blogKrize UKRAJINApolitika

Deset let po Majdanu: Proč Západ nechce přiznat, že převrat byl založen na lži?

Deset let po Majdanu: Proč Západ nechce přiznat, že převrat byl založen na lži?
Důkazy o zapojení vnějších sil byly z “politických důvodů” potlačeny.

Tento článek byl poprvé zveřejněn 6. února 2023. U příležitosti 10. výročí událostí, které se odehrály v Kyjevě 22. února 2014, jej znovu zveřejňujeme na titulní straně.

Politolog Ivan Katchanovski – z Ottawské univerzity – loni ve svém článku odhalil, že masakr ukrajinských demonstrantů střelbou odstřelovačů z února 2014, který byl určujícím momentem Západem podporovaného majdanského puče, nebyl z “politických důvodů” publikován v akademickém časopise.

“Důkazy jsou pádné
Katchanovski v dlouhém příspěvku na Twitteru nejprve popsal okolnosti odmítnutí svého článku a uvedl, jaké bombastické důkazy jsou v něm obsaženy. Článek byl původně přijat s drobnými úpravami po recenzním řízení a editor časopisu nabídl jeho práci nadšené hodnocení, když napsal:

“Není pochyb o tom, že tento článek je v mnoha ohledech výjimečný. Nabízí důkazy proti mainstreamovému narativu o změně režimu na Ukrajině v roce 2014… Zdá se mi, že důkazy, které studie přináší ve prospěch své interpretace o tom, kdo stál za masakrem demonstrantů a policistů během masových protestů ‘Euromajdan’ 18. a 20. února 2014 na Ukrajině, jsou solidní. Na tom se shodují i oba recenzenti.”

Jak editor poznamenal, masakr byl “politicky klíčovým vývojem”, který vedl k “přechodu moci v zemi” od svobodně zvoleného Viktora Janukovyče k nelegitimní a zběsile nacionalistické vládě Alexandra Turčinova, bývalého šéfa bezpečnostních služeb. Západní média ji donekonečna citovala jako symbol brutality ukrajinské vlády a nevyprovokovaného útoku na nevinné prozápadní demonstranty z Majdanu, kteří údajně neusilovali o nic jiného než o demokracii a svobodu.

Okamžitě se začaly šířit zvěsti, že vraždy byly falešnou vlajkou, která měla za cíl rozdmýchat napětí mezi obrovskými davy zaplňujícími Majdan a vyprovokovat násilí proti úřadům.

Protivládní demonstranti pokračují ve střetech s policií na náměstí Nezávislosti, navzdory příměří dohodnutému mezi ukrajinským prezidentem a vůdci opozice 20. února 2014 v Kyjevě na Ukrajině. ©  Jeff J Mitchell / Getty Images

Západní média nikdy neprovedla žádné seriózní vyšetřování toho, co se stalo, a všechna tvrzení, že útoky odstřelovačů byly dílem zevnitř, odmítla jako “dezinformaci” Kremlu. Nicméně i adjunkt Atlantické rady NATO v roce 2020 připustil, že masakr nebyl vyřešen a že to “vrhá stín na Ukrajinu”.

Zeptejte se svědků
Vzhledem k probíhajícímu soudnímu procesu s policisty, kteří byli v osudný den na místě činu, však nemusí zůstat nevyřešena dlouho. Soudní proces se táhne už déle než rok a mimo Ukrajinu se mu v hlavních zprávách nedostává vůbec žádné pozornosti. Katchanovski ve svém potlačeném dokumentu hojně čerpal ze svědeckých výpovědí a videozáznamů, které se v průběhu procesu objevily.

Například 51 protestujících, kteří byli během incidentu zraněni, u soudu vypovědělo, že byli zastřeleni odstřelovači z budov kontrolovaných Majdanem a/nebo byli svědky toho, jak tam odstřelovači byli. Mnozí hovořili o tom, že odstřelovači v budovách kontrolovaných protestujícími z Majdanu stříleli na policii. To je v souladu s dalšími důkazy, které Katchanovski shromáždil, například se 14 samostatnými videozáznamy odstřelovačů v budovách kontrolovaných protestujícími, přičemž na 10 z nich je jasně vidět, jak krajně pravicoví ozbrojenci v hotelu Ukrajina míří na davy pod sebou.

Celkem 300 svědků vypovědělo v podstatě totéž. Synchronizovaná videa ukazují, že konkrétní čas a směr střelby policie se nejenže neshodoval se zabíjením konkrétních protestujících na Majdanu, ale že úřady mířily na zdi, stromy, sloupy veřejného osvětlení, a dokonce i na zem, prostě aby rozehnaly davy.

Mezi těmi, kteří se stali terčem útoku odstřelovačů zjevně napojených na Majdan, byli i novináři německé ARD. Nebyli jedinou západní zpravodajskou stanicí, která se v té době nacházela ve městě – stejně tak belgičtí reportéři, kteří nejenže natočili protestující z Majdanu, jak křičí směrem k hotelu Ukrajina, aby je odstřelovači neodháněli

Pořádková policie Berkut hází kameny na protivládní demonstranty, kteří na oplátku házejí kameny, na náměstí Nezávislosti 19. února 2014 v Kyjevě na Ukrajině. ©  Brendan Hoffman / Getty Images

Podobně CNN natočila krajně pravicové živly, které střílely na policii zpoza barikád na Majdanu, a poté si hledaly pozice pro střelbu z 11. patra hotelu Ukrajina, minutu předtím, než BBC natočila odstřelovače střílející na demonstranty z pokoje, kde byl ubytován krajně pravicový poslanec. Televize se tehdy rozhodla o tom neinformovat.

Nemusíme se spoléhat pouze na videozáznamy. V průběhu procesu vypovědělo ne méně než 14 samozvaných členů majdanských odstřelovačských skupin, že výslovně dostali rozkaz k masakru, tvrdí Katchanovski. Naproti tomu žádný policista na místě neřekl, že dostal pokyn k zabíjení neozbrojených demonstrantů, žádný ministr se nepřihlásil, aby takový plán prozradil, a nikdy se neobjevil žádný důkaz, že Janukovyč zabíjení schvaloval.


Odděleně od soudního procesu vůdci krajně pravicové strany Svoboda otevřeně prohlásili, že jim představitelé západní vlády před masakrem výslovně řekli, že začnou volat po Janukovyčově svržení, jakmile počet obětí mezi protestujícími dosáhne určitého počtu. O tomto čísle dokonce obě strany aktivně diskutovaly – stačilo pět, nebo dvacet? Nebo dokonce 100? Poslední z uvedených čísel bylo konečné a skutečně vedlo k výzvám k abdikaci ukrajinské vlády.


Katchanovski již dříve publikoval přelomovou studii o masakru na Majdanu v roce 2021, která byla více než stokrát citována vědci a odborníky, což z něj podle Google Scholar činí jednoho z nejcitovanějších politologů specializujících se na Ukrajinu.

Ať už je povaha a zdroj politického nátlaku vyvíjeného na časopis, který vedl k cenzuře dynamického článku, jakýkoli, tento krok se může masivně vymstít v duchu Streisandova efektu. Mohlo by to totiž přispět k tomu, že pravda o tom, co se v oněch smrtelných dnech stalo, vyjde najevo a že osoby odpovědné za vraždy budou postaveny před soud.

Mělo by to také vést k širšímu přehodnocení povahy Majdanu a vlády, která z něj vzešla. Zákaz opozičních stran, útoky na pravoslavnou církev, zavírání disidentských médií a válka proti ruské kultuře a jazyku, to vše jsou důsledky.

Felix Livshitz

sdílet na

19 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Mike
23. 2. 2024 23:56
Ohodnotit příspěvek :
     

“Proč Západ nechce přiznat, že převrat byl založen na lži?” – jestli to nebude tím, že se v těch svých lžích už nevyzná a neví co vlastně přiznávat…

Slovan
24. 2. 2024 09:11
Odpovědět  Mike

Taky si myslím že už v těch lžích mají hokej. 🤣

Markýza
24. 2. 2024 09:21
Odpovědět  Mike

Anebo neumí prohrát, couvnout….přese všechno křesťanství. Naratýv KoZy je výšedálerychleji, ne? Kdepak tam máte “prr, brzdi” – nikde. Ideál který nezná průs.ery, ale výzvy, který velí “nikdynikdynikdy se nevzdávej”? Filmy, kde hrdinové odpojujou bomby půl vteřiny před výbuchem jak na běžícím pásu? Tohle je polívka, do které se opravdu nehodí přiznávání porážky – protože o té je řeč. Lži byly, jsou a budou vždycky a všude.

24. 2. 2024 03:57
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč přiznávat něco, co beztak každej ví.

Tupý hulvát
24. 2. 2024 07:09

Já už to tady nechápu,to přece není pravda,aby někdo něco VĚDĚL,musí tomu VĚŘIT!!Ta banda ignorantských blbů tady často ani neví,co to ten majdan byl a ničemu z toho,co si myslíte vy nevěří!!!!

Evžen
24. 2. 2024 08:22
Odpovědět  Tupý hulvát

To lze posvětit! Nenávist k Rusku je živená po desetiletí! Němci povraždili desítky tisíc Čechů a Slováků to je odpuštěno, Varšavská aliance pár stovek lidí ato také při dopravních nehodách ale jen Rus je ten největší zloduch na světě! USA povraždili od druhé světové války milióny lidí a on je veleben jako ochrance sv.demokracie…to nepochopíš…!

Pavel z Moravy
24. 2. 2024 10:37
Odpovědět  Tupý hulvát

To se opravdu nedá pochopit, aby nevěděli. Jenže Orwell to popsal přesně, úplně vymazat historii, přepsat ji, nastolit jedinou svoji a donekonečna ten scénář opakovat až tomu téměř většina uvěří. Jenže kde nefunguje vlastní vědomí a komunikace, což je dnes již u většiny, tam fungují přesně ty principy ovládání lidské mysli jak o nich píše Orwell. Nu co, něco člověk odžil a není li možné probudit kolektivní vědomí u většiny populace, tato se časem rozpadne a zanikne. Je to asi koloběh daný přírodními zákony.

24. 2. 2024 13:26
Odpovědět  Tupý hulvát

Když myslíte…

Pravdomluvny
24. 2. 2024 08:58
Ohodnotit příspěvek :
     

Mejdan stál uSSa pět miliard a statisíce mrtvých, kteří zemřeli rukama Banderonacistů……výhra nepřišla a nepřijde, pokračovat se bude do posledního banderovce…..jen ten milión v ČR povolat kokaintranska Zelenssky nechce, bohužel 😡

Slovan
24. 2. 2024 09:10
Odpovědět  Pravdomluvny

Taky ti povoláni nebudou, ti jsou tu na házení vidlí až budou volby, aby to čecháčkům dokuurwyli. Kde by se měli tak jak u nás.

Pravdomluvny
24. 2. 2024 10:09
Odpovědět  Slovan

Pak je třeba je na ty vidle nahnat, zemské škůdce 👎

Slovan
24. 2. 2024 11:50
Odpovědět  Pravdomluvny

Však někde píšu, že lidu českému je to šumafuck. Jestli máš věk tak to jen leduj.

Jan
24. 2. 2024 10:26
Odpovědět  Pravdomluvny

A co stala podpora Ukrosu a nacku doted ve valce? Zbrane a prachy? Navratnost vsech investic od Majdanu, pres stavbu Maginotky je nulova. Zadne reparace nebudou. Nemecko donedavna volalo po vyreseni konfliktu na valecnem poli. Ted rve Baerbockova v cizine, ze je treba zastavit utocnou agresi Ruska! Uz jim tece voda i do …
Biden nazval V. Putina ‘z kurvy synem’. Neslychane! To je taky symbolem KoZa sracu. Kdyz neni po jejich nestiti se niceho!
Dementni srac se dostal zfalsovanim voleb do Bileho domu a ted je vsem uz jenom pro smich. Jeho vyroky mazou veskery soucit s tim kretenem.

Pravdomluvny
24. 2. 2024 11:20
Odpovědět  Jan

Proto říkám, Banderonacistán musí následovat osud Kartága!
My sice dostaneme v reparacích kulový 💩,ale další podpora Banderonacistánu do budoucna hrozit nebude…..a to je hlavní!

Jaris.
24. 2. 2024 09:09
Ohodnotit příspěvek :
     

Protoze pro Zapad je lez pravdou a na lzi by take vybudovan.

Pravdomluvny
24. 2. 2024 10:10
Odpovědět  Jaris.

A na miliónech mrtvých…..

Jan
24. 2. 2024 10:19
Ohodnotit příspěvek :
     

Lzi o Majdanu a zamlcovani upaleni lidi. Zamlcovani 9 leteho ostrelovani lidi na Donbase s 15 000 mrtvymi obyvateli a detmi. Znicene pribytky. Vse probiha od Majdanu doted a lide na KoZa nic nevedi!
Vcera na TV v Nemecku ukazovali znicene domy pry ruskymi zbranemi a ze pry tam zahynulo i jedno dite. Neda se to proverit. Rusove ale civilni cile nebombarduji.
Informacni pole na KoZa ma za ukol, lidi neustale stvat proti Rusku. Lzemi , vymysly vylhanymi historkami, dezinformacemi. V podstate vse slouzi k ocernovani Ruska.

Burák
24. 2. 2024 10:33
Ohodnotit příspěvek :
     

Proč by to přiznávali, když to byl od začátku jejich plán. To oni rozpoutali tuto nesmyslnou válku a měli by zaplatit válečné reparace. Tím ale myslím i nás. A ty reparace bych vymáhal po rodině Fialy, Rakušana a dalších, protože tam jdou ty peníze na Ukrajince. Je to obyčejná mafie, kterou drží u moci všehoschopna parta mediálních grazlu. Každého novináře a redaktora pěkně do tepláků aby už ty kurvy neunikly jako to bylo po 45. Každý máme a obzvláště oni, právo volby. Nemusí to dělat. Rozhodli se ale opačně a vydělávají na tom.

Lubkral
24. 2. 2024 13:06
Ohodnotit příspěvek :
     

Lžou všichni, ale my tady na !západě” jsme v tom přeborníci!