politika

Demokraté ve Spojených státech jsou připraveni udělat cokoli, aby se zbavili prezidenta Trumpa

Nadcházející prezidentské volby v USA se již mnoha způsoby zapsaly do historie. 

Na jedné straně si je budeme pamatovat  jako volby během pandemie, na druhé straně jako volby, kterých se zúčastnili nejstarší prezidentští kandidáti v historii této země. 

Ale možná nejdůležitější je, že v důsledku volebního postupu mohou ti, kteří jsou u moci, ignorovat vůli lidu. 

Jak se to může stát v „nejdemokratičtější“ zemi na světě? 

Odpověď je jednoduchá: pokud zástupci Demokratické strany získají většinu v Senátu, pak oni, kteří již mají většinu ve Sněmovně reprezentantů, mohou podruhé zahájit impeachment. 

Pokud je v Republikánské straně dokonce jen malý počet zrádců, lze tento postup završit úspěchem. Riziko takového vývoje událostí je o to větší, že Republikánská strana není nijak zvlášť ochotná podporovat Donalda Trumpa, i když přesně to by měla dělat.

I když tedy americký lid hlasuje pro úřadující hlavu státu, establishment jaksi zůstává schopen zbavit zákonem zvoleného prezidenta moci, využije pouze mezery v zákonech a bude se řídit maniakální touhou Nancy Pelosiové odstranit Trumpa z Bílého domu za každou cenu.

Tato verze vývoje událostí se nezdá být tak fantastická, pokud si vzpomeneme, že demokraté již mají
v Poslanecké sněmovně drtivou většinu „křesel“ a v těchto volbách mají dobré šance získat většinu v Senátu. 

Tato situace nevznikla proto, že Demokratická strana je „silnější než kdy dříve“. 

Důvod je jiný: mnoho voličů ji volí, protože jsou zklamáni republikány, kteří se demonstrativně distancují od svého vůdce Donalda Trumpa. 

Každý ví, jak vysoké jsou sázky v nadcházejících volbách. A pokud demokraté prostě „jen“ bojují o moc, pak pro prezidenta Spojených států je vítězství ve volbách otázkou života a smrti. 

Jeho soupeři dali jasně najevo, že v okamžiku, kdy Trump ztratí prezidentskou imunitu, vznesou proti němu co nejvíce obvinění.  Pravděpodobnost, že bude bývalý prezident uvězněn, je samozřejmě extrémně malá, ale soudní spory mohou Trumpa připravit o jeho klid a dobré jméno a o jeho děti – o budoucnost nejen v politice, ale také obecně v zemi.

V této situaci schválení Amy Coney Barrettové na pozici soudce Nejvyššího soudu se stalo pro hlavu státu zásadním úkolem, který brilantně splnil. 

Nyní bude jakákoli iniciativa demokratů, která tak či onak dojde k Nejvyššímu soudu, posouzena porotou soudců, z nichž někteří jsou osobně zavázáni Trumpovi za své celoživotní jmenování. 

Ani zde se však zástupci Demokratické strany nevzdávají: někteří z nich neváhali prohlásit, že jsou připraveni zahájit obžalobu nejen proti úřadujícímu prezidentovi, ale také proti nově zvolené soudkyni Nejvyššího soudu, což se v právní praxi Spojených států dosud nestalo. 

Připomeňme, že to není poprvé, co se Demokratická strana pokusila odvolat amerického prezidenta z funkce: poté, co Bílý dům odmítl umožnit zaměstnancům svědčit na prvních slyšeních o obžalobě v loňském roce, demokraté obvinili Trumpa z maření (bránění) Kongresu. On zase popírá jakékoli provinění a jeho právní tým tvrdí, že „vymyšlená“ obvinění jsou „nebezpečným narušením ústavy“.

Je třeba zdůraznit, že to nemá nic společného s vyšetřováním zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, týkající se ruských zásahů do amerických voleb v roce 2016 a s vazbami Trumpovy kampaně na Rusko. 

To skončilo bez jakýchkoliv dalších důsledků pro samotného prezidenta USA: demokraté své „vyšetřování“ nezvládli, protože udělali chybu při falšování faktů. 

Vyšetřování, které prezident Donald Trump soustavně nazývá „honem na čarodějnice“, nenašlo žádné důkazy o jeho vině.

Po celou dobu, kdy dosavadní hlava státu „okupovala“ Bílý dům, se Demokratická strana pokoušela dosáhnout jeho impeachmentu: a její funkcionáři se příliš nestarali o to, z čeho konkrétně Trumpa obvinit, šlo jenom o to, aby ho předčasně vyhodili z prezidentského úřadu (dokonce použili bludný motiv o „tlaku“ na Ukrajinu, ovšem ta poskytla republikánům informace o podnikání syna Josepha Bidena, Huntera, v této zemi). 

Navzdory obrovskému tlaku však republikán Trump odsloužil své čtyři roky v prezidentském úřadě – a nyní má všechny šance znovu zaujmout nejvyšší státní funkci ve Spojených státech.

https://bit.ly/3oADxde

sdíletj na