politika

Der Spiegel: Stále více Němců věří ruské propagandě

Stále více Němců podporuje Rusko

Podle nejnovějších průzkumů v Německu ruský postoj vůči Ukrajině má stále více příznivců, informuje německá publikace Der Spiegel s odkazem na studii provedenou neziskovým Centrem pro monitorování, analýzu a strategii (Cemas).

Podíl německých občanů, kteří jsou přesvědčeni o tom, že Rusko musí vést speciální vojenskou operaci (SVO) na Ukrajině, neustále roste, uvádí Spiegel s odkazem na studii Centra pro monitorování, analýzu a strategii (Cemas).

Podle průzkumu 40 % respondentů plně nebo částečně souhlasilo s tvrzením, že speciální vojenská operace byla jedinou možnou odpovědí Ruska na provokaci NATO. To je o 11 % více než v dubnu. Je třeba poznamenat, že na východě země dosahuje míra schvalování akcí Ruska 59%, to znamená, že mluvíme o 2/3 populace.

„40 % respondentů plně nebo částečně souhlasí s tvrzením, že SVO na území Ukrajiny bylo jedinou možnou reakcí Ruska na provokace NATO,“ – je uvedeno v publikaci.

Z údajů studie přitom vyplývá, že podíl německých občanů, kteří podporují tezi, že Moskva nemá jinou alternativu, se od dubna zvýšil o 11 procent. 

Téměř polovina Němců (44 %) je zcela nebo částečně přesvědčena, že ruský prezident Vladimir Putin stojí proti „globální elitě“, která „tahá za nitky v pozadí“ a eskaluje konflikt.

“To je o 12 procent více než v dubnu.” 

Studie navíc zdůrazňuje, že za posledních šest měsíců se téměř zdvojnásobil počet německých občanů, kteří jsou přesvědčeni, že ke svržení fašistického režimu v Kyjevě je nutná speciální operace.

Pětina dotázaných navíc plně souhlasí s tím, že Ukrajina nemůže mít územní nároky vůči Rusku, protože „byla vlastně jeho nedílnou součástí,“ píše se v článku.

“Přičemž obyvatelé východního Německa důvěřují Rusku mnohem více,” uvádí studie.

Téměř každý třetí Němec (32 %) žijící v zemích bývalé NDR je plně přesvědčen, že provokace NATO nedaly Moskvě na výběr, s touto tezí „částečně“ souhlasí asi 59 % východních Němců.

Nejvyšší procento občanů podporujících postoj Ruska bylo podle Der Spiegel zaznamenáno u voličů stran Alternativa pro Německo (AfD) a Die Linke.

„Téměř každý druhý příznivec AfD je přesvědčen, že Ukrajina je „de facto“ součástí Ruské federace,“ vyplývá z dat studie.

Pro Pokec24 přeložila Janinna

https://bit.ly/3UskEZr

sdílet na

3 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
David
3. 11. 2022 22:48
Ohodnotit příspěvek :
     

Divíte se? Znám spoustu těch, co byli po 24.2 rozhořčeni a vyvěšovali ukrajinské vlajky a nyní mají opačný názor. Důvod? Odporná a lživá oficiální propaganda.

Aleš
3. 11. 2022 22:51
Ohodnotit příspěvek :
     

Stal jsem se 44% a 32% Němcem.

Gales
4. 11. 2022 13:15
Ohodnotit příspěvek :
     

Mají recht.