politika

Déšť z páchnoucího petroleje a srážka s vodní hladinou

Spojené státy oznámily pád dronu MQ-9 do Černého moře po incidentu s ruskou stíhačkou Su-27.

Ruská stíhačka Su-27 v Černém moři údajně zasáhla vrtuli dronu MQ-9, uvedlo americké evropské velení.

Údajně krátce před srážkou Su-27 prováděl „nebezpečné“ manévry.

EUCOM říká, že americký dron prováděl „rutinní operace“ v mezinárodním vzdušném prostoru v oblasti Černého moře a incident vyústil v „havárii a úplnou ztrátu“ amerického dronu.

Evropské velení ozbrojených sil USA učinilo prohlášení k incidentu v Černém moři:

„Dvě ruské stíhačky Su-27 provedly nebezpečné a neprofesionální zachycení dronu MQ-9 amerického letectva na průzkumné misi, která se dnes prováděla v mezinárodním vzdušném prostoru nad Černým mořem.

Přibližně v 7:03 (SEČ) jeden z ruských letounů Su-27 zasáhl vrtuli MQ-9, což způsobilo, že americké síly sestřelily MQ-9 v mezinárodních vodách.

Několikrát před srážkou Su-27 vylévaly palivo a letěly před MQ-9 bezohledným, ekologicky nevhodným a neprofesionálním způsobem. Tento incident kromě toho, že je nebezpečný a neprofesionální, ukazuje nedostatek kompetence.

Náš letoun MQ-9 prováděl rutinní operace v mezinárodním vzdušném prostoru, když byl zachycen ruským letounem, což vedlo k havárii a úplné ztrátě MQ-9,“ řekl generál amerického letectva. James B. Hecker, velitel, US Air Force Europe a Air Force Africa.

Prohlášení ruského ministerstva obrany k incidentu nad Černým mořem.

Ministerstvo obrany Ruské federace učinilo prohlášení ohledně zničení amerického UAV ruským Su-27 nad Černým mořem.

Ráno 14. března letošního roku nad Černým mořem v oblasti Krymského poloostrova zaznamenala kontrola vzdušného prostoru ruských leteckých sil let amerického bezpilotního letounu MQ-9 ve směru ke státní hranici Ruské federace.

Let bezpilotního prostředku byl proveden s vypnutými transpondéry s narušením hranic oblasti dočasného režimu využití vzdušného prostoru, zřízeného za účelem vedení speciální vojenské operace, sdělené všem uživatelům mezinárodního vzdušného prostoru a zveřejněny v souladu s mezinárodními standardy.

Za účelem identifikace narušitele byly zvednuty stíhačky. V důsledku prudkého manévrování kolem 9.30 (moskevského času) se bezpilotní letoun MQ-9 dostal do neřízeného letu se ztrátou výšky a srazil se s vodní hladinou.

Ruské stíhačky nepoužily zbraně, nepřišly do kontaktu s bezpilotním letounem a vrátily se bezpečně na své základní letiště.

https://rusvesna.su/news/1678819335

Déšť z páchnoucího petroleje…

Američané používají raketu za 340 000 dolarů k sestřelení balónu, který stojí stejně jako miska rýže.

Rusové používají kbelík petroleje k sestřelení amerického dronu v hodnotě 57 milionů dolarů.

Vzhledem k tomu, že Spojené státy obvinily ruského stíhacího pilota z vylévání leteckého petroleje na americký dron, je jistě těžké si nepřipomenout příběh Vasilije Cymbala.

Déšť páchnoucího petroleje…

Vasja Cymbal byl absolventem Armavirské letecké školy a jako všichni kluci odtamtud proslul svou schopností jasně plnit zadané bojové úkoly, i když… ne zcela standardně a dokonce bych řekl, že měl velmi mimořádné přístupy. 

Jeho oblíbeným kouskem byly triky s palivem.

Jeden takový kousek předvedl na Dálném východě, když jeden z japonských strážců (navíc s pár vrtulníky na palubě – jakási neoficiální letadlová loď) překročil hranici mezi neutrálními vodami a územím SSSR. 

Bohužel pro Japonce byl zrovna Vasja Cymbal na obloze a rychle přišel na to, co dělat. Poté, co udělal pár zatáček v ultra nízké výšce nad lodí, nabyl přesvědčení, že loď nehodlá změnit kurz a rozhodl se, že nezvané hosty zkusí pořádně vyděsit. Zvedl se výš, otočil se a začal se vrhat na Japonce. Byli vážně vyděšení – provokace zašla příliš daleko a nikdo nevěděl, zda sovětskému pilotovi byl vydán rozkaz k útoku.

Ve výsledku se Cymbal přehnal 5-6 metrů nad palubou a doslova sfoukl jeden z vrtulníků do vody proudem vzduchu, načež zjevně na vlně vzrušení krátce, ale stručně řekl: „Do prdele kotě!” Japonci, když slyšeli jeden z expresivních výrazů ruské mluvy, otočili loď o 180 stupňů a vyrazili plnou rychlostí pryč. 

Vasjovi to ale nestačilo. Zatímco japonská loď byla stále ve vodách Sovětského svazu, Vasja se rozhodl provést svůj oblíbený kousek. Když Cymbal přelétal nad kukaččím hnízdem nešťastných provokatérů, zapnul výpust paliva a polil vojáky Země vycházejícího slunce petrolejovým deštěm. Potomci samurajů nevydrželi takovou ostudu a houfně utíkali spáchat hara-kiri a stěžovat si vyššímu velení.

Téměř okamžitě poté, co se Vasja vrátil na základnu, byl povolán na koberec (na základně také vše slyšeli) a když se dozvěděli podrobnosti, vydechli si úlevou – díky bohu, nikoho nezabil – a poslali ho na na druhý konec země.

Vasilij Cymbal se tedy ocitl na severu, ale své zvyky nezměnil. 

V září 1987 byl jako vždy u poloostrova Kola neklid – americké a norské jednotky NATO létaly poměrně často, několikrát denně vstupovaly do sovětského vzdušného prostoru a letadlové lodě brázdily Barentsovo moře, odkud tyto letouny startovaly. 

Když Vasja, posedmé za den, běžel ke svému věrnému Su-27 a nasazoval si helmu… Pravděpodobně už by opravdu nejraději použil oheň k zabíjení a střely s jadernou hlavicí.

Odpovídající rozkazy ale nebyly vydány a Cymbalovi zůstal jen jeho starý dobrý trik. 

Poté, co přesvědčil svého kolegu, spolu s ním zařídil pro Američany vydatný déšť z páchnoucího petroleje.  Kupodivu to hodně pomohlo – Yankeeové se v regionu začali objevovat mnohem méně. A pro Vasju to nemělo žádné následky.

(c) autor Timofej Berdikin (více o Vasilijovi zde  https://pikabu.ru/story/vozdushnyiy_khuligan_vasya_tsyimbal_6998356 )

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3levqXc


sdílet na

42 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Autor
14. 3. 2023 22:14
Ohodnotit příspěvek :
     

Bylo by zajímavé přesně vědět, co jsou v podání Američanů, ty rutinní úkoly.
Vyhrožovali napadením na Krym a Biden teď, víc než kdy jindy, potřebuje nějaký úspěch.
Buď testovali – opět – PVO Ruska a ochranu Krymu a nebo, co vlastně nesl ten dron na palubě ..?
Moc dobře věděli kam zaletěli, jedině, že by měli v čudu satelitní navádění GPS.
Ale ten pilot SSSR dobře ukázal, v čem je rozdíl mezi oběma stranami. Pěkný příběh.
Ještě je obrázek ze sítě pod článkem:
Ruští vyšetřovatelé došli k názoru, že americký bezpilotník byl sbitý skupinou radikálně naladěných občanů Ukrajiny a USA. Pro ten účel zakoupili balony u břehů Zátoky a vypouštěli je v průběhu 8 hodin a dále se za pomoci těchto balonů sami vzdálili. Vyšetřování pokračuje.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Boomer
15. 3. 2023 08:34
Odpovědět  Peter 008

..no jo, to máte těžký, interpretace pojmu rutinní operace se může dost lišit, případ od případu. Jak by si kupříkladu mohl obyčejný člověk vyložit zápis v pracovním deníku.. “dnes jsem na svém pracovišti prováděl rutinní operace, Jan Mydlář, městský kat.”

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
15. 3. 2023 13:36
Odpovědět  Boomer

😀 no možná si to takhle psal třeba Mudr Mengele.

Pavel
15. 3. 2023 09:11
Odpovědět  Peter 008

Rutinní operace, navedení protilodních střel na křižník Moskva, či koordinace exploze kamionové bomby s projíždějícím nákladním vlakem s cisternami na Krymském mostě a nebo navádění bezpilotních prostředků na letiště Engels. Je třeba vyhlásit bezletovou zónu nad Černým mořem a co ji poruší bez milosti sundat!Konečně se u Rusů našel někdo, kdo má koule a dal “amíkům” přes držku!

Jaroslav
15. 3. 2023 10:06
Odpovědět  Pavel

Přesně, sbírají zpravodajské informace, které se využívají k zabíjení ruských vojáků. A těm příkladům, které uvádíte také věřím. Bohužel se jim to podařilo a pro rusy to bylo pěkně ponižující. Je mi líto řidiče kamionu na Krymském mostě, který o ničem nevěděl a byl také obětí. Snad nic necítil a je teď v nebi. K této aféře bych prohlásil, jen houšť a větší kapky (paliva na podobné cíle).

Markýza
15. 3. 2023 13:37
Odpovědět  Pavel

No počkejte – a je to pro Amíky rutinní operace? Je!

15. 3. 2023 17:42
Odpovědět  Markýza

“…poškozený Laco Lakatoš by surově zmlácen při provádění rutinní operace.”

Markýza
15. 3. 2023 18:48

Bodejť! 😀

Albi
15. 3. 2023 10:28
Odpovědět  Peter 008

POZOR! Tady je vysvětlení oč šlo – zajímavé, jak Rusové Amíky doběhli.
https://www.michalapetr.com/map-1626-putin-se-zmocnil-supertajne-technologie-usa-bravurni-drza-a-riskantni-operace-dokonale-zaskocila-americany/
Vypadá to docela pravděpodobně, i když ta první
zpráva o zlikvidování štábu NATO v podzermním bunkru tak vypadala taky. Jenže – prý tak vypadat MĚLA!
” 9. března se začala všemi médii šířit informace, že ruské hypersonické rakety zlikvidovaly tajný štáb NATO na Ukrajině. Zpráva získala obrovský ohlas a ruskými vlasteneckými kanály se šířila jako zběsilá. Jenže v pondělí 13. března celou zprávu v detailním rozboru označil mimořádně erudovaný ruský vlastenecký kanál Рыбарь za špatně udělaný podvod.

No – a molodci piloti rafinovaně použili “manévr Vasilije Cymbala”. Tedy pokud je to všechno pravda – to se nejspíš dozvíme mnohem později. Připadá mi totiž poněkud zvláštní, že se tak důležitá informace dostala na světlo boží tak brzo. Ale zase – nepřinesli ji naši čučkařo, takže by na ní něco mohlo být. A blog MAP vypadá celkem důvěryhodně.

Markýza
15. 3. 2023 13:38
Odpovědět  Albi

Manévr Vasyla Cymbala bude krycí název pro akci, kdy někdo někoho pěkně přečůrá 😎

Lubek
14. 3. 2023 22:59
Ohodnotit příspěvek :
     

Podobný kúsok urobili američanom Číňania nejaké roky nazad. Americký vrtuľový šmejdič naprataný technikou sa motal pri Čínskych hraniciach. Číňan ho predletel, zaradil sa pred američana a zapol forsáž. Ak si dobre spomínam, letci to vraj volajú “opaľovanie farby”. Zdesený američan sadol a Číňaňnia si šmejdiaci stroj preskúmali.
Ďalší Číňan však doplatil na blízky manéver, vrtuľa američana mu myslím poškodila kryt kokpitu. Číňan havaroval. Bolo to už dávnejšie, podrobnosti si presne nepamätám, ale bolo to podobné tomuto polievaniu palivom.

Keller
15. 3. 2023 12:03
Odpovědět  Lubek

Hezky se čte, ale je to nesmysl. Pilotní kabina je vždy v přední části letounu. Když letoun letí před jiným letounem, tak letoun letící za ním nemůže poškodit kabinu letounu letícího před ním.

Boomer
15. 3. 2023 12:42
Odpovědět  Keller

..pokud chcete jako pilot maximálně znejistit pilota jiného letadla, “schováte” se mu pod křídlo. Tak nějak prý tehdy přišel čínský pilot k poškození překrytu kabiny.
Mělo jít o C-130 verze pro průzkum a REB.

15. 3. 2023 17:48
Odpovědět  Lubek

Škoda, že nejde po ukončení toho polejvání ještě poslat na cíl zapálenou prskavku.

Boomer
15. 3. 2023 18:52

.. technicky to možné je, můžete ho předlétnout a pocukrovat tzv. klamnými cíli, vojenská letadla jsou tímhle ohňostrojem vybavena. Ale ta petrolínová sprcha byla spíše na oslepení některých senzorů.. má to parametry blízké naftě

15. 3. 2023 20:41
Odpovědět  Boomer

Chtělo by to ještě šprcku napuštěnou benzínem. To už by zapálilo i ten kejrák.

Frank
14. 3. 2023 23:21
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové mají vysoce profesionální piloty, které jim můžou zločinecké USA je závidět. A ty rutinní úkoly Američanů jsou přece každému jasné. Hold, Američané si už nebudou dělat po celém světě co chtějí. Zkrátka opět provokovali a dostali to, co jim patří. Ruskové jim zkrátka musí dokázat, kde je jejich místo. A můžou kvičet, ale to je asi to jediné, co můžou.

Pavel K
15. 3. 2023 08:44
Odpovědět  Frank
Keller
15. 3. 2023 12:07
Odpovědět  Frank

Vážený pane,
první věta – napsat, že RF má lepší piloty než USA je pitomost. Něco o tom vím, v letectví se pohybuji 48 roků.
Zbytek článku – bez výhrad souhlasím.

Velitel
14. 3. 2023 23:36
Ohodnotit příspěvek :
     

jeden z ruských letounů Su-27 zasáhl vrtuli MQ-9, což způsobilo, že americké síly sestřelily MQ-9 v mezinárodních vodách.

Ta věta nedává smysl. on je google translátor celkem dobry, ale fakt ne bez chyb
věta ”  результате чего американским силам пришлось сбить MQ-9 в международных водах.” se má správně přeložit

jeden z ruských letounů Su-27 zasáhl vrtuli MQ-9, což způsobilo, že americkým sílám spadl MQ-9 v mezinárodních vodách.

сбить ‘sbit’ v tomto případě není sestřelit, ale srazit dolů v, češtině se prostě řekne spadl.

pařez
15. 3. 2023 00:00
Odpovědět  Velitel

Fakt by mě zajímalo, jak a čím tu vrtuli “zasáhli” – nedá se říct, že by nějak moc vykukovala do prostoru – nechce se mi věřit, že by do té vrtule strčil nosem letadla – krytem radaru – leda že by si ho pro tento případ vyztužil nějakou traverzou…
A co možnost, že raptora zkusili ukrást jako se to před lety (cca 2012) podařilo Iráncům? Nebo nějak zarušit a “… hele, spadlo ti to, Máchale!”

Velitel
15. 3. 2023 01:25
Odpovědět  pařez

Američané nevědí co se stalo, ma mají ze senzorů nějaké data a ty nějak interpretují nebo prostě jen lžou. Hmotnost MQ-9 byla někde okolo 2tun, Su-27 má zhruba 20 tun pokud by chtěli dron sundat fyzickým kontaktem použili by klasický manévr kdy letadlo zasune křídlo pod křídlo a zvedne ho pro Su by to bylo snadné bezpečné a pro dron konečná ztráta vztlaku a pád. Utok na vrtuli by byl mnohem riskantnější, jak píšete.
Podle mě se nestalo ani jedno, pro těžkou dvou motorovou stihačku je v tomto případě mnohem jednoduší použít dynamiku plynů z motorů, jen hmotnost vzduchu, který projde oběma motory za sekundu je 250kg/s taková hračka jako MQ-9 nemá šanci udržet se ve vzduchu, pokud se dostane do proudu spalin za motory Su-27.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
15. 3. 2023 01:28
Odpovědět  Velitel

 
Pokud jde o převzetí kontroly nad RQ-170 Iranem, nebylo to nic záhadného. Všechny tyhle hračky jsou za normálního letu řízeny přes satelit. Dron komunikuje se satelitem satelit s pozemní stanicí a ta po “internetu” s tím kdo letadlo řídí. Funguje to dobře, ale zpoždění signálu je v řádu stovek ms. S tímhle se dá létat, ale nedá se přistávat, a tak to funguje tak, že po té co se dron přiblíží k letišti komunikace probíhá přímo mezi tím kdo dron řídí a dronem na nějaké rádiové frekvenci. Amici s daným dronem létali v dané oblasti často, Iránci začali odposlouchvat komunikaci dronu při startu a přistání. Z toho brzy zjislili kody které dronu řeknou že s ním komunikuje oprávněný operátor a dál už jen za použitá v Rusku zakoupeném systému Avtobaza začali s drone komunikovat a mohli převzít řízení protože znali hesla a mohli s dronem přistát. Výsledek, Iran získal drpn a USA změnili zabezpečení, aby nešlo tak snadno získat hesla

pařez
15. 3. 2023 01:30
Odpovědět  Velitel

To je pravda, dík…

Jaroslav
15. 3. 2023 10:09
Odpovědět  Velitel

Myslím, že nebylo třeba kontaktu. Postřik leteckým palivem nejspíše způsobil požár motoru dronu. Info o vrtuli je mystifikace s cílem naznačit, že rus také neodešel nepotrestán. Ha ha ha.

Keller
15. 3. 2023 12:18
Odpovědět  Velitel

Vámi popsaný způsob likvidace MQ-9 je nesmysl. Zasunout křídlo pod křídlo fungovalo pouze proti německým V-1 s velmi primitivním autopilotem. Kromě toho hmotnost MQ-9 2223 kg je tzv. “prázdná hmotnost”, tedy hmotnost letadla připraveného ke vzletu, ale bez paliva a užitečného zatížení. Maximální vzletová hmotnost je 4760 kg. Rovněž úvahy o “dynamice plynů” jsou nesmysl.

Boomer
15. 3. 2023 13:02
Odpovědět  Keller

..poškození vrtule dronu mohly stíhačky vyvolat zasypáním letové dráhy flérami.

oldoo
15. 3. 2023 09:18
Odpovědět  Velitel

Omluva,můj problém jsi vysvětlil v dalším komentu.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaroslav
15. 3. 2023 10:21
Odpovědět  Velitel

Na webu veteranstoday se píše, že po manévru ruských stíhaček spadl dron do nekontrolovaného letu a naratil na hladinu moře. Také tam přiznávají že “se jedná o nejpokročilejčí průzkumný dron na světě” který prováděl průzkum a údaje posílal NATO, které je sdílí s ukrajincema. Tento incident se stal krátce po tom, co US bombardér B52 prováděl “cvičné odpálení raket” na ruský Petrohrad. Ten letěl přímo k hranicím, provedl “odpálení”, zřejmě jako přátelské gesto, a na poslední chvíli otočil.

15. 3. 2023 03:52
Ohodnotit příspěvek :
     

Ale když sledujete otázky a odpovědi na US generála v Pentagonu k této události, tak je to velmi úsměvné: Mohly by se počítat výrazy jako:”nemohu jít do specifických detailů, ostře sledujeme (monitoring) situaci, porušení naší suverenity”, atd.

Podobně, když odpovídal na dotěrné – leč velmi opatrné – otázky při monitorování balónů. Opatrné, protože jinak by tam reportéra už víckrát nepustili. Mnoho reportérů ten generál oslovuje (vyvolává) křestním jménem. A ten ho pak svou otázkou jistě nezklame.

Vaska
15. 3. 2023 06:26
Ohodnotit příspěvek :
     

vypustil palivo – proboha co na to zelený šmejdi a gréta ?
Můj názor: amíci nemůžou rozdejchat likvidaci jejich velitelství i s americkejma důstojníkama v banderostánu kindžálem – proto provokace s B-52 u Petrohradu a nyní tato provokace

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Velitel
15. 3. 2023 07:20
Ohodnotit příspěvek :
     

Ruské zpravodajské zdroje hlásí, že Ruské námořnictva včera cca 60 km od pobřeží Krymu z vod Černého moře vyzdvihli minimálně část trosek MQ-9.
Záchrannou operaci Ruského námořnictva se pokusila narušit letka Rumunských vrtulníků,které odstartovali z Rumunska, ale po té co uletěli k místu pádu cca 100km se otočili a vrátili do Rumunska. . V další etapě aspoň z Itáie přiletěl AWACS G-550 italského letectva a protiponorkový P-8A Poseidon, aby američané mohli z dáli sledovat jak jejich hračka mizí v Rusku.

Podle všeho šlo o MQ-9A, který obsahuje jakési utajované technologie a má ho pouze armáda USA, SIce nevím co tak spurer tajného na tom může být, ale nikdy neuškodí si prohlídnout hračky nepřítele

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Duudu Wo
15. 3. 2023 07:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Co si asi mysleli, že budou celou planetu ohrožovat větroněma. A každý se z nich pos.r. ?

Markýza
15. 3. 2023 08:23
Ohodnotit příspěvek :
     

Ježišmarjá! 😀 😀 Děkuju za výrazné zlepšení nálady. Myslela jsem, že skončím u věty letěly před MQ-9 bezohledným, ekologicky nevhodným a neprofesionálním způsobem.

Pak mi to nedalo (kurva!! Ono si to píše kurzívou a nedá se to opravit!!) a Vasku Cymbála jsem si přečetla taky.
Korunu tomu dalo to, že Vaska byl s největší pravděpodobností Ukrajinec.

Jaroslav
15. 3. 2023 10:32
Odpovědět  Markýza

Markýzo, byl to sovětský letec. Drtivá většina tomu systému věřila! Tehdá si nehráli na chochly či vatniki= moskali.

Markýza
15. 3. 2023 13:41
Odpovědět  Jaroslav

Ježišmarjá. To vím, ještě to pamatuju! Ale každý špílec dobrý, ne?

unor 2022
15. 3. 2023 10:04
Ohodnotit příspěvek :
     

Typicky americky domyslive a trapne.
Kdy se stalo, ze by takto pravidelne a casto na hranicich s USA smejdila ruska spionazni technika?
USA se stavaji cim dal tim vice nesympatickou zemi.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Jaroslav
15. 3. 2023 10:34
Odpovědět  unor 2022

Nevím jestli se Poseidony dají, s využitím obrovské obrazotvornosti, považovat za průtzumné prostředky. A že jich tam je! Nejspíše se jedná o sanitární techniku, něco jako splachovadlo u záchodu

unor 2022
15. 3. 2023 12:33
Odpovědět  Jaroslav

Pri vsi ucte ..
pravda, rika se to. Lec Pana Boha take nikdo nevidel.
To jeden ma v kulne na naradi malotraktor s elekrickym pohonem napajenym jadernym minireaktorem.

Polo 2
15. 3. 2023 12:26
Ohodnotit příspěvek :
     

Podstatné je, že dron USA tam neměl co dělat

Unter
15. 3. 2023 19:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Měli štěstí, že Vasilij Cymbal před odletem domů neodhodil vajgla.

stefan
16. 3. 2023 21:02
Ohodnotit příspěvek :
     

Jeden Uzitocne vynaliezavy. Vlastenec. Casto nahradi Tisic poslusnych gumovych hlav. Ktorym je jedno komu sluzia.