politika

Další na řadě je americká ambasáda

Na správné cestě (v Jerevanu dav rozbil kancelář Sorosovy nadace)
https://www.pokec24.cz/politika/demonstranti-v-jerevanu-vyplenili-kancelar-sorosovy-nadace/

Demonstranti se znovu shromáždili v centru Jerevanu a zamířili k parlamentu. 

V Jerevanu je horko i po západu slunce. Vedoucí místní opozice hovoří u budovy arménského parlamentu, pozorně poslouchají tisíce demonstrantů. A skandují: „Pašinjan je zrádce.“

A tak to bylo celý den. 

Začátek – na náměstí Svobody tam přišlo asi pět tisíc lidí, navzdory masivním a poměrně krutým zadržením, která začala ještě před shromážděním. Policii se však nepodařilo uklidnit vášně. 

Dále – šarvátky přímo v davu a situace se rychle vymkla kontrole.

Mezi protestujícími jsou vidět představitelé rozličných sil a proudů – všechny spojuje touha chytit a roztrhat na kusy (doslova) Nikolu Pašinjana.

Neexistuje prostor pro argumenty. Emoce jdou přes hranu. V Jerevanu jsou nyní desítky tisíc uprchlíků z Karabachu. A věří, že přišli o domovy a prohráli vinou předsedy vlády Pašinjana.

Je příznačné, že nenávist k Pašinjanovi je také kombinována s konkrétními akcemi proti strukturám, které jsou právem spojovány s postavou předsedy vlády. 

Demonstranti tak rozbili jerevanskou kancelář Sorosovy nadace, která se přímo podílela na arménském Majdanu, v důsledku kterého se moci chopil Pašinjan, šéf parlamentu Ararat Mirzojan, který byl včera večer tvrdě zbit, a jim podobní.

Dříve asi 40 mladých lidí zaútočilo na jerevanskou kancelář Radio Svoboda. „Rozbili i servery,“ stěžoval si Artak Hambardzumjan, korespondent arménské pobočky RS.

Emoce na hraně: Arménie požaduje rezignaci Pašinjana a jeho kabinetu

To, co se děje v politických kruzích Arménie na pozadí silného rozhořčení, vypadá jako klasický boj o moc. 
V davu demonstrantů jsme se setkali s místopředsedou tamního parlamentu Vahe Enfiajjanem. 

Nakonec promluví.

“Lidé, jak vidíte, požadují také rezignaci předsedy vlády. Nejdůležitějším krokem, prvním krokem, musí být rezignace předsedy vlády, celého kabinetu ministrů,” uvedl politik.

A zaznělo ultimátum – Pašinjan musí před půlnocí rezignovat

V opačném případě svolají organizátoři shromáždění tiskovou konferenci, která by měla problém vyřešit do zítřejšího večera.  Vláda odpověděla – nedovolíme chopit se moci. 

Demonstranti se dokonce obrátili na armádu a požadovali, aby přešla na jejich stranu. 
Armáda však do politické krize ještě nezasáhla.

S každou další hodinou se politický boj zintenzivňuje. 

A hlavní otázkou zůstává – kde je předseda vlády Pašinjan? Jeho místo pobytu je utajeno. 
Některé publikace v Jerevanu píší, že se skrývá na území amerického velvyslanectví. 

Je zajímavé, že Nikol Pašinjan se dostal k moci přesně stejným způsobem, jaký se nyní snaží použít opozice. – Pouliční protesty a ultimáta. 

Ale pouhé dva roky premiérství ho posunuly na opačnou stranu barikády.

Na závěr jedna perlička:

“Řekl jsem, že Pašinjan by měl podepsat akt kapitulace, stejně jako po skončení druhé světové války podepsali zástupci Hitlera akt kapitulace vojenským vůdcům spojeneckých zemí. Ale abych byl upřímný, poté mě ruský prezident Vladimir Putin požádal, abych na této otázce netrval.“ (c) Alijev.

https://bit.ly/35nnms8
https://bit.ly/2UeVxfw

sdíletj na