Deset zemí je připraveno stáhnout uznání Kosova

Dejan Spalović

Podle deníku „Politika“ se může jednat o země v Africe a Asii, ale jejich jména nejsou zveřejněna, aby se zabránilo tlaku USA. Dříve řada zemí, zejména afrických, již stáhlo uznání nezávislosti Kosova.

Podle srbského listu „Politika“ s odvoláním na zdroje je deset zemí připraveno odvolat uznání Kosova, pokud Priština zahájí proces opětovného uznání.

Deník tvrdí, že názvy zemí nejsou zveřejněny, protože USA na ně mohou vyvíjet nátlak. Z toho můžeme usoudit, že se jedná o země Afriky a Asie, píše „Politika“.

Geopolitický analytik Centra pro sociální stabilitu Predrag Rajić, jehož komentář citují noviny, se také domnívá, že africké a blízkovýchodní země mohou vzít zpět uznání své nezávislosti. Podle jeho názoru Priština pracovala na svou škodu, když se rozhodla otevřít kosovské velvyslanectví v Jeruzalémě. Diplomatická mise začala pracovat v polovině března.

Bělehrad očekává, že Rusko a Čína budou podporovat Srbsko, které neuznává nezávislost regionu a naléhá na ostatní země, aby region také neuznávaly, dodal Rajić.

Před dvěma týdny turecký prezident Recep Tayyip Erdogan oznámil, že Ankara bude lobovat za uznání nezávislosti Kosova. Na to srbský prezident Aleksandr Vucić odpověděl, že Bělehrad bude tomuto procesu odolávat. Srbsko se podle jeho slov zajímá pouze o své mezinárodně uznávané hranice, mezi něž podle Bělehradu patří autonomní region Kosovo a Metohija.

Kosovský parlament vyhlásil nezávislost na Srbsku v únoru 2008. Tento proces uznalo více než 90 členských států OSN. Současně některé země později svá uznání stáhly, hlavně země africké (SAR, Ghana, Burundi, Lesotho, Togo, Komory a další), dále Papua Nová Guinea, Dominika, Grenada, Šalamounovy ostrovy a další.

https://bit.ly/3xj6cqG
https://bit.ly/3rO8NaM

0 0 hlasy
Ohodnotit příspěvek