politika

Další summit – další selhání kolektivního západu

“Bez ohledu na to, co dělají, věci nejdou podle plánu, …. “. Američané nejsou schopni se nepoučit ze svých chyb a šlapou na stejné hrábě znovu a znovu. Tentokrát si na ně stoupli v Phnompenhu, hlavním městě Kambodže, kde se konal summit ASEAN. Spojené státy to zase (zase!) podělaly… dostaly se do nepříjemné situace.

Dovolte mi připomenout. ASEAN je Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), které zahrnuje Indonésii, Malajsii, Singapur, Thajsko a Filipíny, Brunej, Vietnam, Laos, Myanmar a Kambodžu.  Dostatečně rozvinuté a hlavně seberespektující se země. Na své summity zpravidla zvou přední země světa: Čínu, USA, Rusko a další. Američany však ani není třeba zvát: všude lezou sami.

Kovbojové letos vyjeli na summit, jak se jim zdálo, plně vyzbrojeni. Okamžitě přispěchali s požadavkem, aby se všichni členové ASEAN „připojili a odsoudili“. Připojit se ke „světové komunitě“ (jak sami sobě a partě svých vazalů říkají). A odsoudit Rusko a Čínu (je jasné proč: za špatné chování). 

Blinken se mračil, vzdychal, chmuřil a vyprávěl, jak jsou ta Čína a Rusko hrozní a špatní, jak je nikdo nemá rád a jak by měly být potrestány. Obecně, standardní americká technologie odpracovaná na Litvě a České republice. “Když to fungovalo tam, bude to fungovat i tady,” pomyslel si Blinken. 

V PhnomPenhu se ale věci pokazily. Účastníci nejprve mlčky naslouchali a pak začali tiše reptat a naznačovat Američanům, že už mají jejich „demokracie“, „hodnot“ a moralizování dost. Tady není Evropa, tady je jiná ekonomika a jiná kultura, tady si sami rozmyslíme s kým se kamarádit a s kým ne. 

Vůdci ASEANu samozřejmě nebyli k Američanům hrubí, na východě obecně není zvykem být hrubým.  Ale jejich zdvořilé a zjednodušené formulace se scvrkávaly na jednu věc: už se uklidněte, přestaňte ničit vše kolem sebe, nezasahujte do života celého světa. 

Ministři zahraničí Ruska a Číny, kteří byli na summitu přítomni, se ale ve svých vyjádřeních neostýchali a přímo hostům summitu vysvětlili, kdo nese vinu za globální finanční, energetickou a nyní i potravinovou krizi. Blinken poslouchal a předstíral, že se ho to netýká. Ve skutečnosti byl izolovaný. Stratég.

„Máme před sebou tragické chybné výpočty amerických stratégů, komplikované zhroucením politického systému země a skutečností, že desítky zemí světa tyto chybné výpočty a kolaps vidí a smutně kroutí hlavou,“ uvedl sloupkař RIA-Novosti Dmitrij Kosyrev.

Blinken mimo jiné dostal od Lavrova osobní studenou sprchu: přání Blinkena „chytit za knoflík“ šéfa ruského ministerstva zahraničí a promluvit s ním o výměně vězňů narazila na tvrdou odpověď: existují oficiální kanály pro rozhovory, zavolejte, budu-li volný, promluvíme si. Blinkenovi nezbylo nic jiného, ​​než vyjádřit „zklamání“. Doslova hněvem syčel.

Další světový region (po Africe, Blízkém východě a řadě latinskoamerických zemí) tak jasně ukázal svůj nesouhlas s politikou kolektivního Západu. Země ASEAN daly jasně najevo, že nehodlají tančit na americkou melodii, mají jiné priority a jsou připraveny následovat nové vůdce: Čínu a Rusko. Potřebují jasná a všemi respektovaná pravidla hry, která Západ nenabízí.

Drzá návštěva Pelosiové na Tchaj-wanu měla zemím jihovýchodní Asie ukázat slabost Číny a „vedení“ Spojených států. Dopadlo to ale naopak: většina zemí sympatizuje s Čínou, zatímco Západ je v defenzivě, i když velmi agresivní obraně. Agresivní kvůli tomu, že si je dobře vědom své slabosti a ztráty autority. Nikdo si ho už neváží, mnozí se ho už nebojí a prakticky celý svět (kromě hrstky zemí) čeká – nemůže se dočkat, až skončí západní (čti anglosaská) hegemonie.

Další summit – další selhání kolektivního západu

To je hlavní výsledek summitu. „Jasný signál“, jak rádi říkají v Evropě. Jasný signál o tom, že Západ je v izolaci a svět čeká na nová, srozumitelná a spravedlivá pravidla hry.

Pro Pokec24 přeložila Janinna.

https://bit.ly/3bOAMDT

sdíletj na

66 Komentáře
nejstarší
nejnovější nejlépe hodnocené
Inline Zpětná vazba
Zobrazit všechny komentáře
Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 02:30

Troldové jásejte! Rusko je čím dál víc izolované a skoro nikdo s ním už nemluví!

Přátelé, klikněte si na odkaz a pak na diskuzi pod článkem. Nic světoborného, ale zajímavý pohled z ruské strany na nás – jako kolektivní západ míněno – to je. A závidím jim. Oni mohou být na svou vlast hrdí. A my?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
primak
14. 8. 2022 05:13

A když si ten odkaz dáte do Yandex.ru , ukáže vám i tu diskuzi v překladu.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 12:52
Odpovědět  primak

Nojo, když já nevím co to je, zda něco co si musím stáhnout a zda zadara, ani jak bych to pak do něj dal. Ale co nadělám.

primak
14. 8. 2022 15:32

Je to dost složité. V kterémkoliv prohlíčeči se zadá “yandex download”. A to, co se vyvrbí – třeba Download Yandex Browser – pak na to kliknout a nainstalovat.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 16:14
Odpovědět  primak

Tak to na to se-ru, an jsem na to blbý. Počkám, až přijede za kámošem jeho syn, ten mi to nainstaluje. A díky.

Pavel K
14. 8. 2022 16:44

Já mám také na to lidi, toto už jde mimo mne!! A vůbec už ani nemám se ve svém věku s tím trápit.

Lev Prch
14. 8. 2022 09:40

Trotlové to budou opakovat jako mantru,jinou jim hnUSAci nedodali!

Teuton
14. 8. 2022 10:45

A Bé-bé- BIS, Bezpečnostní informační služba podpraporčíka Michala Čoudelky, už je zase za blbce a imbecily. Mimochodem, proslýchá se, že Čoudelku unesli agenti z Vrbětína a Kojetína a natrhli mu konečník.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 12:53
Odpovědět  Teuton

Tak to by ho teď mohli dát do zoo gorilám na hraní, když je už načatej.

Teuton
14. 8. 2022 15:21

Předseda BIS Čoudelka – a s natrženým konečníkem – v sektoru goril…! To vůbec špatný nápad není.

[Trol-1] spam Tom
14. 8. 2022 13:05

Tak já na Českou republiku hrdý jsem. Od vlastizrádců se to však čekat nedá.

Markýza
14. 8. 2022 14:26
Odpovědět  [Trol-1] spam Tom

Já odjakživa. A zdá se mi, že od chvíle, co tyhle krize začaly (myslím tím 2015) se dost zvedl pocit sebevědomí mezi Čechy obecně. Zkraje se kdekdo omlouval – napřed, že není dost soucitný s migranty, pak že ho ten kovid tak nebere – dnes už se prakticky nikdo neomlouvá a na nějaké výpady většina lidí odpovídá “víš co? Mysli si co chceš, já si taky budu” a když se přitvrdí, ukážou fakáč “tak jo, jsem antivaxer a jsem na to pyšnej.”
Mně se ten posun zatraceně líbí.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 16:23
Odpovědět  Markýza

Napsal jsem to blbě. Nojo, no. Ale většína pochopila jak to myslím.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 16:18
Odpovědět  [Trol-1] spam Tom

To jako já ten vlastizrádce? Nebo jen nepochopení? Ale opravím to. Hned.

Markýza
14. 8. 2022 14:22

Hezký. Hrdost, ale ne pýcha – tohle je moc pěkný:

Думаю, России не надо, чтобы ЗА ней шли, ВМЕСТЕ – другое дело!

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 16:19

opr. “…a my na svou vlast, tak, jak je prezentována; jak se ostatním jevíme?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
[Trol-1] spam Pavel
14. 8. 2022 03:09

To je zase propagandistický štěk. Doporučuji se podívat na oficiální komuniké ASEAN, kde se na s. 13 řeší situace na Ukrajině. Zde: https://asean.org/chairmans-statement-of-the-12th-east-asia-summit-eas-foreign-ministers-meeting/

Autor
14. 8. 2022 04:07
Odpovědět  [Trol-1] spam Pavel

Ale hlavně si přečtěte to, co tam NENÍ (po lopatě – odsouzení Ruska). A ukažte – prosím – aspoň jednu fotografii Blinkena Blinkoviče, jak se upřímně baví! Rád bych viděl spokojeného Amerického politika (jakým by měl být, podle vašich závěrů). A odpověď máte přímo v textu v článku, kromě toho ve vašem odkazu chtějí to, co je normální a to je vyřešení problémů OBOU stran (vy jen jedné strany). Jinak, že odsuzují mezi řádky právě Ukrajinu za neustálé ostřelování civilního obyvatelstva a bránění poskytnutí humanitární pomoci těm, kdo to potřebuje, čili zase ostřelování “náhodou” takových míst výdeje pomoci. Prosím, naučte se číst diplomatické texty. A nebo nedávejte takové důkazy.

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
sizok
14. 8. 2022 08:02
Odpovědět  Peter

Je to hlupák. Neustále otravuje.

Pavel K
14. 8. 2022 09:19
Odpovědět  sizok

Asi jsem mimo, teď nevím, ale Pavel je náš člověk ne?
Nebo je jich tu více?🤦‍♂️

Ladislav
14. 8. 2022 09:27
Odpovědět  Pavel K

♎💤 To jen nějaký všivák používá jeho jméno! Sám neví ani jak se jmenuje! Prostě zrádný podvraťák!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Pavel
14. 8. 2022 09:31
Odpovědět  Pavel K

Přátelé, někdo používá můj nickname. Snad mne již dostatečně znáte a víte jak smýšlím. Škůdci zemští se prostě snaží pošpinit každého, kdo nejede jejich prasárny a zaprodávání národa. Oni ví, že je již nikdo, ale nikdo nemá rád. Pavle . K., tak toto jsem já, kamarád z Moravy. A moc ti děkuji za důvěru.

Pavel K
14. 8. 2022 09:58
Odpovědět  Pavel

Vím, nebuj my tě nedáme. Ale zo pár decy bychom si dát mohli. 😋😲🙏

me2d44
14. 8. 2022 12:08
Odpovědět  Pavel

Jak jsem psal výše – teď aforismem: “po peří ptáka poznáš, po řeči ( i psané) hajzla”. Nepochyboval jsem – nebyl jste to Vy, děkuji.

me2d44
14. 8. 2022 12:12
Odpovědět  me2d44

Mimochodem: doporučuji změnit heslo na přihlášení. Já mám dvanáctimístné, to je i pro hyperpočítač na 200 let…. (a v heslu nic osobního, to jen urychlí “zpracování”)!

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 13:04
Odpovědět  me2d44

A když si ho změním, zamezí to trollovi aby se přihlásil pod mým nickem?

Pavel K
14. 8. 2022 13:16

Ale jáké heslo? Tuna je jen nick email-adresa.

Markýza
14. 8. 2022 14:28
Odpovědět  Pavel K

Tak jedině si založit nějaký ten dvanáctimístný meil? Já ten svůj mmch taky nepoužívám.

Pavel K
14. 8. 2022 20:32
Odpovědět  Markýza

Já v ničem nejedu, už jsem to na netu psal, ta nemám důvod se schovávat. Weby slibují, že adresa nebude zveřejněna. Věřil jsem na PP. Pak se to tam zessrraloo a začal systém ukazovat osobní údaje. No a toho využila ta mrrddkaa Frigo, jeden z mála a začal naše adresy zveřejnovat. Myslel si jak mě nasserre, má smůlu.🤣🤣 Pak mi hodně mrzelo, že s tím p. Kříž nic neudělal.🙋‍♂️

me2d44
14. 8. 2022 12:04
Odpovědět  Pavel K

Taky mám pocit, že tenhle Pavel není Pavel. V posledních diskusích obrat o 180°.

Lev Prch
14. 8. 2022 12:17
Odpovědět  me2d44

Není,je to havloodpad,je to zloděj zasraný 😡😡😡😡😡

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 13:00
Odpovědět  Pavel K

Osobně si myslím že troll s jeho nickem, náš kmet Pavel to dle mého není.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 13:01

A hele, když jsem doroloval níž tak se to potvrdilo.

Pavel K
14. 8. 2022 13:21

Tak za nějakou tu dobu se snad už známe jaké kdo má názory ne?!! To jako kdybych já napsal že se mi holky nelíbí a že jsem homokláda. Kdyby to někdo napsal tak na tuti to já nejsem. NO!! 🤣🤣🙋‍♂️

Pat
14. 8. 2022 09:13
Odpovědět  [Trol-1] spam Pavel

Přečetl jsem si to sice dvakrát, ale ať neumřu blbej, co se tam podle tebe má psát o Ukrajině a proti Rusku?

Lev Prch
14. 8. 2022 09:42
Odpovědět  [Trol-1] spam Pavel

Zase se určitě dohodli, že Rusko zničí a na všech fotkách je,jak se tulí do náruče NEmilovaného hnUSAka viď ty intrnico s cizím nickem!!!!🤡

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 13:07
Odpovědět  Lev Prch

Něco jako se blaženě tulil Všáša v náruči nejneinteligentnějšího prezidenta jaké ušáci kdy měli, a to včetně senily?

Lev Prch
14. 8. 2022 15:47

Zásah 😁👍

primak
14. 8. 2022 04:52

“Američané nejsou schopni se nepoučit ze svých chyb…”
Vlastně je tam jedno “ne” navíc: “nejsou schopni se poučit…”

jar
14. 8. 2022 07:25

Ten pytel blech a vší,přežraná usa plná hlupáků a arogantních kovbojů končí.Budou se muset naučit normálně poctivě pracovat a tyhle Blinkeny rohaté zahodit do hnoje,už jinou možnost nemají.Svět se mění a bude zcela jiný,bez nacistů,bez násilí anglosasů,toho přežitého marasu. Konečně.

me2d44
14. 8. 2022 12:28
Odpovědět  jar

To byste po nich chtěl moc! U vesla jsou dneska ti, které kdysi Evropa posílala do “vyhnanství” – a tam jim dala svobodu. Pak jim tam Evropané ještě navezli Afričany, aby na ně měl kdo makat. Když nebudu uvažovat Obamu, zbytek afroameričanů je na pokraji kolapsu. A miliony lidí v USA jsou na žebračenkách – teda vzor pro nás, jak z dikobrazu. Obdivujte USA – kdo má nakradeno, stejně o to přijde. Jen se bojte, aby to nepřišlo k nám!!!

Gales
14. 8. 2022 08:44

Ať chcípnou.

Ladislav
14. 8. 2022 09:28
Odpovědět  Gales

♎💤 A co nejrychleji!

Frankie
14. 8. 2022 08:57

Nafoukaných ušáků má plné zuby stále více států. Oni přes tu svoji aroganci a nafoukanost ani nevidí, že tomu tak je a stále drze melou to své. Ale už jim sakra zvoní hrana.

Pedro
14. 8. 2022 09:00

Světe, přestaň už tu anglosaskou špínu živit a podporovat. Vysávají planetu jako upíři a nic za to nedávají, jen pláč, zmar, miliony mrtvých a zničené země. Už dost!

Pavel K
14. 8. 2022 09:20
Odpovědět  Pedro

👍 👍 👍

Ladislav
14. 8. 2022 09:29
Odpovědět  Pavel K

♎💤1* ******************

Pat
14. 8. 2022 09:16

Právě proto potřebujeme cenzuru jako sůl!
V zájmu zachování svobody a demokracie, všechny “dezinformační” weby musí být trvale vypnuty!
Jinak “demokratický” západ nemůže vytvořit funkční informační virtuální realitu, kde se všichni občané budou cítit šťastni.

Ladislav
14. 8. 2022 09:31
Odpovědět  Pat

♎💤 Nejlíp vypnout ten proradný fašistický západ jednou pro vždy!

Lubek
14. 8. 2022 09:57

“existují oficiální kanály pro rozhovory, zavolejte, budu-li volný, promluvíme si” Táto veta mi vydrží na dlho. Pán Lavrov je diplomat, blinkač iba kupec funkcie. Starý bidet možno dal akciovú cenu na ten ministeský post. Cisár je nahý. Dúfam, že to už vidí čoraz viac ľudí a štátov.

katango
14. 8. 2022 10:18
Odpovědět  Lubek

Jo, tahle věta nemá chybu.

Pozor
14. 8. 2022 10:53

Jednoducho s obsahom článku sa nedá nesúhlasiť.

Vladimír
14. 8. 2022 12:50

Kolektivní Záchod se nakonec sám spláchne, je to jen otázka času.

Autor
14. 8. 2022 14:13
Odpovědět  Vladimír

Na outsidermedia je článek o tom, jak se Evropa může poučit z vlastní minulosti a “šetřit” a “šetřit” doslova na všem. Začátek názvu je krutě aktuální – Nemytá Evropa …

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
14. 8. 2022 14:30
Odpovědět  Peter

Dokud by byla jen nemytá, ještě by bylo dobře. Horší by bylo hladová a zmrzlá.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 20:36
Odpovědět  Markýza

No, uvidíme jaký na to budou mít názor menstruující dámy…

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
Markýza
15. 8. 2022 08:29

Trvám na svém – pořád lepší než zmrznout a vyhladovět.
Jako tehdy ještě menstruující dáma jsem zažila socik, kdy nebyly ani perspiranty, ani vložky.

Tom
14. 8. 2022 20:39
Odpovědět  Vladimír

Ja jim rikam WC – Western Countries, jinyma slovma, odpad!

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
jiří
14. 8. 2022 13:44

Radši sračky od angána, než kvalitu z Ruska.
Koncentrace prachu v plynu pocházejícím z Velké Británie dosáhla od dubna „bezprecedentních hodnot“, poznamenává zdroj FT.
Náklady na odstranění těchto nečistot letos činily 270 milionů liber. Zvýšení objemů čerpání by mohlo tento problém prohloubit a zvýšit riziko přerušení dodávek, varují autoři výzvy. Částice nebo prach zahrnují nebezpečné, jedovaté, radioaktivní a samozápalné látky.
https://rusvesna.su/news/1660036766

Tom
14. 8. 2022 20:42
Odpovědět  jiří

At si to vyzerou do dna! Idioti….

jirka
14. 8. 2022 14:13

Pokud nejsou ve vedení státu vlastenci, kteří jsou ochotni pro svůj lid a stát položit život, tak je to vždy jen odpad a zaprodaná pakáž. Který z demokratů za třicet let se snažil udělat něco pro náš domov? Klaus, Zeman, Topolánek nebo snad jinej demo odpad? nebo snad Babiš? Nikdo! Volby jsou jen divadlo pro prosťáčky.

Autor
14. 8. 2022 14:29

Tak mne napadlo, že jak se teď USA snaží zavést u sebe výrobu polovodičů atd., což vyrábí asijské země a ve značné míře Thajwan, a po návštěvě Pelosiové, že asi počítají s tím, že Thajwan nejspíš ztratí. Vyčlenili na to spoustu peněz, ale oni nemají, jako dnes hodně málo politiků, představu o tom, co je třeba k úspěšné výrobě složité a předové technologie (jako ostatně v každé i normální dříve zastavené výroby, kdy vbychováváte nové kádry pro danou oblast). Jsou to zdaleka nejen prostory a stroje, technologie, ale musíte mít kádrovou armádu vyškolených pracovníků, navíc ochotných pracovat. Vyladit výrobu současných komponent pro IT také potrvá samo o sobě nějaký čas.
Než začali v Německu blbnout s “dnešními pokrokovými debilitami”, jako zelená rána, hormonální cvokhaus, tak nám záviděli ještě před listopadem systém učňovských škol. Některé fungují stále, ale mnoha jejich žákům dnes chybí to nejdůležitější – praxe. Ovšem je pravda, že jak sleduji americké snahy cokoliv dělat, pak se vydávají nejkratší cestou a teprve pak to “korigují”, když se nedaří. Navíc pro plánovanou výrobu potřebujete ještě suroviny a nejsem si jist, že Amerika je má u sebe pod palcem.
Ovšem, asi budou lákat Thajwance do USA urychleným procesem “zelených víz” a velkou výplatou. Ale být Thajwancem, rozmyslel bych se, jestli tam vůbec jet, mohou se za pár měsíců ukázat jako vyvrhelové, co berou Američanům z Mexika práci …

Lubek
14. 8. 2022 14:59
Odpovědět  Peter

Musím zareagovať. Som dôchodca. Začal som v 15 rokoch na 5RSŠ (5 RočnéSúvisléŠtúdium) Výučný list, maturita USO. Na vysokej som prvé dva ročníky potil krv na matike, dynamike, pružnosti-pevnosti. Lietali von absolventi strojariny. Dva dekanské z matiky. Druhé dva ročníky bolo zlievanie, obrábanie, náuka o materiáli, programovanie strojov. Lietali von gymnazisti. Skončil som VŠ na jednotky s ministerským uznaním a odmenou 1000Kčs. V práci ma nič neprekvapilo, skôr opačne. Teraz mi je smutno.

Milan ze Zahrady Čech
14. 8. 2022 16:37
Odpovědět  Peter

Záviděli nám toho víc. Kromě učňáků ještě zemědělství, systém zvláštních škol a školský systém jako takový. A co u nás bylo odbouráno jako první? Qui bono?

Naposledy upraveno$ s uživatelem$
katango
14. 8. 2022 19:37

A systém preventivní péče o děti.

Aleš
14. 8. 2022 22:29

USA oplotit, EU zrušit a eurohujerska soldateska před soud.