Dánská televize navštívila estonskou Narvu: „Všichni jsou tu pro Rusko“

Novináři dánské televize přijeli do Estonska a byli překvapeni: v Narvě téměř celá populace podporuje Rusko. Reportéři přitom nevědí, kdy se republika stala součástí SSSR. Rovněž mají nařízeno nemluvit o zabíjení civilistů na Donbasu vojáky ozbrojených sil Ukrajiny.

Estonská vláda na madridském summitu požaduje zvýšení přítomnosti jednotek NATO ve své zemi, ale obyvatelstvo země je rozděleno.

Toto symbolické rozdělení se nejzřetelněji projevilo na nejextrémnějších hranicích NATO – v Narvě, třetím největším městě Estonska.

Přirozená hranice mezi Estonskem a Ruskem vede podél řeky Narva, ale i když jsme na estonské půdě, a tedy na území NATO, 95 % obyvatel města mluví rusky a mnozí jsou k Rusku loajální. Včetně ukrajinského konfliktu, jak v reportáži říká Anatolij. Tým TV2 se s ním setkal na pláži na břehu řeky Narva. Pracuje v ocelárně a jako mnoho Estonců má ruské občanství.

VIDEO  https://tv2-dk-videos.secure.f…

„Putin dělá pro Rusko všechno. Rakety mohou do Moskvy doletět za pět minut. A tito Ukrajinci jsou banderovci, nacisté. Právě proto bojuje na Ukrajině s nacisty,“ říká. 

Nemá ani stín pochybností, na čí straně bude, pokud Rusové přijdou do Narvy.

„Určitě budu s Rusy. V Narvě jsou všichni pro Rusko“, říká.

Stejný názor sdílí i důchodkyně Ljudmila Tolompojko. Do Narvy přišla před 60 lety a nyní tráví většinu času na zahradě.

„Obdivuji Vladimira Putina. Je chytrý, vzdělaný a není zloděj. Je to věřící člověk a můžeme mu důvěřovat,“ říká.

Domnívá se, že Estonsko již řadu let diskriminuje ruskou menšinu, přestože tvoří více než čtvrtinu populace. Zejména v Narvě, kde jsou téměř všichni etničtí Rusové.

„Děti už ve škole nesmějí mluvit rusky a je pro nás těžší sehnat práci ve veřejném sektoru,“ posteskne si.

– Nebojíte se, že může být válka?

– To záleží na estonské vládě. Pokud se chtějí vyhnout válce, musí být obezřetnější a diplomatičtější.

Starostka města chápe, že existuje mnoho lidí, kteří podporují Putina.

V Narvě skoro každý mluví rusky, takže být estonským starostou města není snadné.

„Je to křehká rovnováha, kterou lze dosáhnout. Ale je pro nás důležité, aby se Rusové cítili jako estonští občané,“ říká Katri Raik a zároveň uznává, že někteří podporují Vladimira Putina.

„Naši Rusové mají různé názory. A velmi dobře chápu, že jsou mezi nimi tací, kteří se ztotožňují s Ruskem a podporují Putina,“ říká.

Proto se rozhodla zanechat památník sovětského tanku, ačkoli mnoho Estonců požadovalo jeho odstranění.

„Je pro mě důležitější udržet mír v Narvě než zbourat památník. Na pozadí ukrajinského konfliktu to není tak důležité,“ říká.

Estonská vláda usilovně pracuje na tom, aby NATO rozmístilo v jejich zemi více vojáků.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3abnmAX3.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek

sdíletj na

3.5 2 hlasy
Ohodnotit příspěvek
6 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
VAL
1. 7. 2022 23:47
Ohodnotit příspěvek :
     

Hm… Estonská vláda… A co estonský lid? Jak tomu se budou líbit NATO základny? Jak ti se cítí co budoucí vymazanci v případě Poslední Války? Ale možná je většina už tak vymazaná, jako naši vládní vymazanci a jejich ovce, takže je jim to šumák.

Markýza
2. 7. 2022 08:39
Odpovědět  VAL

Prosímvás a kdo se kdy ptá lidu? Mně překvapila rozumná starostka; vždycky, když narazím na rozumnou správu čehokoli, málem se rozpláču dojetím.

Pavel
2. 7. 2022 10:43
Odpovědět  VAL

Vale, ta neuvěřitelná duševní bída našeho občanstva už není ani k pláči. Člověk je již z těch trotlů skutečně unavený. Nechci nikoho urážet, ale taková duševní úroveň malosti, která se tady line z éteru???. Člověk se nemá v žádném případě povyšovat, ale momentální většina tohoto národa ???. Navštěvovali jsme všichni základky, učiliště atd ? Naše generace sedmdesátníků by přece měla těmto vypatlaným trotlům ukázat, že nejsme žádná ořezávátka a máme svůj názor. Zatím se většina krčí doma v koutě a strachuje se o svůj stařičký připrdolený život. Víc k tomu raději nebudu říkat nic.

Pavel K
2. 7. 2022 12:48
Odpovědět  Pavel

Vidím to stejně, sedmý křížek tedy už táhnu ale jsem teprve na začátku.
Musíme se smířit, že situace dobrá není. Lidi se ženou za mamonem a za líbivými cetkami a zapomněli na zadní vrátka, že tomu furt být nemusí. Dostali jsme se do situace, že lidstvo musí dostat přes držku. Bohužel my smýšlející trochu jinak se s tím svezeme také. Osud!!!

Gales
2. 7. 2022 11:01
Ohodnotit příspěvek :
     

Rusové jsou v Narvě toužebně očekáváni.Pokud řeka tvoří hranici,tak jsou ochotni změnit její tok a tím by se hranice posunula až za město.

Ladislav
2. 7. 2022 11:11
Odpovědět  Gales

A už ti ožralci- Dánové předali toto zpravodajství i Gebls24?