpovědět  Lev Prch

💤♎1* Už aby se stalo a rozpadlo se vše! Už dost bylo fašismu!

ijn
5. 9. 2022 00:22

nejednat na přímo s RF a neznat její požadavky pouze krizi a náš úpadek prohloubí,…..ale v čele států jsou-li hlupáci,….. je na průsery zaděláno, zima bude krutá!!!!!! OTE= 91,- Kč/m3 za ZP se nikdo nedoplatí, přesto to stát připouští,……stát žídí šílenci!!!!!!!!!

Milan ze Zahrady Čech
5. 9. 2022 00:37
Odpovědět  ijn

A aby to byla ještě větší sranda, tak jak od prosince 2021 do dubna 2022 vybuchly v Indonésii postupně ty sopky, tak vědci vypočítali, že ten popel co vychrlily zapříčiní letos mimořádnej krut. Ale ticho po pěšině. Asiže to jsou nějací dobře utajení vědci.
Val

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] Putacek
5. 9. 2022 06:01

Další ruskej blaf. Německo se rychle preorientovává na LNG. Bez ruských energií se brzy obejdou. Rusové budou mít méně peněz na válku. Nakonec to bude Gazprom, kdo bude krachovat. EU je ekonomicky mnohem silnější než Rusko. Rok či dva budou těžké. Výsledkem bude osvobození od energetické závislosti na Rusku. Znovu stejnou chybu Evropa neudělá, aby si myslela, že Rusko může být solidním partnerem. Rusko se ekonomicky vrátí 30 let dozadu. Je mi jich líto. Obyčejných Rusů, na něž prachatý Putin a jeho pejsci kašlou.

Lev Prch
5. 9. 2022 06:13
Odpovědět  [Trol-1] Putacek

F100,F102,F104……celej udavač Havel,zlitej od Božího rána jako on!

sizok
5. 9. 2022 08:13
Odpovědět  [Trol-1] Putacek

Gazprom a krachovat? Opravdu, ty bys mohl být hlavním editorem Seznamu.
Nechceš se přihlásit a neprudit tady? Přijmou tě s otevřenou náručí.
Mají zájem o takové ukruhujery a chcocholy jako jsi ty.

Pavel
5. 9. 2022 09:54
Odpovědět  sizok

Chlapi, neodpovídejte těm zaprodaným a vygumovaným troldům. Je to pouze povzbuzuje. Není lepší štamprlička něčeho ostrého nebo dobré pivko a nechat trotla ať si píše? Když mu neodpovíte, bude zde jako kůl v plotě a bude si možná muset jít stěžovat stanařům, že ti darební dle nich proruští lidi s nimi nechtějí mluvit. Bé, bé, to je hrozné, pane ministře, oni na nás se.ou.

Lev Prchala
5. 9. 2022 12:56
Odpovědět  sizok

On půjde výš,nahradí Wolnera…….na těch barikádách-)))

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
5. 9. 2022 08:14
Odpovědět  [Trol-1] Putacek

A lítost, tu si nech pro sebe, hlupáku.

janle57
5. 9. 2022 10:36
Odpovědět  [Trol-1] Putacek

co nějaká přihláška do ODS nebo TOP 09,nebylo by tam u Tebe něco?
rádi bychom tady všichni pomohli zachránit republiku před Putinem.

Pavel
5. 9. 2022 09:44

Já být na místě Rusů, už bych s nimi nejednal i když vím, že obchod je obchod. Nechal bych je udusit ve vlastní šťávě dle jejich vlastní receptury. Když jste parchanti s námi nechtěli slušně žít, vyžerte si vše až do mrtě. Slabost se totiž proti této sortě sebestředných západoevropanů nevyplácí. Na hrubý pytel hrubá záplata.

Gales
5. 9. 2022 10:09

A ty eura co zbudou,poslat Zelenskýmu.Ať si je užije.

sizok
5. 9. 2022 10:36
Odpovědět  Gales

Ať si koupí v Itálii další vilu, kterou pak bude pronajímat Rusům.
Jo, peníze mu nesmrdí, zmr-dovi.

janle57
5. 9. 2022 10:39

Za takové situace se najdou, s prominutím,takoví blbci,kteří tu budou
vyřvávat jak výhodné bude pro nás přijetí toaletní měny jménem EUR.